BH 2008.1.16 A gyermek titkos örökbefogadásához hozzájáruló szülő tartási kötelezettsége e nyilatkozat megtételével - szülői felügyeleti jogának megszűnése ellenére - nem szűnik meg. A tartási kötelezettséget csak az örökbefogadás szünteti meg [Csjt. 48. §, 52. §].
Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét, melyben gyermektartásdíj fizetési kötelezettségének megszüntetését azért kérte, mivel 2006. március 23-án a gyermekei titkos örökbefogadásához tett hozzájáruló nyilatkozata folytán a szülői felügyeleti joga megszűnt, elutasította.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a peres felek élettársi kapcsolatából 2000. július 10-én L. és D. utónevű ikergyermekeik születtek. A gyermekekről - akiket a felperes teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal ismert el a magáénak - születésük óta az alperesi édesanya gondoskodik. A bíróság 2003. szeptember 26-án jogerős ítéletével kötelezte a felperest, hogy mindenkori jövedelme 20-20%-át, de legalább havonta gyermekenként 10 000 forint alapösszegű gyermektartásdíjat fizessen az alperesnek 2002. július 1-jétől kezdődően. A felperes 2006. március 23-án a gyámhivatalnál hozzájárult az öt és fél éves ikergyermekei ismeretlen személy általi örökbefogadásához. A gyámhivatal a határozatában megállapította, hogy a felperesnek e nyilatkozata alapján a perbeli gyermekek vonatkozásában a szülői felügyeleti joga megszűnt. A felperes keresetében erre tekintettel kérte gyermektartásdíj fizetési kötelezettségének megszüntetését. A gyermekek jelenleg is édesanyjuk, az alperes gondozásában élnek, akinek a szülői felügyeleti joga fennáll, ezért a gyermekek ismeretlen személy általi örökbefogadására nem kerülhet sor.
Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a gyermektartásdíj fizetési kötelezettségét teljesíteni nem kívánó felperest a szülői kötelezettség alóli mentesülés szándéka vezette a Csjt. 48. § (3) bekezdés szerinti hozzájáruló nyilatkozata megtételében, amelynek folytán szülői felügyeleti joga megszűnt. A perbeli gyermekek a tartásra rászorulnak, örökbefogadásukra szándék sincsen, és az nem is érdekük. A Csjt. 52. §-a értelmében az örökbefogadással szűnnek meg a vérségi jogállásból származó szülői felügyeleti és tartási jogok valamint kötelezettségek, tehát a vér szerinti szülő gyermektartásdíj fizetési kötelezettsége is. Erre tekintettel bár a felperes szülői felügyeleti joga a titkos örökbefogadáshoz történt hozzájárulás folytán megszűnt, a tartási kötelezettsége csak az örökbefogadással szűnne meg. Erre tekintettel az elsőfokú bíróság a felperes keresetét, mint megalapozatlant, elutasította.
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A megyei bíróság az elsőfokú bíróság érdemi döntésével egyetértett, jogi álláspontja szerint azonban ha a szülő a Csjt. 48. § (3) bekezdése szerinti nyilatkozatot megteszi, és egyéb feltételek is bekövetkeznek, a szülői felügyeleti joga minden vonatkozásban megszűnik, így a tartásdíj fizetési kötelezettség tekintetében is. A megyei bíróság álláspontja szerint azonban a felperesi - örökbefogadáshoz hozzájáruló - nyilatkozat, amelyre nézve a gyámhivatal jogerős határozatot hozott, a bíróságot nem köti, ahhoz a jelen peres eljárásban joghatás nem fűződik. Ezért a felperes gyermektartásdíj fizetési kötelezettsége továbbra is fennáll, annak megszüntetésére irányuló kereseti kérelem alaptalan, figyelemmel arra, hogy a gyermekek örökbefogadásának még elvi feltételei sem állnak fenn.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését és tartási kötelezettségének megszüntetését kérte. A felperes álláspontja szerint szülői felügyeleti joga és ezen belül tartási kötelezettsége is azzal, hogy az örökbefogadók adatainak ismerete nélkül hozzájárult gyermekei örökbefogadásához és nyilatkozatát a gyámhivatal határozatba foglalta, a határozat jogerőre emelkedésével, 2006. május 12-én megszűnt. Az ezzel ellentétes bírósági döntés ténybelileg is, jogilag is megalapozatlan, irat- és jogszabályellenes.
A másodfokú bíróság a határozatát arra alapozta, hogy a gyermek örökbefogadásának még elvi feltételei sem állnak fenn. Ez a megállapítás azonban a felperes szerint nem helytálló, a felperes lemondó nyilatkozatával lehetőség nyílik arra, hogy más személy, akár az alperes élettársa is, a gyermekeket örökbefogadhassa. A Csjt. 48. § (3) bekezdése szerinti örökbefogadáshoz történő hozzájáruló nyilatkozat megtétele során nem kell vizsgálni azokat a szempontokat, amelyek a szülőt a nyilatkozat megtételére indítják, mint ahogyan nem vizsgálja senki annak az anyának a motivációját sem, aki gyermekét a szülést követően inkubátorban helyezi el. Ha a nők esetében lehetőség van arra, hogy gyermekükről ilyen módon mondjanak le, ez a jog a férfiakat is meg kell, hogy illesse. A gyámhivatal a jogszabályoknak megfelelően állapította meg, hogy a felperes hozzájáruló nyilatkozata folytán szülői felügyeleti joga megszűnt; ez a határozat a bíróságot is köti. Önmagában a gyermeki érdekek, anyagi okok nem indokolhatják a bíróság "diszkriminatív" döntését.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A Csjt. 46. §-a szerint az örökbefogadás célja az, hogy az örökbefogadó, valamint annak rokonai és az örökbefogadott között családi kapcsolatot létesítsen, és elsősorban az olyan kiskorúak családi nevelését biztosítsa, akiknek szülei nem élnek, vagy akiket szüleik megfelelően nevelni nem képesek. A Csjt. 48. §-ának (3) bekezdése értelmében az örökbefogadáshoz a szülő úgy is megadhatja hozzájárulását, hogy az örökbefogadó személyét és személyi adatait nem ismeri. A szülő felügyeleti joga, amennyiben nyilatkozata hathetesnél idősebb gyermekre vonatkozik, a nyilatozattételkor megszűnik. A szülői felügyeleti jog megszűnését a gyámhivatal határozata állapítja meg.
A Csjt. 51. §-ának (1) bekezdése szerint az örökbefogadott mind az örökbefogadóval, mind annak rokonaival szemben az örökbefogadó gyermekének jogállásába lép. A Csjt. 52. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy az örökbefogadás folytán a vér szerinti családi jogállásból származó szülői felügyeleti és tartási jogok, valamint kötelezettségek megszűnnek.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!