Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.6.156 I. Az elkormányzás a baleset-elhárítás körében általában nem elvárt magatartás [KRESZ 3. § (1) bek. c) pont].

II. A segítségnyújtás elmulasztásának minősített esete csak akkor állapítható meg, ha az elkövetőnek a veszélyhelyzet előidézése felróható [Btk. 166. § (1) bek. és (3) bek. I. ford.; 2/1999. BJE határozat].

III. Járművezetéstől eltiltásnak nemcsak közlekedési bűncselekmény esetén van helye, ezért az a segítségnyújtás elmulasztását elkövetővel szemben is kiszabható [Btk. 55. § (1) bek. a) pont, 166. §].

[1] A járásbíróság a 2018. március 8. napján meghozott ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki segítségnyújtás elmulasztásának bűntettében [Btk. 166. § (1) bek., (3) bek. I. ford.] és közúti baleset okozásának vétségében [Btk. 235. § (1) bek.].

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül - 1 év 3 hónap szabadságvesztésre és 1 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztés-büntetés végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette.

[3] Az elsőfokú ítélet ellen a terhelt és védője által bejelentett fellebbezés folytán a törvényszék mint másodfokú bíróság a 2018. június 4. napján kihirdetett és jogerőre emelkedett végzésével az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatát helybenhagyta.

[4] A bíróság ügydöntő határozata ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontjában és az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott okokból a jogerős ítélet megváltoztatása - a terhelt közúti baleset okozásának vétsége miatt emelt vád alóli felmentése, a segítségnyújtás elmulasztása bűntette vonatkozásában e bűncselekmény alapesetének megállapítása és a járművezetéstől eltiltás mellőzése, vagy a "B" kategóriára korlátozása - érdekében.

[5] A felülvizsgálati indítványában azzal érvelt, hogy a Btk. 235. § (1) bekezdésébe ütköző közúti baleset okozása vétségének törvényi tényállása szerint e bűncselekményben az elkövető büntetőjogi felelőssége kizárólag akkor állapítható meg, ha a közúti közlekedés szabályait vétkesen megszegi, e szabályszegéssel okozati összefüggésben a baleset, valamint a súlyos testi sértés bekövetkezik és az eredmény tekintetében a gondatlansága fennáll.

[6] Hivatkozott arra, hogy a Kúria következetes gyakorlata szerint az alapügyben megállapított tényállás részének kell tekinteni a jogerős határozat indoklásába szereplő minden ténymegállapítást, amely az elbírált bűncselekmény(ek) büntetőjogi megítélése szempontjából jelentőséggel bír.

[7] Így álláspontja szerint a tényállás részét képezi, hogy a sértett a főút és egy másik út kereszteződésében az úttest jobb szélétől 0,5, de akár 1,5 méterre behaladva az úttestre a forgalommal szemben, fehér színű kabátban, középbarna nadrágban, kezében a mobiltelefonjával az úttestet világítva, ittas állapotban, láthatósági mellény nélkül gyalogosan közlekedett. "A terhelt nem észlelte a gyalogost és a fenti útkereszteződésben fékezés nélkül a gépkocsi jobb oldalával elsodorta. [...] A baleset elkerülhető lett volna, ha a terhelt a sértett észlelésekor a gépjárművével kisméretű oldalirányú kormányzást végez úgy, hogy 50-60 cm-rel balra kitér a haladási iránytól."

[8] Okfejtése szerint az alapügyben eljáró bíróságok nem határozták meg, hogy a terhelt milyen magatartással idézte elő a veszélyhelyzetet, csupán annak tényét rögzítették, hogy "a más által előidézett veszélyhelyzet okán, a kormány elfordításával elkerülhette volna a balesetet". Erre alapítva jutottak arra a megállapításra, hogy a terhelt a KRESZ 3. § (1) bekezdés c) pontjában írt szabályt megsértette, mely előírja, hogy "úgy kell közlekedni, hogy a személy- és a vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse".

[9] Az irányadó tényállás alapján "a terhelt a járművel lakott területen kívül, éjszakai fényviszonyok között, kivilágítatlan úton, az adott útszakaszra előírt sebességnél alacsonyabb sebességgel, szabályosan közlekedett, közlekedésével senkit nem veszélyeztetett.

[10] Mindezek alapján indítványozta

- a terhelt felmentését az ellene közúti baleset okozásának vétsége [Btk. 235. § (1) bek.] miatt emelt vád alól, egyben

- a terhelt baleset előidézésben való vétlenségére figyelemmel a terhére megállapított segítségnyújtás elmulasztásának bűntette [Btk. 166. § (1) bek., (3) bek. I. ford.] helyett a cselekménye segítségnyújtás elmulasztása vétségeként [Btk. 166. § (1) bek.] való minősítését.

[11] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt részben alaposnak tartotta, erre tekintettel indítványozta, hogy a Kúria a Be. 662. § (2) bekezdés a) pontja alapján a megtámadott határozatokat annyiban változtassa meg, hogy a Be. 566. § (1) bekezdés a) pontjára figyelemmel a terheltet az ellene közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - mentse fel, egyebekben a Be. 662. § (1) bekezdés a) pontja szerint hatályukban tartsa fenn, tekintettel arra, hogy a törvénysértő minősítés nem eredményezett törvénysértő büntetéskiszabást.

[12] Az általános bírói gyakorlatra hivatkozással kifejtette, hogy a más által előidézett közlekedési veszélyhelyzetben az, aki a következmények elhárítása érdekében kényszerűen cselekszik, az elhárítás körében választott megoldás célszerűtlensége, sikertelensége miatt büntetőjogi felelősséggel nem tartozik.

[13] Érvelése szerint a jogerős ítéleti tényállás alapján egyértelműen megállapítható, hogy a baleseti veszélyhelyzetet a sértett idézte elő. Amennyiben a terhelt kellő távolságból, a sértett észlelhetőségének megnyílásakor fékezést alkalmaz, úgy a balesetet már nem kerülhette volna el, kizárólag csak a sértett által létrehozott veszélyhelyzetben legoptimálisabb elhárítási módnak minősülő elkormányzással. Ez azonban tőle nem volt elvárható, így büntetőjogi felelőssége közúti baleset gondatlan okozásának vétségében nem állapítható meg.

[14] Kifejtette, hogy mindezek alapján, a 2/1999. BJE határozatra figyelemmel a terhelt terhére kizárólag a segítségnyújtás elmulasztásának alapesete róható, amely "indokolttá teszi a büntetés kiszabásával összefüggő mérlegelő tevékenység újbóli elvégzését".

[15] A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint a megváltozott bűnösségi körre is tekintettel mind a kiszabott szabadságvesztés mértéke, mind a járművezetéstől eltiltás alkalmazása és mértéke törvényes. A jogerős ítéletben a terhelt vonatkozásában enyhítő körülményként értékelték az eljárt bíróságok a beismerő vallomását és rendezett életvezetését, míg súlyosító körülményként vették figyelembe a közlekedési bűncselekmény, ittas járművezetés vétsége miatti korábbi elítélését.

[16] Ezen túlmenően úgy ítélte meg, hogy további súlyosító körülmény, hogy a terhelt az éjszakai látási viszonyok között, lakott területen kívüli főútvonal úttestén hagyta az ittas állapotú, súlyos sérüléseket szenvedett sérültet, és "kizárólag a véletlenen múlt, hogy más jármű nem ütötte el őt".

[17] A bűnösségi körülmények alapján a kiszabott szabadságvesztés és járművezetéstől eltiltás mértéke, valamint a végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés próbaidejének tartama nem tekinthető eltúlzottnak és a Btk. 35. § (2) bekezdése alapján a szabadságvesztés végrehajtási fokozata is törvényes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!