Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1995.12.719 A túlbiztosítás jogszabályi tilalma folytán az utóbb kötött biztosítási szerződés semmis. A károsult a semmis szerződés alapján birtokába jutott kártérítési összeg visszafizetése után, a káresemény szabályos bejelentését követően - akár beszámítási kifogás útján - érvényesítheti kártérítési követelését az érvényes biztosítási szerződés alapján [Ptk. 200. § (2) bek., 296. § (1) és (2) bek., 549. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 63 756 Ft biztosítási díjat és annak az ítéletben részletezett törvényes kamatait, valamint 5468 Ft perköltséget. Az ítélet indokolásában tényként állapította meg, hogy az alperes 1991. december 31-én a gazdálkodó szervezetek vagyonbiztosítására vonatkozó szerződés megkötésére írásban ajánlatot tett a felperesnek, aki arra nem nyilatkozott. Ezáltal a vagyonbiztosítási szerződés a felek között - az ajánlatban közölt tartalommal - határozatlan időtartamra létrejött. A biztosítási díjak egyes részletei negyedévenként váltak esedékessé. Az alperes az 1992. évi I. negyedévi díjat megfizette, a további díjfizetést azonban elmulasztotta. A felperes az alperest a díjfizetésre felszólította, az alperes pedig 1992. június 1-jén - 1992. április 1. napjára visszaható hatállyal - a szerződést felmondta. A felperes a felmondást nem fogadta el.

A felperes keresetében a biztosítási díj iránti igényét érvényesítette, az alperes pedig a kereset elutasítását kérte arra való hivatkozással, hogy a szerződés érvényesen nem jött létre, mert az ajánlatot tevő főkönyvelő aláírási jogosultsággal nem rendelkezett.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felek között a Ptk. 537. §-ának (2) bekezdése szerint érvényes biztosítási szerződés jött létre. Az alperes szerződési ajánlatát aláíró főkönyvelő ugyanis az alperes megbízottjaként járt el a Ptk. 220. §-ának (1) és (2) bekezdése szerint és az általa tett nyilatkozatok az alperest jogosítják, illetve kötelezik. Az érvényesen létrejött biztosítási szerződés a Ptk. 551. §-ának (4) bekezdése és az 543. §-ának (1) bekezdése szerint 1992. december 31. napjával szűnt meg, ezért az alperes az 1992. évi elmaradt biztosítási díj megfizetésére köteles a Ptk. 536. §-ának (1) bekezdése szerint.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Változatlan álláspontja szerint a szerződés érvényesen nem jött létre, mert az alperes nevében eljáró könyvelő nem volt jogosult a szerződési ajánlat aláírására. Előadta még, hogy az érvénytelennek tartott vagyonbiztosítási szerződés felmondását követően, 1992. április 7-én. ugyanazon vagyontárgyakra vagyonbiztosítási szerződést kötött a C. Biztosító Rt.-vel. A vagyonbiztosítási szerződéssel érintett épületen bekövetkezett biztosítási események miatt nevezett biztosítótól 1834 Ft-ot, illetve 16 902 Ft-ot vett fel. Arra az esetre, ha a bíróság a szerződés érvényességét állapítaná meg, beszámítási kifogást terjesztett elő az előbbi összegek és azok kamatainak beszámítása iránt, mert a felperessel kötött biztosítási szerződés érvényessége esetén ezeket az összegeket a felperes lett volna köteles a részére megfizetni. Hivatkozott arra is, hogy a felperessel kötött szerződés azért sem minősíthető érvényesnek, mert a felperes kötvényt nem állított ki.

A felperes az első fokú ítélet helybenhagyását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és kimondta, hogy a másodfokú eljárásban felmerült költségét az alperes maga viseli.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság is úgy látta, hogy a biztosítási szerződés - az ajánlatnak megfelelő tartalommal, határozatlan időre - a Ptk. 537. §-ának (2) bekezdése szerint érvényesen létrejött. Rámutatott arra, hogy az alperes képviselőjeként eljáró könyvelő, aki az alperes cégbélyegzőjével ellátott biztosítási ajánlatot megtette, az alperes képviselőjének tekintendő, s így a Ptk. 219. §-ának (2) bekezdése szerint cselekménye által az alperes válik jogosítottá, illetve kötelezetté. Tekintettel arra, hogy a biztosítási szerződést a Ptk. 551. §-ának (4) bekezdése szerint csak a biztosítási időszak végére lehet érvényesen felmondani, ezért az alperes 1992. június 1-jén keltezett felmondása nem tekinthető érvényesnek és a díj nem fizetése miatt sem szűnt meg a szerződés, mert a felperes a Ptk. 543. §-ának (1) bekezdésében szabályozott 30 napos határidő alatt az esedékes díj megfizetésére az alperest felszólította, majd pert indított.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság álláspontja szerint továbbá a kötvény kiállítása - a Ptk. 537. §-ának (1) bekezdése szerint - nem érvényességi kelléke a biztosítási szerződésnek, ezért az alperes ugyan követelhette volna a kötvény kiállítását, de arra nem hivatkozhat, hogy a biztosítási kötvény kiállításának hiányában a szerződés érvényesen nem jött létre.

A másodfokú bíróság megalapozatlannak találta az alperes beszámítási kifogását is. A Ptk. 296. §-ának (1) bekezdésében foglalt feltételek álláspontja szerint nem állnak fenn, mert az alperes csak akkor követelhetne teljesítést a felperestől, ha a C. Biztosító Rt.-vel kötött második biztosítási szerződésének semmissége miatt az annak alapján felvett biztosítási összeget visszafizette. A felperessel kötött biztosítási szerződés érvényessége folytán ugyanis a C. Biztosító Rt.-vel kötött szerződés a Ptk. 549. §-ának (1) bekezdése szerinti túlbiztosítás tilalmába ütközik, ezért ez a szerződés valóban semmis, ennek következményeit azonban - a rendelkezésre álló adatok szerint - az érdekeltek nem vették figyelembe. Egyébként az alperesnek a felperessel szemben fennálló követelése mindaddig nem válik esedékessé, amíg a káreseményt a felperesnél be nem jelentette, és a bejelentést követően nem jár le a szerződés 4. fejezetének 65. pontjában írt - a kárrendezés elintézésére nyitva álló - 15 napos határidő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!