Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2001.6.270 Az ingatlanra vonatkozó szerződés érvényessége akkor is megállapítható, ha az adásvétel tárgya magából a szerződésből ugyan nem állapítható meg kétséget kizáró bizonyossággal, de nyilvánvaló, hogy a felek előtt a szerződés tárgya nem volt kétséges [Ptk. 365. §, Pp. 197. § (2) bek., Legf. Bír. XXV. sz. Polgári Elvi Döntés].

A perbeli ingatlant az alperes szülei (a felperes nagyszülei) vásárolták az akkor még kk. felperes részére. Az 1994. augusztus 1. napján megkötött adásvételi szerződéssel az alperes 500.000 forintért megvásárolta a felperestől a perbeli ingatlan 1/4 részét. Az alperes perbeli előadása szerint az ingatlanokba eszközölt beruházásainak az elszámolásaként került sor. A szerződés tévesen tartalmazta az ingatlan megjelölésére szolgáló adatokat (tul. lap., hrsz., utca, házszám), ezért 1996. július 25-én egy adatmódosítás elnevezésű okirat is készült a helyes tulajdoni lap szám és hrsz. megjelöléssel. Ez az okirat azonban tévesen a felperes korábbi lakcímét tüntette fel.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az 1994. augusztus 1-i és 1996. július 25-jei szerződések nem jöttek létre, illetve érvénytelenek, mert az okiratokon szereplő név aláírás nem a felperestől származik, vagy ha mégis, akkor az okiratok az általa aláírt üres papírok felhasználásával készültek. Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Írásszakértői vélemény alapján megállapította, hogy a teljes bizonyítóerejű magánokiratnak nem minősülő okiratokat a felperes írta alá, azt pedig a felperes nem tudta bizonyítani, hogy azok az általa aláírt üres papírok felhasználásával készültek volna. A két okirat együttesen megfelel a XXV. sz. PED-ben előírt minimális tartalmi érvényességi kellékeknek is.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és megállapította, hogy a peres felek által 1994. augusztus 1-jén megkötött adásvételi szerződés érvénytelen, az 1996. július 25-ei adatmódosító okirat pedig nem jött létre. Az ítéleti indokolás szerint az 1994. augusztus 1-jén írásba foglalt szerződés - mivel a felperes nem tudta bizonyítani, hogy az okiratot meghamisították volna - létrejött a felek között, azonban alaki okból semmis, mert írásba foglalt tartalma nem felel meg a XXV. sz. PED által megkívánt minimális feltételeknek. A vétel tárgya ugyanis nem került beazonosítható módon megjelölésre és ezt a hiányosságot az 1996. július 25-ei okirat sem pótolta. Ez utóbbi okirat ugyanis nem jött létre, mert a Pp. 197. § (2) bekezdés alapján az okirat rendellenessége megdöntötte az okirat bizonyítóerejéhez fűződő vélelmet. Az okirat ugyanis a felperes korábbi lakcímét tünteti fel, márpedig nyilvánvaló, hogy a földhivatalhoz a címváltozás miatt tíz nappal korábban külön kérelmet előterjesztő felperes nem írt volna alá olyan okiratot, amely a korábbi lakcímét tünteti fel.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, kérve annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását. Álláspontja szerint az 1994. augusztus 1-jei adásvételi szerződés önmagában is érvényes, mert megfelel a XXV. sz. PED előírásainak. Az ingatlan-nyilvántartási adatok téves megjelölése ugyanis nem érinti a szerződés érvényességét, ha az adásvétel tárgya egyébként egyértelműen beazonosítható, márpedig jelen esetben nem lehetett kétséges a felek között, hogy az ügylet mely ingatlanra vonatkozott. Az 1996. július 25-ei okirattal kapcsolatban pedig az az alperes álláspontja, hogy a felperes lakcímének téves megjelölése a Pp. 197. § (2) bekezdés alapján nem ad alapot a szerződés létre nem jöttének a megállapítására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!