Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.2.50 A gyermekelhelyezési perben hozott bírói ítéletnek a felek egészségi állapotára, mentális betegségére utaló pszichológus szakértőtől származó megállapításai magántitoknak minősülnek. Ezek nyilvánosságra hozatala személyhez fűződő jogot sért [Ptk. 75. § (1) bek., 81. §].

A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes akkor, amikor a megyei bíróság ítéletét teljes terjedelemben átadta a sz.-i óvoda vezetőjének, illetve a sz.-i iskola pedagógusának, a II. és III. r. felperesek személyhez fűződő jogát megsértette. Az alperest a fenti magatartástól a jövőre nézve eltiltotta. A felperesek ezt meghaladó keresetét elutasította.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás értelmében a megyei bíróság ítéletével a III. r. felperes és az alperes házasságából született két kk. gyermeket a jelen per alperesénél helyezte el. A gyermekelhelyezés tárgyában meghozott ítélet indokai a beszerzett pszichológiai szakértői véleményen alapultak, amely szakértői vélemény felperesekre vonatkozó megállapításait az indokolás 7. oldala részletesen tartalmazta. A jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes a jogerős ítéletet teljes terjedelmében átadta az O. utónevű gyermek iskolai oktatását biztosító sz.-i Z. iskolának, illetve az A. utónevű gyermek óvodai nevelését ellátó óvodának. A jogerős ítélet az alperes magatartásával kapcsolatban jogellenességet kizáró okot, így szükséghelyzet fennálltát, illetve a bírósági iratok kézbesítésének szabályain alapuló indítékot nem látott megállapíthatónak, ezért arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a II. r. és a III. r. felperesek személyiségét hátrányosan érintő és magántitoknak minősülő adatait tartalmazó ítéleti megállapítások kiadásával a II. r. és III. r. felperes személyhez fűződő jogát megsértette. Minthogy azonban a jogerős ítéletben meghatározott tényállítások nem tekinthetőek valótlan tényeknek, egyúttal arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a felperesek jó hírnevét az ítélet átadásával, nyilvánosságra hozásával nem sértette meg. Ennek megfelelően az erre vonatkozó kereseti kérelmet elutasította.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, a felperesek keresetének elutasítása érdekében az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Nem vitatta, hogy a bontóperben hozott jogerős ítélet a II. r. és a III. r. felperes egészségi, pszichés állapotára vonatkozó, negatív megítélés alá eső adatokat tartalmazott, de álláspontja szerint az adott esetben jogellenességet kizáró ok állott fenn. A bontóperben meghozott és a gyermekek elhelyezésére vonatkozó jogerős ítéletből ugyanis megállapítható, hogy a bontóperi eljárás során a felperesek többször, hosszabb időszakra elszakították tőle gyermekeit, illetve azt is megakadályozták, hogy kapcsolattartási jogát gyakorolja. Megállapítható ennek az ítéletnek az alapján az is, hogy a felperesek a gyermekeket kifejezetten ellene hangolták, és őt tettleg is bántalmazták. Emiatt került sor arra, hogy átmenetileg a gyermekeket intézetben kellett elhelyeznie, illetve a gyermekek átadására karhatalom igénybevételével került sor. Ilyen rendkívüli körülmények között kellett a gyermekek oktatását, illetve nevelését biztosító intézményekben igazolnia, hogy a bíróság a gyermekeket az ő gondozásában helyezte el. Ez a helyzet szükségessé tette azt is, hogy a pedagógusok az ítélet teljes terjedelmét megismerjék. Tudomást kellett szerezniük arról, hogy miért tilos a gyermekeket a III. r. felperesnek, illetve szüleinek - az I. r. és a II. r. felperesnek - akár egyetlen esetben is az intézményből kiadni. A jogerős ítélet átadása tehát részéről szükséghelyzetben történt. A birtokában lévő ítéletkiadmány rendelkező részének átadása pedig annak hitelességét nem igazolta volna, ugyanis azon aláírás, illetve bélyegző nem volt. Hivatkozott arra is, hogy, az ítéletben írt megállapítások vonatkozásában a pedagógusokat is titoktartási kötelezettség terhelte. E kötelezettségük elmulasztása pedig az ő terhére nem róható.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték.

A Legfelsőbb Bíróság az alperes felülvizsgálati kérelmét a peres felek hozzájáruló nyilatkozata alapján [Pp. 274. § (4) bek.] tárgyaláson kívül bírálta el.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben írt indokok alapján nem törvénysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!