Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20577/2015/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 217. §, 253. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet (Bv. Szabályzat) 137. §] Bírók: Bakó Pál, Csikiné dr. Gyuranecz Márta, Pribula László

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Törvényszék P.21278/2014/30., *Debreceni Ítélőtábla Pf.20577/2015/4.*

***********

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.577/2015/4. szám

A Debreceni Ítélőtábla a dr. P. L. pártfogó ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek, a dr. Görömbei Zoltán ügyvéd (címe) által képviselt...... Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet (címe) alperessel szemben kártérítés iránt indított perében a Nyíregyházi Törvényszék 5.P.21.278/2014/30. számú ítélete ellen a felperes részéről 41. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, a fellebbezett részét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 50 000 (ötvenezer) Ft másodfokú perköltséget.

A felperes pártfogó ügyvédjének a díját az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

A felperes 2012. február hó 16. napjától tartózkodik büntetés-végrehajtási intézetben, az alperesnél 2014. július hó 7. napjától 14. napjáig tartózkodott az ... számú zárkában.

Az ezen időszak alatti nem megfelelő elhelyezése és a fogvatartotti jogainak mellőzése miatt keletkezett sérelmei okán a felperes 5 000 000 Ft kártérítési igényt érvényesített az alperesnél azzal, hogy polgári peres eljárásban a kártérítési igénye már 13 000 000 Ft lesz. Az alperes a .... számú kártérítési határozattal a felperes kártérítési igényét elutasította.

A felperes keresetében 13 000 000 Ft kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest, valamint kérte a személyhez fűződő jogai megsértésének megállapítását, és az alperes kötelezését a jogsértő magatartás megszüntetésére. Hivatkozott arra, hogy a Strassbourgi Bíróság a zsúfoltság tekintetében már több elmarasztaló ítéletet hozott, és elismerte azon jogsértések esetén az áldozati státuszt, ahol az emberi jogok veszélyeztetése áll fenn. Ezért a veszélyeztetést is úgy kezeli, mintha sérülés, egészségkárosodás történt volna, mivel senki sem veszélyeztethet másokat. Hivatkozott arra, hogy az Alkotmánybíróság a 32/2014. (XI. 3.) AB határozattal kimondta a 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet 137. §-a (1) bekezdésének alkotmányellenességét az EJEB határozataira alapozva az Egyezmény 3. Cikkének megsértése miatt.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság a 30. sorszám alatt meghozott ítéletében megállapította: az alperes megsértette a felperes megfelelő elhelyezéséhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy 2014. július hó 7-14. napjai között nem biztosította részére a jogszabályban előírt mértékű mozgásteret; ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100 000 Ft perköltséget. Megállapította, hogy a feljegyzett 780 000 Ft kereseti illeték az állam terhén marad.

Határozatának indokolása szerint fogvatartásának időtartamára a fogvatartott a büntetés-végrehajtási szervvel büntetés-végrehajtási jogviszonyba kerül, melynek során az őt egyéb iránt megillető jogok annyiban módosulnak a büntetés-végrehajtás céljából, amilyen mértékben azt az irányadó jogszabályok megengedik, és amilyen mértékben az elkerülhetetlen. A fogvatartás időtartamára szünetel a tartózkodási hely megválasztásához fűződő jog, amelyen belül nemcsak azt nem választhatja meg a fogvatartott, hogy hol kívánja letölteni büntetését, hanem azt sem határozhatja meg, hogy az intézeten belül melyik zárkában kíván tartózkodni. Ezzel összefüggésben azonban egy speciális joga is keletkezik, ez pedig a megfelelő elhelyezéshez fűződő jog.

A perrel érintett időszakban hatályban volt, s a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM számú rendelet (R.) 137. §-ának (1) bekezdése alapján a zárkában (lakóhelyiségben) elhelyezhető létszámot úgy kell meghatározni, hogy minden elítéltre legalább 6 m³ légtér, és férfi elítéltek esetén 3 m², fiatalkorú illetve női elítéltek esetén 3,5 m² mozgástér jusson. A R. 135. §-ának (2) bekezdése alapján a zárkában elkülönített, lehetőség szerint önálló szellőzésű WC-t kell létesíteni.

Az elsőfokú bíróság megállapította: az alperes megsértette a felperes megfelelő elhelyezéshez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy 2010. május hó 19. napja és 2011. január hó 20. napja között a felperes büntetés-végrehajtási intézetben történt elhelyezése során a jogszabályban előírt mértékű mozgásteret nem biztosította a számára.

A Ptk. 2:51. §-a felsorolja a személyiségi jogok megsértésének felróhatóságtól független szankcióit. A sérelemdíjat azonban nem a felróhatóságtól független szankcióként jelöli meg, mert szerkezetileg nem a törvény harmadik részében, a személyiségi jogokra vonatkozó általános szabályoknál helyezi el, hanem a negyedik részben, a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályai között. A törvény szövege maga mentesíti a károkozót a kárért való felelősség alól (6:519. §), ha bizonyítja, hogy magatartása nem volt felróható. Ezen szabályoknak a törvény szerkezetében történt elhelyezése, értelmezése és a törvényjavaslat indokolásából következően egyértelmű, hogy az alperes csak az esetben lenne kötelezhető az elkövetett jogellenes magatartás miatt sérelemdíj fizetésére, ha magatartása felróható lenne, azaz nyilvánvaló és vétkes magatartást tanúsított volna.

A kártérítési határozat indokolása, az alperes nyilatkozata és más hasonló perekből származó hivatalos tudomás szerint az intézet telítettsége 200 %-os, és nincs olyan lehetősége, hogy a befogadást megtagadja. Emiatt felróhatóság nem terheli az alperest, s így kártérítésre nem kötelezhető. Az alperesi magatartás felróhatóságának hiánya mellett szól, hogy rajta kívül álló objektív okból következett be a túltelítettség, amelynek következtében a felperest egy hetes tartózkodásának idejére, de nem a teljes fogvatartás időtartamára csak olyan zárkában tudta elhelyezni, ahol nem volt elegendő hely. Az alperes köteles a hozzá irányított elítélteket befogadni, és a differenciálásra vonatkozó szabályok figyelembevételével elhelyezni. Figyelemmel kell lenni más elhelyezési szabályokra, így a férfiakat el kell különíteni a nőktől, a fiatalkorúakat a felnőttektől, az előzetes fogvatartottakat a végrehajtás alatt lévőktől, továbbá a büntetés-végrehajtási fokozatok szerint is el kell különíteni a fogvatartottakat.

Az elsőfokú bíróság az alperes magatartásának jogellenességét megállapította amiatt, hogy 2014. július hó 7-14. napjai között nem biztosította a jogszabályban előírt mozgásteret a felperes részére.

A felróhatóság, mint a kártérítés konjunktív feltételének hiányában az alperes nem volt kötelezhető sérelemdíj fizetésére. Ezen túlmenően a személyiségi jogsértés önmagában nem alapoz meg sérelemdíj-fizetési kötelezettséget. A jogellenesség mellett a kártérítés további feltétele olyan nem vagyoni hátrány keletkezése, amelynek kiegyenlítése csak pénzbeli előny nyújtásával biztosítható, márpedig a felperes ilyen hátrányt nem igazolt és nem is nevezett meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!