Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Bfv.576/2014/13. számú precedensképes határozata közösség tagja elleni erőszak bűntett tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 426. §] Bírók: Katona Sándor, Kiss Sándor, Molnár Gábor Miklós

A határozat elvi tartalma:

A közösség tagja elleni erőszak bűntettének sértettje bárki lehet. Adott helyen és időben annak megítélése, hogy ki tekinthető többségnek, illetve kisebbségnek, a tényleges szituációtól függ.

***********

KÚRIA

Bfv.II.576/2014/13.szám

A Kúria Budapesten, a 2014. év december hó 17. napján tartott tanácsülésen meghozta a következők

v é g z é s t:

A közösség tagja elleni erőszak bűntette és más bűncselekmények miatt I. rendű terhelt és társai ellen folyamatban volt büntetőügyben IV. rendű terhelt védőjének és a VIII. rendű terhelt védőjének felülvizsgálati indítványát elbírálva a Miskolci Törvényszék 4.Fk.1188/2011/217. számú, és a Debreceni Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Fkf.I.498/2013/13. számú ítéletét IV. rendű és a VIII. rendű terheltek tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Miskolci Törvényszék a 2013. május 9. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett 4.Fk.1188/2011/217. számú ítéletével 9 terhelt ügyét bírálta el. Közülük a felülvizsgálati indítvánnyal érintett IV. rendű terheltet és a VIII. rendű terheltet bűnösnek mondta ki 3 rendbeli társtettesként elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntettében [1978. évi IV. törvény - továbbiakban: korábbi Btk. - 174/B. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) és e) pontja] és társtettesként elkövetett rongálás bűntettében [korábbi Btk. 324. § (1) bekezdés, (3) bekezdés a) pontja]. Ezért a IV. és a VIII. rendű terhelteket - halmazati büntetésként - egyaránt 2 év 9 hónap börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte.

A törvényszék ítélete ellen az ügyész által IV. rendű és a VIII. rendű terhelt terhére a kiszabott büntetés súlyosításáért, míg a terheltek és védőik által a téves minősítés miatt és a kiszabott büntetés enyhítése érdekében bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljárt Debreceni Ítélőtábla a 2013. szeptember 30. napján megtartott nyilvános ülésen kihirdetett Fkf.498/2013/13. számú ítéletében az első fokú ítéletet mindkét terhelt tekintetében megváltoztatta. A IV. rendű terhelt börtönbüntetésének tartamát 3 év 10 hónapra, a VIII. rendű terhelt börtönbüntetésének tartamát 3 év 8 hónapra súlyosította. Egyebekben e terhelteket érintően az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Az első fokon eljárt Miskolci Törvényszék ítéletében megállapított tényállás IV. és VIII. rendű terhelteket érintő I/1. pontja a következőket rögzíti:

A J Magyarországért Mozgalom - amely a vádbeli időben is törvényesen működő, de országgyűlési képviselettel még nem rendelkező párt - helyi szervezete 2009. november hó 14. (szombati) napján 18 órától lakossági fórumot szervezett S-ban, az I téren működő általános iskolában. A párt aktivistái előzőleg körülbelül 500 darab szórólapot osztottak szét a településen, mely így majd minden háztartásba eljutott. A lakossági fórum tárgya lényegében a párt programjának bemutatása, népszerűsítése volt. A fórum előadója E Zs, a "J" Megyei elnöke, K G A az Ú M G Mozgalom országos főkapitány-helyettese, M L a "J" országos alelnöke; míg főszervezője B G, a "J" s-i elnöke volt. A lakossági fórumot azonban a nagyszámú helyi cigány közösség tagjai provokációnak tartották, ezért előtte - körülbelül 16 óra 30 perctől - egy hozzávetőleg 100 főre duzzadt, helyi cigány származású férfiakból és nőkből álló tömeg tüntetett ellene az I téren. Összemosták ugyanis a "J"-ot és az Ú M G Mozgalmat - vagy ahogyan őket egyszerűen hívták, a "g-kat" - arra gondolván, hogy valamiféle velük szembeni fellépésre készülnek. A tüntetés során a helyi cigányság képviselői - miközben az iskola aulájában a "J" tartotta hozzávetőleg 200 fő részvételével lakossági fórumát - a rendezvényt biztosító és zömében az Ú M G Mozgalomhoz tartozó személyeket (akik közül egyesek fekete, mások terepszínű ruhában és többen B sapkában voltak) hangos kiabálással szidalmazták, fenyegették. Tényleges összetűzésre, netán tettlegességre azért nem került sor, mert az ugyancsak helyszínre vezényelt rendőri erők határozott fellépése nyomán a rendezvény környezetében tartózkodó cigány származású tüntetőket feloszlatták.

Ekkorra közvetve a "roma gyilkosságok", közvetlenül a lakossági fórumon elhangzott állítólagos cigányellenes kijelentések miatt gyűlölet alakult ki a s-i cigány közösség hangadóiban általában a magyarság, és azon belül is a "J"-kal szimpatizáló személyekkel szemben.

Másnap, 2009. november hó 15. (vasárnapi) napján 09 óra körüli időben - a lakossági fórum szervezésében egyébként részt nem vevő, sőt magát büszkén "MSZP-snek valló - M P J-né (sz.: É K) helyi lakost a S, E F út szám alatt található élelmiszerboltban L S-né és L S S, B B út szám alatti lakosok (akik egyébként VII. rendű terhelt szülei) tévedésből "felelősségre vonták" a rendezvény állítólagos szervezése miatt, s megöléssel fenyegették meg. Ennek során L S-né egyik keze nyitott tenyere ujjvégeivel állon ütötte M P J-nét, akinek orvosilag értékelhető sérülése nem keletkezett.

A M P J-né sérelmére elkövetett cselekmény kapcsán a L házaspár ellen a Miskolci Rendőrkapitányságon 8085/2009. bü. szám alatt indult büntetőeljárás. Az ügyben a Miskolci Városi Ügyészség B.390/2010/1-I. szám alatt 2010. február hó 04. napján emelt vádat. A Miskolci Városi Bíróság a 2010. június hó 15. napján kelt és 2010. június hó 21. napján jogerőre emelkedett 41.B.740/2010/7. számú ítéletével L S-nét társtettesként elkövetett zaklatás vétsége, valamint garázdaság vétsége, míg L S-t társtettesként elkövetett zaklatás vétsége miatt pénzbüntetésre ítélte.

Időközben B G elment édesapja, B Z S, R utcában működő B T Kft. megnevezésű cégének telephelyére. Rövidesen, 11 óra tájban - gépkocsival - megjelent azonban e helyütt két cigány származású férfi, s egyikük - Sz Zs - életveszélyesen megfenyegette. Közölte vele, miszerint kiveszi a járműből szamurájkardját és lefejezi, illetőleg házára Molotov koktélt dobnak majd. Ezáltal őt és családját úgymond kiirtják. Közben öklével hadonászva igyekezett nyomatékot adni szavainak. Ennek ellenére konkrét tett e fenyegetést sem a megjelölt helyen, sem később másutt nem követte.

B G megfenyegetése miatt Sz Zs S, B B út szám alatti lakos ellen a Miskolci Rendőrkapitányságon 05000-376/2010. bü. szám alatt indult büntetőeljárás. A Miskolci Városi Ügyészség 2012. december hó 12. napján, B.6910/2010. szám alatt emelt vele szemben vádat. A Miskolci Járásbíróság a 2013. február hó 26. napján kelt és jogerős 41.B.46/2013/17. számú ítéletével zaklatás vétsége miatt 25 nap közérdekű munka büntetésre ítélte Szántó Zsoltot.

B G bár a feljelentést - a körzeti megbízott tanácsára - nyomban megtette, nem érezte magát és családját biztonságban, ezért telefonon felvette a kapcsolatot K G A-sal és E Zs-tal, akik pedig számos a "J"-kal szimpatizáló személyt értesítettek a történtekről. Délutánra velük bográcsozást szervezett S, K F út szám alatti lakása udvarára, mert úgy vélte, hogy ezáltal ők békés keretek között szolidaritásukat fejezhetik ki, s szükség esetén meg is védhetik hozzátartozóival együtt. B G úgy tervezte, hogy 16 óra 30 perckor a 26-os számú fő közlekedési út sajóbábonyi bekötő szakaszán fogadja a vendégeket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!