BH 1990.10.363 Közvetett életveszély létrejötte esetén az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének befejezett alakzata valósul meg [Btk. 16. §, 170. § (5) bek., Be. 259. § (2) bek.].
A megyei bíróság a vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettének a kísérletében mondta ki bűnösnek. Ezért 1 év 4 hónapi - 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 6000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte.
A megállapított tényállás lényege szerint a gépkocsivezető foglalkozású, két kiskorú gyermekes, becsületes életvezetésű vádlottra és a sértettre az egymás sérelmére elkövetett könnyű testi sértés vétsége miatt több mint 10 évvel ezelőtt a bíróság már pénzbüntetést szabott ki.
A vádlott és a sértett egyébként unokatestvérek, a két család között pedig különböző anyagi természetű okok miatt időnként haragos a viszony.
A vádbeli napon egy jelentéktelen kérdésben ismét vita keletkezett a vádlott felesége és a sértett között, amibe a vádlott is beavatkozott, A vita tettlegességig fajult. A sértett ütésétől a vádlott a földre esett, és ekkor a sértett több ízben is belerúgott. A vádlott felvette a zsebéből kiesett zsebkést, felállt, odalépett az akkor már a feleségével vitatkozó sértetthez, és közepes erővel hasbaszúrta. A szúrás a hasüregbe hatolt, a csepleszt sértette, és a hasüregben minimális vérzést okozott. A sérülés a hasüreg megnyitása folytán közvetett életveszélyt idézett elő, amelynek a gyógytartama mintegy 28 nap volt.
Az elsőfokú bíróság ítélete - megalapozatlan részében - annyiban szorult helyesbítésre, hogy a hasüreg megnyitása folytán közvetett életveszély sem jött létre.
A megyei bíróság a közvetett életveszélyre vonatkozó megállapítását a részben önellentmondó orvosszakértői véleményre alapította. Az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet "a testi sérülések és egészségkárosodások igazságügyi orvosszakértői véleményezéséről" szóló 2. számú módszertani levelének a módosítása szerint nem életveszélyes a testüreget megnyitó sérülés, amennyiben legfeljebb minimális vérgyülemet okoz, és szövődménymentesen gyógyul. A testüreg megnyitása és a fertőzés lehetősége önmagában nem teszi az ilyen sérülést életveszélyessé, a cseplesz pedig - amely a hasfal és a hashártya mögött a hasüregben kötényszerűen elhelyezkedő hártyalemez - a más, hasonló ügyekben szerzett tapasztalat és az egyöntetű orvosszakértői felfogás szerint nem esik a "belső szerv" fogalma alá. Erre tekintettel a közvetett életveszély fennállására nincs alap az adott esetben.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!