A Fővárosi Törvényszék P.22107/2007/72. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. §, 306. §, 355. §, 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet (Tjr.) 1. §] Bíró: Csóka István
Fővárosi Bíróság
28. P. .../2007/72.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Fővárosi Bíróság
a dr. Répászky Miklós ügyvéd (....) által képviselt
felperes neve (... sz. alatti lakos) felperesnek
a Kende Ügyvédi Iroda, dr. Kende Tamás ügyvéd (....) által képviselt
I.rendű alperes neve. (I.rendű alperes címe.) I. r. és
a dr. Szedlár Anna Ügyvédi Iroda, dr. Szedlár Anna ügyvéd (....) által képviselt
... (....) II. r. alperes ellen
elállás és kártérítés iránt indított perében meghozta a következő
Í T É L E T E T:
Kötelezi a bíróság a II. r. alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 20.160 (húszezer-százhatvan) Ft-ot, és ebből 9.480 (kilencezer-négyszáznyolcvan) Ft után 2006. november 29. napjától, míg 10.680 (tízezer-hatszáznyolcvan) Ft után 2009. február 20. napjától a kifizetésig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot.
Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. r. alperesnek 500.000 (ötszázezer) Ft, míg a II. r. alperesnek 550.000 (ötszázötvenezer) Ft perköltséget.
Felperes 572.850 (ötszázhetvenkétezer-nyolcszázötven) Ft, míg a II. r. alperes 1.150 (egyezer-egyszázötven) Ft illetéket köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve jelen bíróságnál kell 4 pld-ban benyújtani.
A felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.
Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező fél a fellebbezésben kérheti a tárgyalás megtartását.
I N D O K O L Á S:
Az I. r. alperes új ... gépjárművek importőre, Magyarországon az ilyen gépkocsik, ezek alkatrészeinek, felszereléseinek, tartozékainak és a gépjárművekhez kapcsolódó szolgáltatásoknak a forgalmazására jogosult. Jogait vele szerződésben álló márkakereskedőkön keresztül gyakorolja.
A II. r. alperes az I. r. alperessel szerződésben álló márkakereskedő és márkaszerviz.
Magyarországon 2006. augusztus 9. napján helyezték forgalomba a ... alvázszámú ... ... típusú személygépkocsit.
A gépkocsi első tulajdonosa ... volt, a forgalomba helyezésekor kereskedőként a II. r. alperes járt el.
A gépkocsi jótállási jegye szerint az I. r. alperes az általa fogyasztói szerződés keretében értékesített ... személygépjárművekre minden gyártási és anyaghibával szemben 12 hónap jótállást nyújt kilométer-korlátozás nélkül az eladás napjától a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet alapján. A jótállási jegyben foglaltak a fogyasztónak a törvényből eredő jogait nem érintik. A kötelező jogszabályi jótálláson túl az I. r. alperes az általa értékesített ... gépjárművekre az eladástól számított első két évben szerződéses jótállást nyújt.
A jótállási jegy rendelkezései szerint nem vonhatók a jótállás körébe a szokásos karbantartás során szükséges és természetes kopás következtében elhasználódott alkatrészek; a gépjármű azon kárai amelyek külső hatásra, különösen kőfelverődésekre, a levegőben lévő vegyi anyagok által okozott lakkhibákra, valamint állatok és növények által kiválasztott anyagok okozta károsodásokra vezethetők vissza.
A jótállásra kötelezettnek kell bizonyítania, hogy a hiba oka a termék vásárlónak való átadása után keletkezett.
Hibás termék esetén a vásárló választása szerint elsősorban kijavítást vagy kicserélést követelhet, kivéve, ha a választott szavatossági igény teljesítése lehetetlen, vagy ha az a kötelezettnek a másik szavatossági igény teljesítésével összehasonlítva aránytalan többletköltséget eredményezne; ha sem kijavításra, sem kicserélésére nincs joga, vagy ha a kötelezett a kijavítást, illetve a kicserélést nem vállalta, vagy ennek nem tud eleget tenni a vásárló megfelelő árleszállítást igényelhet vagy elállhat a szerződéstől. Jelentéktelen hiba miatt elállásnak nincs helye. Ha a kötelezett a dolog kijavítását megfelelő határidőre nem vállalja, vagy nem végzi el, a jogosult a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja.
A jótállásra kötelezettnek törekednie kell arra, hogy a kijavítás vagy kicserélés legfeljebb 15 napon belül megtörténjen. Garanciális javítás esetén a termékbe új alkatrészt kell beépíteni. A vásárló köteles a meghibásodás észlelését követően haladéktalanul bejelentést tenni valamely kijelölt szakszervizben. Jótállási javításnál a szerviz a gépjármű és a jótállási jegy átvételét elismervénnyel igazolja. A jótállás időtartamán belül garanciális javítási munkákat csak a kijelölt és a jótállási jegyben feltüntetett szervizek valamelyike végezhet az érvényes jótállási jegy alapján a szükséges javítási szelvény bevonása ellenében.
Ha a hiba ténye, jellege, illetve a vásárlást követő hat hónapon túl érvényesített szavatossági igény esetén a hiba keletkezésének időpontja megállapításához különleges szakértelem szükséges, a vásárló a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségtől szakvéleményt kérhet. A vitát eldöntő vizsgálat és a szakvélemény díjköteles. Amennyiben a forgalomba hozott áru az előírt követelményeknek nem felel meg, a vizsgálat költsége a jótállásra kötelezettet terheli. Ha a vásárló igényét határidőn túl jelentette be, továbbá, ha a hiba oka az átadás után keletkezett (pl. rendeltetésellenes használat, helytelen kezelés vagy tárolás, elemi kár, erőszakos külső behatás) a vizsgálat költsége a vásárlót terheli.
A gépjárműhöz kiadott és a II. r. alperes által lebélyegzett szervizkönyv (garancialevél) szerint a gyártó az eladástól számított két évre szerződéses jótállást vállal minden gyártási- vagy anyaghiba esetén, kilométerszám megkötés nélkül (szerződéses garancia). Az eladás dátuma a vásárlónak átadott garancialevélen kerül feltüntetésre. A gyártó garanciája kiegészíti az országban érvényes jogszabályi jótállást és szavatosságot. A gyártó a szerződéses garanciavállalással nem kerül jogviszonyba a vásárlóval, a szerződéses garanciát a kereskedőnek adja át, aki azt továbbruházza a vásárlóra. A szerződéses garancia alkalmazásának feltétele a 10.000 km-es vagy hat hónapos használatnál (amelyik elsőnek teljesült a kettő közül) esedékes garanciális szemle elvégzését igazoló, a ...-hálózat valamelyik hivatalos ... márkaszervize által kitöltött garancialevél és a garanciális szemleszelvény bemutatásra kerül, illetve, hogy az időszakos vizsgálatokat az előírt időben elvégezték; a jótállás és szavatosság alá eső javításokat a ...-hálózat valamelyik hivatalos ... márkaszervizében végezzék el. Ha a gépjárművet újra eladják, akkor az egymást követő vevők is élvezik a szerződéses garanciát annak lejártáig, vagy a garancialevélben szereplő dátumtól számított maximum két évig, feltéve, hogy a gépjármű mindegyik tulajdonosa betartja az előírt feltételeket.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!