Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.5.243 Ha a munkáltató kollektív szerződése a teljes alkoholtilalomról és annak megszegése szankcióiról rendelkezik, a munkáltató jogszerűen él a rendkívüli felmondás jogával az e tilalmat figyelmen kívül hagyó munkavállalójával szemben [Mt. 96. § (1) bek., 103. § (1) bek.].

A felperes nukleáris mértékhitelesítő munkakörben fennállt munkaviszonyát az alperes 1999. január 5-én rendkívüli felmondással megszüntette azzal az indokolással, hogy az 1998. december 18-án reggel a portai ellenőrzés által végzett alkoholtesztes vizsgálat a felperesnél alkoholos állapotot mutatott, a felperes kérésére elvégzett véralkohol-vizsgálat pedig a felperes véralkohol-szintjét 0,27 ezrelékben állapította meg.

A felperes keresetében a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és eredeti munkakörébe történő visszahelyezését kérte amiatt, hogy sem a perbeli intézkedés, sem az orvosszakértői vélemény nem állapította meg az alkoholfogyasztás idejét, továbbá a Kollektív Szerződésnek a teljes alkoholtilalom megszegése szankciójaként meghatározott rendkívüli felmondásra vonatkozó előírása ellentétes az Mt. 96. §-ának (2) bekezdésében meghatározottakkal.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét, és 30 000 forint perköltség megfizetésére kötelezte. Megállapította, hogy a felperes a véralkohol-vizsgálati jegyzőkönyvben egy liter bor előző este történt elfogyasztásáról nyilatkozott, a felperes tehát alkoholos állapotban jelent meg a munkahelyén munkavégzésre. A bíróság álláspontja szerint az alperes Kollektív Szerződése alkoholtilalmat ír elő azzal, hogy amennyiben a munkavállaló szervezetében alkoholtartalmú szer fogyasztásából származó alkohol van, ez hátrányos jogkövetkezményt, rendkívüli felmondást von maga után.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a kollektív szerződés ilyen tartalmú szabályozása jogszabályba nem ütközik, ezért ez a rendelkezés a munkáltató intézkedése jogszerűségét általában megalapozza.

A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét annak helytálló indokai alapján helybenhagyta. A fellebbezés kapcsán kiemelte, hogy ha a munkavállalónak a munkakezdésre teljesen alkoholmentes állapotban kell megjelennie, akkor a pihenőidejében történő alkoholfogyasztásnál erre tekintettel kell lennie.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a rendkívüli felmondás alaptalanul hivatkozott szándékos magatartásra, ugyanis az intézkedés semmiféle bizonyítékot nem tartalmaz arra, hogy miben állt a szándékosság. A kollektív szerződés csak olyan esetet minősíthet az Mt. 96. §-ának (2) bekezdése alapján rendkívüli felmondási oknak, amelynek tekintetében bizonyított a szándékosság, vagy a súlyos gondatlanság. A felperes szerint a perbeli eset ilyennek nem tekinthető, az eljárt bíróságok által hivatkozott eseti döntés azért nem alkalmazható, mivel ott a Legfelsőbb Bíróság más tényállás alapján hozta meg a határozatát.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!