Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.11.456 Több terhelt érdekében ugyanaz a védő nem járhat el, ha a terheltek érdekei egymással ellentétesek - A bíróságnak - ha a védő az érdekellentét ellenére eljár - hivatalból kell vizsgálnia a terheltek közötti érdekellentét meglétét és a védő kizárásról is határoznia kell [Be. 44. § (4) bek.].

A megyei bíróság ítéletével N. D. I. r vádlottat 1 rb. ittas járművezetés vétsége és 1 rb. hivatali vesztegetés bűntette miatt - halmazati büntetésül - (helyesen mint visszaesőt) 2 év börtönbüntetésre, 2 év közügyektől eltiltásra és 4 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte, megállapítva, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható. Egyben a M. Városi Bíróság ügyében engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette.

K. Gy. II. r. vádlottat büntetőügyben elkövetett hamis tanúzás bűntette miatt 6 hónap - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

Egyben kötelezte mindkét vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség külön-külön történő megfizetésére.

Az I. r. vádlott és kirendelt védője a hivatali vesztegetés bűntette alóli felmentésért, az ittas járművezetés vétsége miatt pedig a büntetések enyhítéséért jelentett be fellebbezést.

A II. r. vádlott felmentésért, kirendelt védője pedig elsődlegesen felmentésért, másodlagosan enyhítésért: pénzbüntetés kiszabása végett jelentett be fellebbezést.

Az ügyész mindkét vádlott tekintetében tudomásul vette az ítéletet.

A fellebbviteli főügyészség átiratában az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta arra hivatkozással, hogy a tárgyalást olyan személy távollétében tartotta meg a bíróság, akinek a jelenléte kötelező.

Az ítélőtábla az elsőfokú határozatot a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában írt abszolút eljárási szabálysértés miatt érdemi felülbírálatra alkalmatlannak találta.

A P. Megyei Ügyészségi Nyomozó Hivatal vádiratában N. D. I. r. vádlottat a Btk. 253. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés szerint minősülő hivatalos személy kötelességszegésére irányuló vesztegetés bűntettében, melyet mint visszaeső követett el; K. Gy. II. r. vádlottat a Btk. 238. § (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés szerint minősülő büntetőügyben elkövetett hamis tanúzás bűntettével vádolta. A vádirat tartalmazta azt is, hogy a tárgyaláson az ügyész és védő részvétele mindkét vádlott vonatkozásában kötelező.

A megyei bíróság a 2003. szeptember 24. napján kelt végzésével - mindkét vádlott részére K. K. ügyvédet rendelte ki védőként.

Az ügyben 2003. november 13. napjára kitűzött tárgyalást megelőzően a v. rendőrkapitányság jelezte, hogy N. D. I. r. vádlott előzetes letartóztatásba került, K. K. kirendelt védő pedig bejelentette, hogy - többnapos tárgyalása miatt - a vádlottak védelmét nem tudja ellátni.

Ezt követően a bíróság végzésével - mindkét vádlott védelmének ellátására - K. B. ügyvédet rendelte ki, megállapítva, hogy a Be. 242. § (1) bekezdés a) pontja szerint a védelem kötelező. Az I. r. vádlott előzetes letartóztatásba kerülése miatt új határnapot 2004. január 8. napjára tűzött ki, ezen a tárgyaláson azonban K. Gy. II. r. vádlott - betegsége miatt - nem jelent meg, így az I. r. N. D. védelmében járt el K. B. kirendelt védőként.

A megyei bíróság 2004. január 20. napján kelt végzésével N. D. ellen ittas járművezetés vétsége miatt a M. Városi Bíróságon iktatott ügyet, egy másik számon folyamatban lévő ügyhöz egyesítette, figyelemmel arra, hogy mind az I. r. vádlott vesztegetéssel, mind pedig a II. r. vádlott hamis tanúzással kapcsolatos cselekménye ahhoz a rendőri intézkedéshez kapcsolódik, ami az ittas vezetés kapcsán történt.

A 2004. március 8. napján tartott tárgyaláson mindkét vádlott védelmét egy védő - K. B. ügyvéd helyett K. K. ügyvéd - látta el.

A Be. 44. § (4) bekezdés rendelkezéséből következően több terhelt érdekében ugyanaz a védő akkor járhat el, ha a terheltek érdekei nem ellentétesek.

A terheltnek joga, hogy védekezhessék. A terheltet megillető jog azt jelenti, hogy a terhelt egyrészt a védekezéshez biztosított valamennyi eljárási jognak a jogosultja, másrészt kedvezményezettje a védő által ellátott tevékenységnek, végül pedig lehetősége van arra, hogy megválassza védőjét [Be. 5. § (1) és (3) bek.].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!