Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2008.12.555 Az eladó nem háríthatja át az áfát a vevőre, ha vállalta az ingatlan tulajdonjogának bejegyzésére irányuló kérelem benyújtását és az adásvétel tárgyának áfa mentessége azért szűnt meg, mert az adásvételi szerződést a jogszabályban írt határidőt követően nyújtották be a földhivatalhoz [1992. évi LXXIV. tv. 22. §, 40. §, 2003. évi XCI. tv. 211. § (1) bek., (14) bek., Ptk. 205. §].

Az alperes mint bizományos a 2003. december 18-án kötött adásvételi szerződéssel eladta a felperesnek a 176 hrsz. alatt felvett házas-ingatlant. A szerződésben az ingatlan vételárát 41 500 000 Ft-ban, ezen belül a telek vételárát - tárgyi adómentesen - 24 000 000 Ft-ban, a felülépítmény áfával növelt vételárát pedig 17 500 000 Ft-ban határozták meg. A telek vételárából a felperes 10 000 000 Ft-ot az épület vételárából 1 600 000 Ft + 400 000 Ft áfát 2003. december 18-án banki átutalással kiegyenlített. Az adásvételi szerződésnek az illetékes földhivatalhoz történő benyújtását az alperes vállalta. Az alperes a szerződés benyújtása iránti szerződésbeli vállalásának nem tett eleget, azt 2004. január 5-én a felperes nyújtotta be. A 2003. évi XCI. törvény 211. §-ának (1) és (14) bekezdése a telek vételárának áfa mentességét megszüntette, amennyiben az adásvételi szerződést 2004. január 1-jét követően nyújtják be a földhivatalhoz. A felek között vitássá vált, hogy a 2003. december 31-éig meg nem fizetett 14 000 000 Ft telek vételár után fizetendő áfát milyen módon kell a számlában feltüntetni, továbbá, hogy az ezen összeg után az államot megillető áfát melyik félnek kell viselnie.

A felperes a keresetében kérte kötelezni az alperest, hogy az adásvételi szerződésben meghatározott vételár feltüntetésével állítson ki számlát oly módon, hogy az a kialkudott 41 500 000 Ft vételáron belül a telek és a felülépítmény áfa vonzatát is tartalmazza. Ezzel szemben az alperes jogi álláspontja az volt, hogy az időközi jogszabályváltozás folytán a felperes a szerződésben rögzített telekáron felül annak áfa vonzatát is köteles megfizetni, és mert az alperes a telek vételára után 6 000 000 Ft áfát maga térített meg az adóhivatalnak, viszontkeresetet terjesztett elő 6 000 000 Ft és annak kamatai megfizetése érdekében.

Az első fokon eljárt bíróság ítéletben arra kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül állítson ki számlát a felek között 2003. december 18-án létrejött adásvételi szerződéssel kapcsolatban olymódon, hogy a telek vételárát 19 200 000 Ft + 4 800 000 áfában, a felépítmény vételárát pedig 14 000 000 Ft-ban + 3 500 000 Ft áfában tüntesse fel. Egyben az alperes viszontkeresetét elutasította és az alperest 600 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és a felperes keresetét teljes terjedelmében elutasította. Az alperes viszontkeresetének részben helyt adott és kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 3 500 000 Ft-ot, ennek 2004. július 28-ától járó kamatait és 348 000 Ft elsőfokú részperköltséget. Rögzítette, hogy a felperes a keresetét a másodfokú eljárásban módosította és teljesítés helyett annak megállapítását kérte, hogy a megkötött szerződés alapján az alperes mindösszesen 41 500 000 Ft vételár megfizetésére tarthat igényt a szerződésben írt bontásban, és az alperes a számlát is ennek megfelelően köteles kiállítani. Kérte továbbá annak megállapítását is, hogy mindennemű, - az áfával kapcsolatos olyan kötelezettséget, amely abból adódik, hogy a szerződés 2004. január 1-je után került benyújtásra a földhivatalhoz alperes köteles viselni.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezését részben alaposnak találta. Kifejtette, hogy a szerződéskötés időpontjában mindkét fél előtt tudott volt, hogy a telek vételárát áfa fizetési kötelezettség nem terheli. A szerződés 9. pontja tartalmazta azt is, hogy annak a földhivatalhoz történő benyújtását az alperes vállalja. Az, hogy a felek szóban ettől eltérően állapodtak volna meg, az alperes bizonyítani nem tudta, ezért nem hivatkozhat eredményesen arra, hogy a szerződésnek a földhivatalhoz történő benyújtása a felperest terhelte. A szerződés azonban nem tartalmazta, hogy az alperesnek a jogszabályban meghatározott 30 napos határidőt megelőzően 2003. december 31-éig be kellett nyújtania a szerződést a földhivatalhoz. Azt pedig, hogy az alperessel ebben állapodtak meg a felperes nem tudta kétséget kizáróan bizonyítani. Abban az esetben, ha a felek ezt lényeges szerződési feltételnek tekintették volna, a szerződésbe bele kellett volna foglalniuk. Tekintve, hogy 2003. december 31-éig a jogszabályban írt 30 napos határidő nem telt el, az alperes szerződésszegő magatartást nem tanúsított.

Nem fogadta el az elsőfokú bíróságnak a telekárral kapcsolatos jogi álláspontját, miszerint azt bruttó összegként kell kezelni, és az alperes ennek figyelembevételével köteles a felperes részére olyan számlát, kiállítani, amely a 14 000 000 Ft vételár hátralékon belül 11 200 000 Ft telekárat és 2 800 000 Ft áfát tartalmaz. Kifejtette, hogy a felek szerződési akaratát figyelembe véve a telekár kifejezetten tárgyi adómentesként történt megjelölése áfa nélküli összeget takar. A felek akarata nem irányult arra, hogy a telek szerződésben megjelölt vételárát bruttó összegként kezeljék, amennyiben a szerződés 2003. december 31-ét követően került a földhivatalhoz benyújtásra; nyilvánvalóan azért, mert a szerződésben megjelölt vételár felelt meg a szolgáltatás-ellenszolgáltatás egyenértékűségének. Így a 2004-ben kifizetett 14 000 000 Ft telekárat is áfa nélküli összegként kell kezelni. Ez után az összeg után az alperes az állam részére 3 500 000 Ft áfát fizetett meg, és mert a felek a szerződésben az áfa viselésére vonatkozóan nem rendelkeztek, annak megfizetésére a felperes köteles. Az alperes viszontkeresete alapján ezért a felperest 3 500 000 Ft és annak kamatai megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy a felperes adófizetési kötelezettsége az általa 2004 júliusában kiállított, ezen adófizetési kötelezettséget is tartalmazó számlában feltüntetett időpontban - 2004. július 27-én - keletkezett, ezért a kamat kezdő időpontját 2004. július 28-ában határozta meg. Mivel az alperes viszontkeresetét megalapozottnak találta, a felperes megállapítási keresetét elutasította. Ugyanakkor utalt arra is, hogy a Pp. 123. §-a szerint megállapítási keresetnek nem lett volna helye, az áfa viselésével kapcsolatos kereseti kérelem pedig a Pp. 247. §-a (1) bekezdése alapján meg nem engedett keresetváltoztatásnak minősül. A pervesztesség és pervesztesség arányában rendelkezett a perköltség viseléséről.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy a perbe hozott adásvételi szerződés 4. pontja alapján az alperes mindösszesen 41 500 000 Ft vételár megfizetésére tarthat igényt oly módon, hogy ezen belül a telek vételárából 10 000 000 Ft áfa mentes, a további 14 000 000 Ft-ot kitevő telekár magában foglal 2 800 000 Ft áfát; a felépítmény vételára pedig 14 000 000 Ft vételárból és 3 500 000 Ft áfából tevődik össze és a számla kiállítására is ennek megfelelően kérte kötelezni az alperest. Másodlagosan a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése mellett a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!