BH 1997.8.391 Az iparjogosítvány hiánya önmagában nem eredményezi a vállalkozási szerződés semmisségét, ha egyébként a szerződés tárgyát jelentő szolgáltatást a jogszabály nem tiltja [Ptk. 200. § (2) bek., 1990. évi V. tv.].
A jogerős ítélet alapjául megállapított tényállás szerint a peres felek 1990 októberében vállalkozási szerződést kötöttek, amely szerint az alperes elvállalta a felperes ingatlanán lévő romos melléképület felújítását. A megállapodás a tervezésre és a kivitelezésre vonatkozott: ez utóbbi munkák végzésére az alperes iparengedéllyel nem rendelkezett. A jogerős ítélet indokolása szerint a tervezésre vonatkozó érvényes szerződés alapján az alperest 5000 forint illeti meg. Az elvégzett építési munkák után 86 406 forint vállalkozói díj jár az alperesnek, ami magában foglalja az általános forgalmi adót is, mert a tevékenységét engedély nélkül végző személy is jogosult ennek a felszámítására, ugyanis az nem a jogosítvány függvénye, hanem ettől függetlenül az elvégzett tevékenység után jár. A részben hibásan végzett munkák miatt azok áfával számított 5440 forintos kijavítási költségét le kellett vonni az alperesnek járó díjakból, míg a javára kellett számításba venni az igazolt földszállítás költségét 18 630 forint összegben. Ezek elszámolása alapján a felperesnek nincs alapos követelése, mert az alperes által előzetesen felvett 105 120 forint lényegében fedezi a munkák ellenértékét.
A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes annak a kereseti kérelme szerinti megváltoztatását kérte. Ebben azt adta elő, hogy téves az a jogerős ítéleti álláspont, amely szerint a "kontárt" is megilleti az általános forgalmi adó felszámítása, a tényállás pedig egyebekben az elszámolás tekintetében megalapozatlan. Az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.
A felülvizsgálati kérelem nem alapos.
A jogerős ítélet az adott esetben annak ellenére nem minősül jogszabálysértőnek, hogy a perbeli vállalkozási szerződésben a vállalkozói igazolvány hiányát a szerződés jogi megítélésénél nem a megváltozott bírói gyakorlatnak megfelelően értékelte. Az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény 1990. április 1-jétől lépett hatályba, a felek pedig ezt követően kötöttek szerződést.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!