Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2008.1875 A Pp. 235. § (1) bekezdése második fordulata a fellebbezésben új tény állításának, illetve új bizonyítás előadásának a korlátozására tartalmaz rendelkezést, amely nem vonatkozik az elévülési kifogás előterjesztésére. Elévülési kifogás a fellebbezésben is előterjeszthető [Pp. 235. § (1) bek.].

A felperesek 2003. november 25-én 14 000 000 forint vételárért megvásárolták az alperestől a perbeli családi házas ingatlant. Az alperes az ingatlant 1997-ben romos állapotban vette meg, ezért azt felújíttatta, a hátsó határon álló felvizesedett és bedőlt falazatot visszabonttatta, új betonalapra helyezve szigeteltette, és ismételten felfalaztatta, a nyílászárókat kicseréltette, vezeték- és fűtéskorszerűsítést, valamint burkolási munkákat végeztetett. A gáz bevezetésre került, a mennyezeti részt álmennyezettel építették be, és teljes körű festést, mázolást végeztek. A régi felépítményrészhez csatlakozóan egy új rész is készült.

A felperesek a beköltözést követően tapasztalták, hogy a régi épületrész vizesedik, ezért annak szigetelését kívánták elvégeztetni. A szakemberek a munkálatok megkezdésekor a lábazati vakolatot leverték, és ekkor észlelték, hogy a falazat alatt alap nem található, továbbá feltárásra került, hogy a falazat egy része nem vályogból, hanem salakbetonból készült. A hibák észlelését követően a felperesek szakértővel vizsgáltatták meg az épületet, aki arra a következtetésre jutott, hogy a régi épületrész tartós emberi tartózkodásra, lakás céljára alkalmatlan, rövidesen életveszélyessé válhat.

A felperesek módosított keresetükben 3 000 000 forint és járulékai megfizetésére kérték kötelezni az alperest. Elsődlegesen az alperes hibás teljesítésére hivatkozva a Ptk. 306. § (1) bekezdés b) pontja alapján árleszállítást, míg másodlagosan a Ptk. 310. §-a szerint kártérítést kértek.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A bíróság jogerős ítéletével 2 500 000 forint árleszállítás, és járulékai megfizetésére kötelezte az alperest a felperesek részére, miután arra a következtetésre jutott, hogy az alperes hibásan teljesített, azt pedig nem tudta bizonyítani, hogy a felperesek a hibát ismerve vásárolták meg az ingatlant. A másodfokú bíróság az alperes fellebbezésében hivatkozott elévülési kifogást a Pp. 235. § (1) bekezdésének második fordulatára hivatkozva érdemben nem vizsgálta, mivel az alperes az elsőfokú eljárás során a felperesi igény elévülésére, mint jogilag jelentős tényre nem hivatkozott, csupán a fellebbezésében élt elévülési kifogással.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és a felperesek keresetének elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy a felperesek szavatossági igénye a Ptk. 308. és 326. §-ai alapján elévült, amelyet a másodfokú bíróság jogszabálysértő módon a Pp. 235. §-ának (1) bekezdését tévesen alkalmazva nem vett figyelembe. Másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésének megsértésére hivatkozva kérte, mivel álláspontja szerint a jogerős ítélet megalapozatlan.

Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezésében előterjesztett elévülési kifogást érdemben nem vizsgálta. Érvelése értelmében az elévülési kifogás az eljárás bármely szakaszában, így a fellebbezési eljárásban is előterjeszthető. A Pp. 206. § (1) bekezdésének megsértésére pedig azért hivatkozott, mivel szerinte a másodfokú bíróság olyan szakkérdésben mérlegelt és döntött, amely tekintetében nem rendelkezett szakértelemmel és kompetenciával. Szerinte a bíróság nem derítette fel kellőképpen a tényállást, mivel nem vizsgálta, hogy a dolog a teljesítés időpontjában megfelelt-e a jogszabályban, vagy a szerződésben meghatározott feltételeknek, és megalapozatlannak tartja az árleszállítás mértéke tekintetében hozott döntést.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték.

Mivel a jogerős ítéletet a keresetet elutasító rendelkezés tekintetében a felperesek nem támadták, a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (2) bekezdésének megfelelően a jogerős határozatot csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatta felül.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet sérti a Pp. 235. § (1) bekezdését.

A Pp. 235. § (1) bekezdés második fordulata a fellebbezésben új tény állításának, illetve új bizonyíték előadásának a korlátozására tartalmaz rendelkezést, ugyankkor nem tartalmaz korlátozást az elévülési kifogás előterjesztésére. Erre figyelemmel a bírói gyakorlatnak is megfelelően (Legfelsőbb Bíróság Pfv. VII. 20.614/2004/5. Gfv. E. 30.059/2005/2., Pfv. VII. 20.319/2006/4.) elévülési kifogás a fellebbezésben is előterjeszthető.

Mivel a másodfokú bíróság - eltérő jogi álláspontja folytán - az alperes által bejelentett elévülési kifogást nem vizsgálta, azt nem bírálta el, a jogerős ítélet jogszabályt sért. Miután a Pp. 275. § (1) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének nincs helye, a Legfelsőbb Bíróság ezzel a kérdéssel a felülvizsgálati eljárás keretein belül nem foglalkozhat, a tényállást nem tisztázhatja, ezért a jogszabályt sértő jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése szerint hatályon kívül helyezte, és az ügyben eljárt másodfokú bíróságot új eljárásra, és új határozat hozatalára utasította.

Figyelemmel arra, hogy az alperes elsődlegesen előterjesztett felülvizsgálati kérelme tekintetében a jogszabálysértést megállapította, a Legfelsőbb Bíróság a másodlagosan megjelölt jogszabálysértés vonatkozásában a jogerős ítéletet már nem vizsgálta.

Az új eljárás során a másodfokú bíróságnak állást kell foglalnia az alperes által előterjesztett elévülési kifogás kérdésében.

(Legf. Bír. Pfv. VII. 21.328/2008.)