Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2003.962 A felszámolási eljárás alatt történt tartozatlan fizetést hitelezői igényként kell nyilvántartásba venni, annak kielégítésére a Cstv.-ben meghatározott sorrendben kerülhet sor [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 4. §, 38. § (3) bek., 57. §].

Az elsőfokú bíróság végzésével kötelezte a felszámolót, hogy az R. Pénzügyi Részvénytársaság hitelező igényét 8 napon belül vegye nyilvántartásba. Végzésének indokolásában utalt arra, hogy az R. Pénzügyi Részvénytársaság faktorálási szerződésből eredő hitelezői igényt jelentett be a felszámolónál. A szerződést az adós, mint engedményező és a hitelező mint engedményes 2001. március 5. napján kötötték meg. Az engedményes megvásárolta az adósnak az O. Á. Intézettel szemben fennálló 4 012 620 Ft összegű követelését, melynek alapján 2001. március 7-én 3 551 169 Ft vételárelőleget átutalt az engedményezőnek. A követelés teljes összegét azonban az O. Á. Intézet az adósnak fizette meg 2001. március 28. napján banki átutalással. Mivel a faktorálási szerződés a felszámolást elrendelő végzés jogerőre emelkedését követően került megkötésre az ügyvezető által, a felszámoló a vitathatónak minősülő igényt elbírálás végett megküldte a bíróságnak. Az elsőfokú bíróság a jelen ügyben alkalmazandó, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, lényegesen az 1997. évi XXVII. törvénnyel is módosított 1991. évi IL. törvény (többször mód. Cstv.) 4. §-ának (1) bekezdése alapján megállapította, hogy a követelés az adós vagyonába tartozik. Utalt a többször mód. Cstv. 38. §-ának (3) bekezdésére, nevezetesen, hogy a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos pénzkövetelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni. Erre tekintettel a rendelkező részben foglaltaknak megfelelően rendelkezett azzal, hogy az igény a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdése szerint érvényesíthető.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását, és az adós felszámolójának arra való kötelezését, hogy a hitelező által 2001. március 7-én az adós részére átutalt 3 551 169 Ft vételárelőleget utalja vissza a hitelezőnek. Hivatkozott arra, hogy a faktorálási szerződés ellenére az O. Á. Intézet is kifizette a 4 012 620 Ft összegű követelést az adósnak. Az intézet tévedett, amikor az összeget nem az engedményes részére fizette meg, hanem átutalta az adós egyszámlájára. A felek által nem vitatottan az adós ügyvezetője a faktorálási szerződést 2001. március 5-én már nem írhatta volna alá, nem volt a társaság képviselője, így a szerződés mint jogszabályba ütköző semmis, ezért a hitelező álláspontja szerint ez a jogügylet nem eredményezheti az adós vagyonának a gyarapodását, ez nem tartozhat a felszámolási vagyon körébe.

A fellebbezésre a felszámoló észrevételt tett. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását. Hivatkozott arra, hogy az O. Á. Intézettel szembeni követelés az adós bankszámlájára 2001. március 28-án átutalásra került, mely összeget a bankszámlán elkülönítetten kezeli. Tekintettel a vételárelőleg megfizetésére és a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra, a hitelező bejelentett követelését a felszámoló elfogadta, és a hitelező részére vissza is igazolta azt. Erre vonatkozólag a felszámoló csatolta a hitelezőnek küldött értesítését.

A hitelező fellebbezése nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság által egyébként helyesen megállapított tényállást az iratok tartalma alapján kiegészíti az alábbiakkal: Az adós elleni felszámolási eljárás kezdő időpontja 2001. február 17-e volt, a felszámolást elrendelő végzés a Cégközlöny 13. számában, 2001. március 29-én nyert közzétételt. Az adós felszámolója a 2001. december 14-én kelt értesítése szerint a hitelező követelését mint határidőn túl érkezett követelést nyilvántartásba vette akként, hogy vételárelőleg címén 3 551 169 Ft-ot, regisztrációs díjként 35 511 Ft-ot a többször mód. Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének f) pontjába tartozóként sorolta be.

A Legfelsőbb Bíróság a kiegészített tényállás alapján megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló adatok alapján megalapozott végzést hozott az ügyben.

Helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a többször mód. Cstv. 4. §-ának (1) bekezdése szerint milyen vagyon tartozik a felszámolási eljárás körébe. A hitelezőnek pénzkövetelése keletkezett az adóssal szemben, amelyet a felszámolási eljárás alá tartozó vagyonból kell kielégíteni. A téves átutalással a pénz feletti használat joga átszállt az adósra, a pénz a birtokába jutott. A pénz jelentősége nem dologi (fizikai) voltában van, hanem abban, hogy meghatározott vagyoni értéket fejez ki, helyettesíthető. A tévesen átutalt összeget természetesen vissza kell fizetnie az adósnak, azzal jogalap nélkül nem gazdagodhat, jelenleg azonban már csak a felszámolási eljárás keretében, mint hitelezői igény kielégítésére kerülhet sor. A hitelezői igény besorolása iránt pedig a felszámoló már megfelelően intézkedett. Nem tévedett tehát az elsőfokú bíróság akkor, amikor a felszámolót csupán a nyilvántartásba vételre hívta fel, és az összegnek a visszafizetéséről nem rendelkezett.

A fentiekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a többször mód. Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 259. §-ára utalással, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján, lényegében helyes indokaira tekintettel helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpk. VIII. 30.256/2002. sz.)