Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1992.12.764 A gyermeknek csak saját szüleivel szemben van jogosultsága arra, hogy a közös lakásban az elhelyezését az életkörülményeinek megfelelően biztosítsák [Csjt. 31/B. § (2) és (3) bek., 31/C. § (3) bek.].

A peres felek rövidebb ideig tartó élettársi kapcsolat után 1986. szeptember 29-én kötöttek házasságot, amelyből közös gyermekük született. A felperes előző házasságából származó 3 gyermek közül gondozásban állott kiskorú leánygyermeke, valamint vele lakott nagykorú fiúgyermeke is, akik a házasság megkötését követően a felekkel együtt, velük közös háztartásban éltek. A felek közös lakóhelye az alperes különvagyonát képező, 2 szobából, étkezőből és mellékhelyiségből álló lakásban volt. Korábban a felperes a gyermekeivel együtt albérletben lakott.

A felek részben az élettársi kapcsolat idején, majd a házasságkötés után is az alperes lakásingatlanán további, részleges beruházásokat eszközöltek, melyeknek a jelenlegi forgalmi értékét növelő hatását igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő 210 000 Ft-ban állapította meg.

A házasság kezdetétől fogva kiegyensúlyozatlan volt. A felek között anyagi természetű viták voltak, a felperes a nagykorú, önálló keresettel rendelkező fia javára az alperestől olyan mértékű anyagi támogatást várt el, melyet az alperes nem volt hajlandó teljesíteni. Emiatt a felek között gyakoriak voltak a veszekedések, és mindkét fél részéről tettlegességre is sor került. Az életközösség végleges megszakadását az a vita váltotta ki, melynek során az alperes a felperes követelésével szembehelyezkedve a felperes 24 éves fiának a tervezett házasságkötése utáni lakásproblémáját sem közös építkezéssel, sem készpénzzel nem volt hajlandó támogatni.

A házasság felbontását mindkét fél kérte, vitás volt azonban köztük az utolsó közös lakás használata. A felperes többszörösen módosított keresetében végül a lakás megosztott használatát igényelte, arra hivatkozott, hogy a lakás elhagyása esetén fizetendő lakáshasználati jog ellenértéke nem elegendő ahhoz, hogy a gyermekeivel együtt önálló lakáshoz jusson. Az alperes a perben mindvégig különvagyonát képező lakás kizárólagos használatához ragaszkodott.

Az elsőfokú bíróság a felek házasságát felbontotta, a volt közös lakás kizárólagos használatára - 160 000 forint lakáshasználati jog ellenértékének a megfizetése mellett - az alperest jogosította fel, és a felperest a lakásnak az alperesi teljesítéssel egyidejű, elhelyezési igény nélküli elhagyására kötelezte. A lakás használatával kapcsolatos döntését a Csjt. 31/B. §-ának (3) bekezdésében foglaltakra alapította, az ellenérték összegét pedig a szakértői véleményben megállapított közös ráfordítások, valamint az ingatlan beköltözhető és lakott forgalmi értéke közötti különbség csökkentett mértéke szerint határozta meg.

A felperes fellebbezése folytán a megyei bíróság ítéletével az első fokú ítéletet részben megváltoztatta, a közös lakás használatát megosztotta úgy, hogy az erkélyes, nagyobb szoba kizárólagos használatára a felperest, a kisebb szoba kizárólagos használatára az alperest jogosította fel, az étkező és egyéb mellékhelyiségek közös használata mellett, egyben az alperes lakáshasználati jog ellenértékében való marasztalását mellőzte. Ezt a döntését azzal indokolta, hogy a felek az ingatlanon közös beruházásokat is végeztek, az alperes a házasságkötéskor a felperes kiskorú és nagykorú gyermekét is lakásába fogadta. Ezáltal a felperes előző házasságából született gyermekeinek a perbeli lakásban lakhatási joguk van, ami család és gyermekvédelmi szempontból nem hagyható figyelmen kívül, így lakáshasználati jogukat a Csjt. 31/B. §-ának (2) bekezdése szerint a házasfelek közös lakásban kell biztosítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!