BH 1996.8.403 Annak a kérdésnek a megítélésénél, hogy az elkövetéskor vagy az elbíráláskor hatályos büntetőjogi rendelkezések biztosítják-e az elkövető számára az enyhébb elbírálás lehetőségét: a korábbi, illetőleg az újabb jogszabály - a Btk., illetve a módosított Btk. - Általános és Különös Részében foglalt rendelkezéseinek az összevetése alapján lehet megalapozottan állást foglalni [Btk. 2. §, 97. §, 98. § 317. § (2) bek.].
A terheltet a kerületi bíróság az 1993. december 14-én meghozott ítéletével sikkasztás vétsége miatt - mint többszörös visszaesőt - 120 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, és az egynapi tétel összegét 100 forintban határozta meg.
A másodfokú bíróság az 1994. április 13-án meghozott ítéletével az első fokú ítéletet megváltoztatta, és a pénzbüntetés napi tételeinek a számát 200-ra felemelte.
Az ítéletben megállapított tényállás szerint a terhelt 1990. május 30-án használatra kölcsönkérte a sértettől annak 20 000 forint értékű csiszológépét, majd eladta azt.
A jogerős ítélet ellen a főügyész felülvizsgálati indítványt nyújtott be azzal az indokolással, hogy a terhelt esetében az elkövetéskor hatályban volt törvényt kell alkalmazni, e törvény szerint a pénzbüntetés napi tételének felső határa 180 napi tétel volt, ezért a 200 napi tétel megállapítása az anyagi jogi szabályok megsértésével történt.
A legfőbb ügyész a felülvizsgálati indítványt fenntartotta. Kiegészítette azzal, hogy mivel az elkövetéskor hatályban volt törvény szerint az egyetlen bűncselekményért kiszabható pénzbüntetés napi tételének felső határa 180 napi tétel - szemben az újabb törvényben írt 360 napi tétellel -, az elbíráláskor hatályos törvény nem kedvezőbb a terheltre nézve, és ez okból kell a korábbi törvényt alkalmazni, ehhez képest törvénysértő 200 napi tétel megállapítása. Ezért a másodfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróságnak új eljárásra utasítását indítványozta.
A felülvizsgálati indítvány alaptalan.
A terhelt cselekménye mind az elkövetéskor, mind az elbíráláskor hatályos törvény szerint a kisebb értékre elkövetett sikkasztás vétsége [Btk. 317. § (2) bek. 1. fordulat], a Btk. Különös Részben erre meghatározott büntetési tételek lényegében azonosak, ezért - miként az indítvány helyesen tartalmazza - az elkövetéskor, illetőleg az elbíráláskor hatályos két törvény Általános Részének az egybevetésével lehet eldönteni, hogy kedvezőbb-e az elbíráláskor hatályos törvény a terheltre és a Btk. 2. §-a értelmében a főszabálytól eltérve azt kell-e alkalmazni.
A kérdés eldöntéséhez azonban nemcsak a pénzbüntetés határait meghatározó rendelkezéseket kell figyelembe venni, hanem minden olyan egyéb rendelkezést is, amely az ügyben alkalmazásra kerülne, és ezek együttes hatását egybevetve kell eldönteni, hogy melyik törvény biztosít a terheltre nézve kedvezőbb elbírálást.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!