Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20522/2019/4. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

őáÍéőáFővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.522/2019/4-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Szabó, Kelemen és Társai Ügyvédi Iroda; ügyintéző: dr. Kelemen László András ügyvéd által képviselt felperesnek, a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda; ügyintéző: dr. Detvay Lúcia ügyvéd által képviselt alperes ellen, kártérítés iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2019. április 29. napján meghozott, 26.P.23.530/2017/61. számú ítélete ellen, a felperes részéről 62. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 1.400.000 (egymillió-négyszázezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes külföldön bejegyzett gazdasági társaság. A felperes tulajdonosa a 'B' Szerencsejáték Szervező és Üzemeltető Kft-nek, a 'C' Nyerőautomata Üzemeltető Kft-nek, és 2012. október 16-ig tulajdonosa volt a 'D' Nyerőautomata Üzemeltető Kft-nek és a 'F' Kereskedelmi Kft-nek. E társaságok közül a 'D' Nyerőautomata Üzemeltető Kft. tulajdonában állt a 'G' Kft., a 'F' Kereskedelmi Kft. tulajdonában pedig a New 'D' Kft. A társaságok Magyarországon szerencsejáték szervezési tevékenységet folytattak, játéktermekben pénznyerő játékautomatákat üzemeltettek, illetve ezen tevékenységgel kapcsolatos egyéb feladatokat láttak el. Az Országgyűlés a 2012. évi CXLIV. tv. (a továbbiakban: Módtv.) 5. §-ával módosította a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. tv. (Szjtv.) 26. § (3) bekezdését. Az Szjtv. 2012. október 10-től hatályos 26. § (3) bekezdése szerint pénznyerő automata kizárólag játékkaszinóban üzemeltethető. A Módtv. 8. §-a a Szjtv-t 40/A. §-sal egészítette ki, amelynek (1) bekezdése kimondta, hogy a Módtv. hatályba lépését megelőzően kiállított játékterem-engedélyek, valamint a nyerőautomata üzemeltetésére jogosító engedélyek a Módtv. hatálybalépését követő napon hatályukat vesztik.

A felperes a keresetében 4.204.052.000 forintnak, ezen összeg után 2012. október 11-től a kifizetésig a Ptk. 301. § (1) bekezdésében meghatározott mértékű késedelmi kamatnak és a perrel felmerült költségeinek a megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy a pénznyerő automaták játékkaszinón kívüli üzemeltetésének megtiltása következtében elvesztették az értéküket a keresetlevélben megjelölt, pénznyerő automaták üzemeltetését vagy az ilyen automaták üzemeltetésének elősegítését folytató társaságokban lévő üzletrészei, valamint a társaságokba eszközölt befektetései, amelyből kára keletkezett. Kárát a vagyonában bekövetkezett értékvesztésben (damnum emergens) jelölte meg. Kifejtette, hogy a tilalmat bevezető jogszabály hatályba lépése megsértette az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 49. cikkében védett, a letelepedés szabadságához fűződő, az 56. cikkében meghatározott szolgáltatás szabadságához és a 63. cikkében védett, a tőke szabad mozgásához fűződő, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartájának (a továbbiakban: Charta) 17. cikkében biztosított, a tulajdonjog védelméhez fűződő jogát. Álláspontja szerint a jogsérelem kellően súlyos volt, a tiltó jogszabály szükségtelenül, igazolható ok nélkül szigorította a pénznyerő automaták üzemeltetésének szabályait, illetve korlátozta az ilyen automaták üzemeltetésének lehetőségét, nem adott megfelelő időt a felkészülésre, és nem állapított meg kártalanítást az érintett számára. Előadta, hogy kárának bekövetkezése okozati összefüggésben áll a tilalmat bevezető jogszabály hatályba lépésével. Az volt az álláspontja, hogy az alperes az Európai Unió Bíróságának (EUB) irányadó gyakorlata, elsősorban a C-6/90. és C-9/90. számú a Frankovich-Bonifaci, a C-46/93. Brasserie és a C-48/93. Factortime Ltd. ügyekben hozott ítéletek, továbbá a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. tv. (Ptk.) 339. § (1) bekezdése alapján köteles megtéríteni a kárát. Hivatkozott az Európai Bizottság közleményére, is, amely álláspontja szerint kizárja, hogy a felperes kárát látszatkárnak lehessen tekinteni. Indítványozta, hogy az elsőfokú bíróság kezdeményezzen előzetes döntéshozatali eljárást az általa megfogalmazott kérdések megválaszolása céljából. Álláspontja szerint kártérítési igénye a magyar jog alapján is megalapozott, mert a tiltás az Alaptörvény E) cikkének (2) és (3) bekezdésébe ütközik és a 26/2013.(X.4.) AB határozat alapján a kártalanítás a jogállamiságból fakadó alapvető elvárás, annak elmaradása diszfunkciónális jogalkotást jelent.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben marasztalására irányult. Védekezésében hivatkozott arra, hogy a pénznyerő automaták játékkaszinón kívüli üzemeltetését megtiltó jogszabály sem az uniós jog, sem a magyar jog alapján nem minősül jogellenesnek. Álláspontja szerint az uniós jog nem ruházta fel a felperest olyan alanyi joggal, amelyet a módosító törvény - diszkrimináció hiányában - korlátozott volna. Az uniós jog megsértésének hiánya mellett hivatkozott arra is, hogy hiányzik a közvetlen okozati összefüggés is a tiltás és a felperes által megjelölt kár között. A 26/2013. (X.4.) AB határozat megállapította, hogy a tiltás legitim célokat szolgált, arányos volt és a szükséges mértéket nem lépte túl, mulasztásos alkotmánysértést pedig nem állapított meg. Érvelése szerint a felperes által megjelölt kár nem a felperes, hanem a felperes közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló társaságok vagyonában bekövetkezett értékcsökkenés, ezért annak érvényesítésére a felperes nem jogosult. Ezzel kapcsolatban utalt a Szegedi Ítélőtábla Polgári Kollégiumának 2/2005. (VI. 17.) számú ajánlására (a továbbiakban: ajánlás), amely szerint a gazdasági társaságok üzletrészének értékvesztését a társaság vagyonában beállt kárként kell értékelni, ezért e kárt a társaság tagjai nem érvényesíthetik, ez a kár a tagok szempontjából látszólagos. Kiemelte, hogy a Módtv. hatályba lépésekor a felperesnek nem volt üzletrésze a 'G' Kft-ben és a 'D' Kft-ben, ezért e társaságok üzletrészeinek értékvesztéséből a felperesnek nem származhatott kára.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította, kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 2.800.000 forint perköltséget, és felhívta a bíróság gazdasági hivatalát, hogy az El. 01901/2018. számon letétként kezelt 300.000 forintot utalja vissza a felperesnek. Ítéletének indokolásában hangsúlyozta, hogy a kártérítési felelősség megállapításának elengedhetetlen feltétele a kár bekövetkezése. Egyetértett az ajánlásban kifejtett azon jogi állásponttal, hogy a társasági vagyonban bekövetkezett csökkenés és az üzletrész értékének csökkenése ugyanaz a vagyoni hátrány, ezért az üzletrész értékének csökkenése nem a tag kára, ennek a kárnak az érvényesítésére a társaság tagja nem jogosult. Okfejtése szerint az üzletrész értéke nem független a társasági vagyon értékétől. Rámutatott, hogy ha a társaságot ért kár megtérül, akkor az üzletrész értékcsökkenése is helyreáll, ha a tag saját jogán érvényesíthetné üzletrészének értékcsökkenését, akkor fennállna annak a lehetősége, hogy a károkozó ugyanazt a kárt kétszeresen legyen köteles megtéríteni. Mindezekre tekintettel a felperest ért kár hiánya miatt döntött a kereset elutasításáról. Utalt arra is, hogy a felperesnek a 'G' Kft-ben és a 'D' Kft-ben nem volt üzletrésze, amely önmagában kizárta a kárigény eredményes érvényesítését. Az előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezését azért találta szükségtelennek, mert azt, hogy a felperesnek keletkezett-e kára, azt nem a közösségi jog alapján, hanem a magyar jog szabályai szerint kellett megítélni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!