Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Pfv.20298/2011/7. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 345. §] Bírók: Almásy Mária, Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter

A határozat elvi tartalma:

A vegyszeres permetezés fokozott veszéllyel járó tevékenység, amelynek folytatója az objektív felelősség alól annak bizonyításával mentesülhet, hogy e tevékenységgel okozott kárt olyan elháríthatatlan ok idézte elő, amely a fokozott veszéllyel járó tevékenység körén kívül esik. Bizonyítékok mérlegelése.

***********

Pfv.III.20.298/2011/7.szám

A Kúria a dr.Fodor Tibor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr.Tóth László ügyvéd által képviselt I.r., a dr.Sári Péter ügyvéd, majd a felülvizsgálati eljárásban a dr.Tóth Károly ügyvéd által képviselt II.r. és a jogtanácsos által képviselt III.r. alperesek ellen kártérítés megfizetése iránt a Szikszói Városi Bíróságnál 8.P.20.248/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 2.Pf.22.207/2010/2. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a II.r. alperes részéről 87. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2012. évi január hó 18. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a II.r. alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 50.000 (Ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

I n d o k o l á s

A II.r. alperes 2008. augusztus 19-én a III.r. alperessel ezen a napon megkötött szerződés alapján F. község belterületén repülőgéppel vegyszeres permetezést végzett szúnyogirtás céljából. A permetezés napján 15 óra 18 perckor telefonon értesítette az I.r. alperes polgármesteri hivatalát a munka aznapi megkezdéséről, a polgármesteri hivatal alkalmazottja pedig 15 óra 40 perckor telefonon értesítette erről a felperest, aki őstermelőként méhészettel foglalkozik. A felperes közölte, hogy a méhei kint vannak, nem tudja őket bezárni. A felperes ezt követően konzultált az Országos Méhészeti Egyesület tagjával, majd 16 óra 20 perckor a II.r. alperes telephelyén telefonon beszélt valakivel és kérte, hogy aznap ne permetezzenek. A felperes ezt követően tájékoztatta az I.r. alperes polgármesteri hivatalát, hogy a II.r. alperes ígéretet tett arra, hogy aznap este nem lesz permetezés. Az I.r. alperes erre tekintettel további intézkedést nem foganatosított.

A II.r. alperes 20 óra 05 perckor kettő darab repülőgéppel elvégezte a permetezést, permetrin hatóanyagot tartalmazó vegyszerrel. A felperes másnap reggel, augusztus 20-án és egész nap tömeges méhpusztulást észlelt. Az ezt követő első munkanapon, augusztus 21-én 11 órakor a hatósági állatorvos, a polgármester, a jegyző, a méhegészségügyi felelős, a felperes és két tanú jelenlétében szemlét tartottak és arról jegyzőkönyv készült. A felperes a hatósági állatorvos felkérésére méhhullákat gyűjtött, a mintegy 70 grammot papír lisztes zacskóba helyezte és vizsgálatra küldte a Központi Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatósághoz. A vizsgálat során a méh hullákból a II.r. alperes permetezésénél használt permetrin hatóanyagot kimutatták. A felperes tényleges kárának megállapítása iránt 2008. november 11-én ismételt szemlét tartottak a polgármester, a jegyző, a méhegészségügyi felelős és a méhész igazságügyi szakértő, valamint a felperes részvételével és a bizottság megállapította, hogy a felperes meglévő 180 méhcsaládjából 34-et fel kellett számolni, illetőleg egyesíteni kellett. A megmaradt 146 méhcsalád áttelelése bizonytalan.

A felperes a keresetében 1.800.000 forint kártérítés és kamata megfizetésére kérte az alperesek egyetemleges kötelezését.

A II.r. alperes kártérítési felelősségét a fokozott veszéllyel járó tevékenység folytatójára irányadó szabályokra (Ptk. 345. §) alapította és arra hivatkozott, hogy a kára a II.r. alperes repülőgépes vegyszeres tevékenységével okozati összefüggésben következett be.

A III.r. alperes kártérítési felelősségét ugyancsak a veszélyes üzemi tevékenység folytatójára irányadó szabályokra alapította arra hivatkozással, hogy a vegyszeres permetezés megrendelése az ő érdekkörében merült fel és a kár e tevékenység során keletkezett.

Az I.r. alperes marasztalását pedig a kártérítési felelősség általános szabályai (Ptk. 339. §) alapján kérte, mert az volt az álláspontja, hogy az I.r. alperes polgármesteri hivatala nem tett eleget a bejelentési, a szabályos kiértesítési kötelezettségének és elmulasztotta a biztonsági intézkedések megtételét is.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

A II.r. alperes azzal védekezett, hogy kárt nem okozott a felperesnek. Nem adott olyan információt, hogy aznap este nem lesz permetezés. A munkát méhkímélő technológia alkalmazásával, és este 20 óra után végezte, amikor a méhek már nincsenek kint. Hivatkozott a mintavétel szabálytalanságára, a helyszíni szemlén való részvételétől való elzárására, a laboratórium akkreditációjának hiányára és arra is, hogy a felperes méheinek pusztulása nem az ő tevékenységére, hanem a térségben akkor levő varroa atka fertőzésre vezethető vissza.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a II.r. alperest kötelezte 1.219.224 forint kártérítés és 2008. november 11-től járó késedelmi kamata, valamint 250.000 forint perköltség megfizetésére. Ezt meghaladóan elutasította a keresetet és a felperest kötelezte az I. és III.r. alperesek részére perköltség fizetésére.

A rendelkezésre álló bizonyítékok mérlegelése alapján tényként megállapította, hogy a II.r. alperes 2008. augusztus 19-én 20 órakor vegyszeres permetezést végzett légi úton F. község térségében, ahol a felperes méhészete van. A permetszer fő hatóanyaga a méhekre kifejezetten veszélyes permetrin volt, és a vizsgálatra küldött méhhullákból a laboratórium ezt a vegyszert mutatta ki. Ez más módon nem kerülhetett a méhek szervezetébe. A II.r. alperes permetező tevékenysége és a felperes méheinek pusztulása között az okozati összefüggés fennáll. A felperes a kár megelőzése és esetleges enyhítése érdekében a tőle elvárható magatartást tanúsította. A permetezésről való értesülésekor a méheket nem lehetett már bezárni, és a permetezés megkezdésekor is a többségük még a szabadban tartózkodott. A II.r. alperes által végzett permetezés fokozott veszéllyel járó tevékenység, az ezzel okozott károk megtérítésére a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése az irányadó. A II.r. alperes a kártérítési felelősség alól nem mentette ki magát, ezért a teljes kártérítési felelőssége fennáll. Alaptalannak tartotta az elsőfokú bíróság a II.r. alperesnek a mintavétel szabálytalanságára, a vizsgálati módszer és eredmény hibájára, a helyszíni szemlén való részvételből való kizárására, valamint a varroa atka fertőzésre való hivatkozását és szükségtelennek tartotta a II.r. alperes által kért további bizonyítás elrendelését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!