Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.33728/2011/15. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (TÁMOGATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 8. §, 1992. évi XXXVIII. törvény (Áht.) 64. §] Bíró: Sinka Ildikó Judit

Fővárosi Törvényszék

23.K.33.728/2011/15.

A Fővárosi Törvényszék

a dr. Juhász László ügyvéd (fél címe) által képviselt felperes neve (felperes címe.) ,

az Adonyi Attila jogtanácsos által képviselt Magyar Államkincstár (alperes címe.) alperes ellen,

központi költségvetési támogatási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T.

A Fővárosi Törvényszék az alperes ÖF/1258/2/2011. számú határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezi.

A kereseti illetéket a Magyar Állam viseli.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 25.000 (huszonötezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S

A Magyar Államkincstár Budapesti és Pest megyei Igazgatósága (elsőfokú hatóság) felülvizsgálta a felperesi önkormányzat elszámolásának szabályszerűségét a 2009. évi központi költségvetési támogatásokról és hozzájárulásokról. A felülvizsgálati eljárás során az elsőfokú hatóság megállapította, hogy a felperes által 2008. és 2009. évi Kvtv. 3. számú mellékletének egyes jogcímein az elszámolásban közölt és az igazgatóság rendelkezésére álló információk alapján megállapított mutatószám/létszám között eltérés áll fenn. Ezt követően az elsőfokú hatóság a 2010. december 30. napján kelt felhívásában elszámolás módosítására hívta fel a felperesi önkormányzatot, amely részleges önrevíziót hajtott végre.

A felülvizsgálat és a felperes által közölt adatok alapján az elsőfokú hatóság a 2011. február 18-án felvett 10296/2/2011. számú jegyzőkönyvében 1.582.133 Ft összegű normatíva jogosulatlan igénybevételét állapította meg. A jegyzőkönyvben foglaltakra a felperes észrevételt tett, amelyet az elsőfokú hatóság nem fogadott el, és a 2011. március 17. napján kelt 10296/5/2011. számú határozatában a fenti összegű, a központi költségvetésből jogtalanul igénybe vett támogatás visszafizetési kötelezettségét állapított meg, a határozatban megjelölt jogcímeken feltárt eltérések alapján, ezentúl pedig 486.093 Ft igénybevételi kamat, továbbá a teljesítés napjáig késedelmi kamat megfizetésére kötelezte a felperest.

Az elsőfokú határozat ellen a felperes fellebbezést nyújtott be, amelyben az elsőfokú hatóság által közölt létszámadatokat nem fogadta el. A felperes a 2009. évi Kvtv. 3. számú melléklet 16.2.1. d (1) 2 jogcím esetében 18 fő létszámot fogadott el, ezzel szemben az elsőfokú hatóság által megállapított fő 0 volt, azon hivatkozás alapján, hogy a ...... intézmény 2009/2010. nevelési évre/tanévre érvényes alapító okirata nem tartalmazta a 2009. évi Kvtv. 3. számú melléklet 16.2.1. d) pontjában meghatározott fogyatékosság típusát. A vitatott normatíva összege e jogcím kapcsán 1.147.200 Ft.

A felperes vitatta fellebbezésében emellett a 2009. évi Kvtv. 3. számú melléklet 16.2.1. e. (3)2 jogcím esetében történő hatósági elszámolást, mert a felperes ezen a jogcímen 2 fő létszámot számolt el, az elsőfokú hatóság által megállapított létszám pedig 0 fő volt amiatt, hogy a ...... intézmény 2009/2010. nevelési évre/tanévre érvényes alapító okirat nem tartalmazza a 2009. évi Kvtv. 3. számú melléklet 16.2.1. e) pontjában meghatározott fogyatékosság típusát. A vitatott normatíva összege e jogcím tekintetében 95.600 Ft. Egyéb jogcímek tekintetében a felperes 339.333 Ft összegű visszafizetési kötelezettségét elismerte.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperesi hatóság, a Magyar Államkincstár Központ az elsőfokú határozatot az ÖF/1258/2/2011. számú határozatával helybenhagyta. Az alperesi határozat indokolása szerint a normatíva igénybevétel feltételeként 2008. évi Kvtv. 3. számú melléklet Kiegészítő szabályok 10. c) pontja vezette be a fogyatékosság típusának alapító okiratban történő feltüntetését azzal, hogy 2008. szeptember 1-ig rendelkeznie kellett az intézmény alapító okiratában a fogyatékosság típusáról. Az alperes határozatában rögzítette, hogy a normatíva a SNI tanuló oktatása, nevelése alapján illeti meg az intézményt, az alapító okiratnak azt a típusú fogyatékosságot kell tartalmaznia, amelynek fennállását a szakértői bizottság megállapította, és amelyre tekintettel az intézményben a gyerekeket ellátják. A normatíva jogosultsághoz szükséges, hogy a fogyatékossági típus, vagy a Kvtv. szerinti, vagy a szakvéleményekben használt nyelvezetnek megfelelően, az alapító okiratban is az megjelenjen. Az alperesi hatóság a felperesi intézmények vizsgált időszakban érvényes alapító okiratának elemzésével azt állapította meg, hogy az alapító okirat semmiféle fogyatékosság típust nem rögzít. Az alperes határozatában rögzítette, hogy mind a 2008. évi, mind a 2009. évi Kvtv., a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény értelmező rendelkezéseinek megfelelően sorolja fel a fogyatékosságokat, és a normatíva mértékét ezen típusokra alapítva differenciálják a 2008. és 2009. évi Kvtv. 16.2.1. c)-e) pontjai.

Az alperesi határozat ellen a felperes keresetet nyújtott be, kérte a határozat hatályon kívül helyezését, és új eljárásra kötelezést, emellett a határozat végrehajtásának a felfüggesztését. A felperes keresetében hivatkozott a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 8. § (4) bekezdésére, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvényben foglaltakra, Megjelölte még az Ötv. 1. § (5) bekezdését, amelyet elsődleges törvénynek tekint, és amely lerontja a mindenkori kisegítő törvényt, a költségvetési törvényt. A felperes keresetében azt is előadta, hogy a figyelembe vette az önkormányzati törvény és a közoktatási törvényben foglaltakat, az intézmény pedagógiai és alapító okiratában is feltüntette a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátását az alaptevékenységéhez kapcsolódóan. Kiemelte, hogy az intézmény alapító okiratának módosítása megtörtént, az a jogszabályi előírásoknak megfelel, azt az alperes 2009. október 5-én törzskönyvi nyilvántartásba is vette, így az alapító okirat módosítása 2009. szeptember 10. napján, a jogszabályi előírásoknak megfelelően megtörtént. Az önkormányzat két ízben is alapító okirat módosítást hajtott végre, ezek szintén benyújtásra kerültek. A felperes szerint nincs a kisegítő szabálynak jelentősége, mert az alapvetően azt hivatott biztosítani, hogy a ténylegesen ellátott sajátos nevelési igényű gyerekek után vegye fel az önkormányzat a költségvetési támogatást, a kisegítő szabályozás célja az lehet, hogy ne kelljen külön vizsgálni, hogy az önkormányzat elvégezte-e a feladatot. A felperes szerint az alperesi hatóságok eljárása sérti a helyi önkormányzatról szóló törvény 1. § (5) bekezdését, a közoktatásról szóló törvény 126. §-át, és a özigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 86. § (3) bekezdését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!