Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Pf.22519/2010/4. számú határozata jogsértés megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 77. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 341. §] Bírók: Mohácsi Lászlóné, Reményi Éva, Szabolcsi-Varga Krisztina

MEGYEI BÍRÓSÁG

mint másodfokú bíróság

5.Pf. 22519/2010/4.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság a főügyészségi ügyész által képviselt felperes nevefelperesnek - az ügyvédi iroda által képviselt alperes neve. alperes ellen jogsértés megállapítása iránt a Városi Bíróság előtt folyamatba tett perében a 2010. február 26. napján hozott 27.P. 22.664/2009/8-I. sorszámú ítélet ellen az alperes által 9. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T:

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

Az elsőfokú bíróság az alábbi tényállást állapította meg:

Az alperes főtevékenysége élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem. A fogyasztóvédelmi hatóság munkatársai 2008. december 9. és 2009. augusztus 03. között az alperes által üzemeltetett hat áruház területén összesen 13 alkalommal ellenőrzést végeztek. Ennek során különböző, a többi között a termékek árának feltüntetésével kapcsolatos fogyasztóvédelmi rendelkezések megsértését tapasztalták, amelynek jogkövetkezményeként valamennyi esetben fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki.

A felperes a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. tv. (Fgytv.) alapján a fogyasztóvédelmi hatóság alperesnél végzett ellenőrzései alapján közérdekű keresetet terjesztett elő az alperessel szemben, amelyben kérte annak megállapítását, hogy az alperes a megjelölt esetekben megszegte a rá vonatkozó fogyasztóvédelmi jogszabályi rendelkezéseket, ezáltal megsértve a fogyasztók megfelelő tájékoztatásához való jogát. A Ptk. 341. §-ban foglaltakra figyelemmel kérte, hogy a bíróság tiltsa el az alperest a jogszabálysértő tevékenységtől és a Fgytv. 39. § (3) bek. alapján jogosítsa fel a felperest ara, hogy az alperes költségére az ítéletet országos napilapban közzé tegye.

Az alperesi ellenkérelem a kereset elutasítására irányult és perköltséget is igényelt. Azt elismerte, hogy történtek a részéről jogszabályba ütköző tevékenységek, de ezek kisebb súlyú, az alperes működésével természetszerűen együttjáró jogsértések voltak, amelyeknek tárgyi súlya nem jelentős, azok nem érintették a fogyasztók széles körét. Kifejtette, hogy a fogyasztóvédelmi bírság kiszabásán túl további joghátrány alkalmazása nem indokolt. Érintettség szempontjából nem a potenciális fogyasztói kört kell figyelembe venni, hanem azokat a fogyasztókat, akik ténylegesen kapcsolatba hozhatók a jogsértéssel.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetnek túlnyomórészt helyt adott. Megállapította, hogy az alperes megsértette a fogyasztók számára kínált termékek árának feltüntetésével kapcsolatos fogyasztóvédelmi rendelkezéseket, és az alperest a további jogsértéstől eltiltotta. Feljogosította felperest, hogy az ítéletet az alperes költségére egy alkalommal országos napilapban közzétegye. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. A le nem rótt eljárási illetékről akként rendelkezett, hogy abból az alperes 14.000 forintot fizessen meg, a fennmaradó 1.000 forint pedig az állam terhén marad.

Döntése indokolásában idézte a Fgytv. 39. § (1) bekezdésének rendelkezéseit és rámutatott, hogy a fogyasztók széles körének érintettsége szempontjából a felperes álláspontját fogadta el, mert e jogintézmény céljával, a fogyasztói érdekek védelmével és érvényesítésével ez áll összhangban. Nem szükséges konkrét fogyasztókra lebontva a jogsértéseket és károkozásokat bizonyítani, nincs szükség arra, hogy a jogsértéssel találkozó fogyasztók személye és száma pontosan megállapítható legyen. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a kínált termékek árának feltüntetésével kapcsolatos fogyasztóvédelmi rendelkezések megsértése nagy számban, sok terméknél előfordult, az ellenőrzések és bírságolások ellenére ismétlődve. Ezért ezen szabályok célja, hogy a fogyasztó megfelelő információ birtokában vásárolhasson árut, vehessen igénybe szolgáltatást, nem valósult meg. Az ítélet szerint az alperes köteles úgy megszervezni működését, hogy a fogyasztók alapvető, megfelelő tájékoztatáshoz való jogát ne sértse.

Az elsőfokú bíróság a Ptk. 341. § (1) és (2) bekezdéseire figyelemmel kifejtette, hogy az ellenőrzések eredményeinek ismeretében az alperes nem, vagy nem kielégítően tette meg a jogsértések megelőzéséhez szükséges intézkedéseket, és a többszöri bírságolás ellenére is fennáll a jövőbeli jogsértés, károsodás veszélye. Utalt a Fgytv. 39. § (3) bekezdése rendelkezéseire is azzal, hogy a perindítással elérni kívánt cél akkor valósulhat meg igazán, ha a jogsértés megállapítása kellő nyilvánosságot kap. A perköltség megállapításra vonatkozó rendelkezését a Pp. 77. §, 78. §, 81. §, 6/1986. (VI. 26.) IM. rendelet 13. §-ának alkalmazásával indokolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!