Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Mf.636194/2013/5. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 253. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 89. §] Bírók: Bérces Nóra, Takács Andrea, Váradi Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.4877/2010/32., *Fővárosi Törvényszék Mf.636194/2013/5.*, Kúria Mfv.10283/2014/1.

***********

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

.... Mf. .../2013/5.

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság

a Peszlen és Mészáros Ügyvédi Iroda (dr. Peszlen Zoltán ügyvéd fél címe 1) által képviselt

felperes neve (felperes címe) felperesnek,

a Dr. Szabó Iván Ügyvédi Iroda (dr. Szabó Iván ügyvéd fél címe 2) által képviselt

alperes neve (alperes címe) alperes ellen

munkaviszony megszüntetés jogellenességének megállapítása, jogkövetkezmények alkalmazása iránt indított munkaügyi perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság .... M. ..../2010/32. sorszám alatt, 2013. április 8-án hozott ítélete ellen 33. sorszámon benyújtott felperesi fellebbezés folytán meghozta az alábbi

közbenső - ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes 2010. szeptember 17-én kelt felmondása jogellenes.

Felperes munkaviszonya az alperesnél 2013. november 28-án szűnik meg.

A közbenső-ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, és kötelezte 361.760 Ft perköltség alperesnek, 341.800 Ft illeték államnak történő megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes pszichológus, pszichológia szakos tanár, pedagógia és munka- és szervezet pszichológia szakos képzettséggel, valamint munkapszichológia szakterületen szakértői engedéllyel rendelkezett. 2000. február 14-től 2001. május 25-ig a ... Kft.-nél kidolgozta a munkakör értékelési és javadalmazási rendszert, javadalmazási szabályzatot, ugyanilyen területen szerzett tapasztalatot az ... Kft.-nél 2002 - 2006 és a ... Kft.-nél 2009. július 20. - 2009. december 5. közötti időben.

A felek 2009. március 23-án létesítettek munkaviszonyt határozott időre, emberi erőforrás gazdálkodási és fejlesztési munkatárs munkakörre, majd 2009. szeptember 1-től 2010. március 31-ig megbízási jogviszonyban álltak pszichológiai és humán erőforrás szakismeretet igénylő általános humánpolitikai feladatok ellátására, melyet 2009. december 31-én közös megegyezéssel megszüntettek. 2010. január 1-től határozatlan idejű munkaszerződést kötöttek emberi erőforrás gazdálkodási és fejlesztési munkatárs munkakörre. A felperes a 2010. január 4-én kelt munkaköri leírásában meghatározottan az .... Osztály szervezeti egységben látott el úgynevezett HR generalista feladatokat. Felelősségi körébe tartozott az alperesnél működő főbb rendszerek - egyebek között teljesítményértékelés, munkaköri kézikönyv - kialakítása és működtetése, a szabályzatok elkészítése és végrehajtásának figyelemmel kísérése.

2010. július 2-án az alperest ellenőrzés alá vonták, aznap arról tájékoztatták a munkavállalókat, hogy 2010. július 1-jén a társaság igazgatóját és Felügyelő Bizottságát visszahívták, új vezérigazgatóvá 1. személyt nevezték ki, aki kiadta a ..../2010. és ..../2010. számú vezérigazgatói utasításokat. Ezen túlmenően emailban utasította a munkatársakat, hogy csak akkor hagyhatják el az épületet, ha arra körlevélben engedélyt ad. Ugyanezen a napon, 2010. július 2-án, az alperes más munkavállalók mellett a felperes munkaviszonyát is megszüntette. Felajánlották számára a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszűnését, majd engedélyezték, hogy a már korábban kiírt 2010. július 5. napjával kezdődő szabadsága után nyilatkozzon a közös megegyezés elfogadásáról. A szabadságát követően, július 9-től azonban a felperes két gyermeke, majd saját betegsége okán keresőképtelen állományban volt szeptember 13-ig.

Az alperesnél átszervezést követően 2010. július 30-án új Szervezeti és Működési Szabályzat (a továbbiakban SZMSZ) lépett hatályba. A korábbi .... Osztály feladatait a Gazdasági Igazgatóságba integrált Bér-, Munkaügyi és Személyzeti Osztály vette át, melynek hatáskörei bővültek a korábban kiszervezett bérszámfejtési feladatokkal, ezzel előtérbe került a korábban nem szükséges bér- és társadalombiztosítási számfejtési feladatok ellátásához kellő szakismeret. A .... Kft.-től 2010. második félévétől folyamatosan vették át a bérszámfejtési feladatokat, a szerződést vele 2010. október 4-én mondták fel 2011. január 2-i hatállyal, ettől kezdődően a számfejtést az alperesi munkavállalók látták el.

2. személy 2001. december 3-tól dokumentum kezelő munkakörben dolgozott az alperesnél, társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó képesítéssel rendelkezett. A 2010. szeptember 1-jén kelt munkaköri leírása társadalombiztosítási munkatárs munkakörre szólt, társadalombiztosítási számfejtés és a külső cégtől átvett társadalombiztosítási feladatok 2011. január 1-től való önálló ellátása feladattal. 3. személy 2000. június 1-től titkárnő, majd asszisztens, a 2006. július 20-i munkaköri leírása szerint emberi erőforrás gazdálkodási munkatárs volt, feladatai közé tartozott a .... Kft. által végzett bérszámfejtési feladatok koordinálása. A 2010. május 10-én kelt munkaköri leírásban foglaltan a munkaköre vezető emberi erőforrás gazdálkodási és fejlesztési munkatárs volt, összeállította a bérszámfejtéshez szükséges adatokat, tartotta a külső bérszámfejtő céggel a kapcsolatot, végezte a cafeteria rendszer működtetését.

A felperes a keresőképtelensége megszűnését követő első munkanapján, 2010. szeptember 13-án a munkahelyén megjelent. Ekkor a portán hosszan várakoztatták, majd 4. személy jogtanácsos átadta számára a munkavégzési kötelezettsége alóli felmentésről szóló okiratot. A felperes 2. személy részére leadta a táppénzes igazolásait. 5. személy telefonon közölte vele, hogy az osztály komolyabb bér és személyügyi feladatokat is el fog látni, a felperesnek pedig ehhez nincs végzettsége, feladatait 2. személy is el tudja látni.

A 2010. szeptember 17-én kiadott eseti vezérigazgatói utasítás arról rendelkezett, hogy a Bér- Munkaügyi és Személyzeti Osztályon a jövőben kizárólag felsőfokú bér- és társadalombiztosítási ügyintézői végzettséggel vagy bérszámfejtési/javadalmazási területen szerzett legalább egy éves tapasztalattal rendelkező munkavállaló foglalkoztatható. A felperes munkaviszonyát a 2010. szeptember 17-én kelt rendes felmondással az alperes megszüntette a munkáltató működésével összefüggő okként arra hivatkozva, hogy a Bér- Munkaügyi és Személyzeti Osztály feladatköre az SZMSZ 2010. július 30-i módosítása folytán jelentős mértékben megváltozott. Kiemelt hangsúly helyeződik a bér- és társadalombiztosítási adminisztrációs feladatokra, az ehhez a munkáltató által előírt végzettséggel, tapasztalattal pedig a felperes nem rendelkezik.

Az elsőfokú bíróság a fenti tényállás alapján a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban Mt.) 4. § (1), és 89. § (1) és (2) bekezdésére hivatkozással a felperesnek a munkáltatói rendes felmondással szemben benyújtott keresetét nem találta megalapozottnak. Hangsúlyozta, hogy a felmondás indokának valósságát és okszerűségét az alperesnek kellett bizonyítania, ennek keretében vizsgálta a felperes képzettségét, tapasztalatát. Az SZMSZ és 5. személy tanúvallomása alapján bizonyítottnak találta a szervezeti átalakítást, ennek nyomán a bér- és társadalombiztosítási, számfejtési feladatok ellátáshoz szükséges szakismeret előtérbe kerülését, utalva az e körben kiadott vezérigazgatói utasításra is. Rámutatott, hogy a felperes maga sem hivatkozott bér- és társadalombiztosítási ügyintézői végzettség meglétére. Azzal az állításával szemben azonban, amely szerint rendelkezett a javadalmazási területen szerzett tapasztalattal, kifejtette, hogy a felmondás teljes szövegének együttes értelmezésével az alperes a bér- és társadalombiztosítási adminisztrációs feladatok ellátásához szükséges gyakorlatot kívánt meg, amelyekhez a felperes gyakorlata nem volt megfelelő. Bérszámfejtést sehol sem végzett, ezzel nem egyenértékű a teljesítményértékelési és javadalmazási rendszerek kiépítésében, működtetésében való közreműködés, tapasztalatszerzés. 2. személy - a felperes hivatkozásával ellentétben - emelt szintű társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadói bizonyítványát a vezérigazgatói utasításban előírtaknak megfelelőként értékelte, ugyanígy 3. személy bérszámfejtési területen bérszámfejtési feladatok koordinálása, a cafeteria rendszer működtetése, a bérszámfejtő céggel való kapcsolattartás és adatszolgáltatás körében az alperesnél korábban szerzett gyakorlatát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!