Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.781/2011/5. számú határozata csalás bűntette tárgyában. Bírók: Belegi József, Horváth Ibolya, Mészár Róza

Kapcsolódó határozatok:

Sátoraljaújhelyi Járásbíróság B.31/1998/25., Miskolci Törvényszék Bf.1090/2000/16., *Kúria Bfv.781/2011/5.*

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bfv.I.781/2011/5. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2011. év október hó 18. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A csalás bűntette és más bűncselekmények miatt a terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Sátoraljaújhelyi Városi Bíróság B.31/1998/25. számú, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 3.Bf.1090/2000/16. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem terjeszthet elő.

I n d o k o l á s:

A Sátoraljaújhelyi Városi Bíróság a 2000. május 2. napján kelt B.31/1998/25. számú ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki 3 rendbeli jelentős kárt okozó csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bekezdés, (5) bekezdés a) pontja], valamint 2 rendbeli csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bekezdés, (4) bekezdés a) pontja], és ezért halmazati büntetésül két év hat hónapi börtönbüntetésre és két évi közügyektől eltiltásra ítélte, a polgári jogi igény érvényesítését egyéb törvényes útra utasította.

Az ítéleti tényállás lényege a következő:

- A terhelt péküzemet kívánt létesíteni, és további vállalkozásokat is tervbe vett, azonban mindehhez tőkével nem rendelkezett. Ismerősétől, N.G.-től kölcsönt vett fel; az 1992. június 28-án kelt kölcsönszerződés szerint N.G. 4.440.000 forintot adott kölcsön a terheltnek azzal, hogy azt hat hónap elteltével visszafizeti. A kölcsönhöz három ingatlan szolgált fedezetül: 1. alatti lakóház, amely fele részben a terhelt, fele részben gyermekei tulajdonát képezte, és amelyre azon túl, hogy földhasználati joggal is terhelt volt, a bírósági végrehajtó 2000. július 28. napjáig 3.000.000 forint erejéig végrehajtási jogot jegyeztetett be; a 2. alatti telek, amely a terhelt tulajdonában állt, és amelyre az OTP 1990. június 11. napján 500.000 forint és járulékai erejéig elidegenítési és terhelési tilalmat, a bírósági végrehajtó 2000. június 28. napig 3.000.000 forint erejéig végrehajtási jogot jegyeztetett be; valamint a 3. sz. ingatlan, amely a terhelt gyermekének a tulajdona volt. A 2. alatti ingatlan N.G.-nek bemutatott tulajdoni lapján az OTP jelzálogjoga nem volt feltüntetve.

A kölcsönszerződés alapján N.G. javára 4.440.000 forint erejéig 1992. július 21. napján mindhárom ingatlanra jelzálogjogot jegyeztek be.

A terhelt a vállalkozásokat nem indította be, és a kölcsönt a hat hónap lejárta után nem fizette vissza.

1993. januárjában a terhelt megállapodott N.G.-vel, hogy a kölcsön fejében mindhárom ingatlanra adásvételi szerződést kötnek. 1993. január 28-án került sor a kézzel írott adásvételi szerződés aláírására; a nem a kizárólag a terhelt tulajdonát képező ingatlanokra vonatkozóan azon a terhelt gyermekeinek aláírása, illetve hozzájáruló nyilatkozata nem szerepelt. A terhelt egyben visszavásárlási jogot kötött ki az ingatlanokra 1993. március 3. napjáig, és egyidejűleg kölcsön összegéből visszafizetett 1.000.000 forintot.

Miután a terhelt továbbra sem teljesített, 1993. március 1. napján újabb adásvételi szerződés megkötésére került sor a terhelt és N.G. sértett között, amelyet már írógéppel írtak. Ebben hat hónapi visszavásárlási határidőt kötöttek ki azzal, hogy amennyiben a visszavásárlásra nem kerül sor, ennek leteltével a terhelt hozzájárulását adja N.G. tulajdonjogának bejegyzéséhez. A terhelt tartozásának összegét - a kamatterhekkel megnövelve - 5.550.000 forintban jelölték meg. A terhelt a nem a kizárólagos tulajdonában álló ingatlanokra vonatkozóan már beszerezte gyermekei hozzájáruló nyilatkozatát, és a szerződést ők is aláírták.

A hat hónapi határidő lejártakor a terhelt írásban hozzájárult N.G. tulajdonjogának bejegyzéséhez, egyben úgy nyilatkozott, hogy az ingatlanokon nincs teher, és vállalta, hogy 1993. október 15. napjáig azokat nem is terheli meg.

Miután a terhelt továbbra sem teljesített, N.G. az adásvételi szerződést 1994. január 7. napján tulajdonjogának bejegyzése érdekében benyújtotta a Földhivatalhoz, ahol közölték vele, hogy az ingatlanokra külön-külön kell szerződést kötniük, és ekkor értesült arról is, hogy a 2. sz. ingatlanon az OTP-nek jelzálogjoga van.

A sértett elkészítette a három ingatlanra külön-külön az adásvételi szerződést és elküldte a terheltnek, aki azt aláírva juttatta vissza.

A sértett megkísérelte a tulajdonába került 1. sz. alatti ingatlant birtokba venni, sikertelenül.

A terhelt a sértettnek 3.440.000 forint kárt okozott, őt a kölcsön felvételekor tévedésbe ejtve, majd a kölcsön visszafizetése és a fedezetek megléte kapcsán tévedésben tartva. (Ítéleti tényállás 2. pontja.)

- 1993. januárjában a terhelt B.G.-tól is kölcsönt vett fel, és fedezetül azt a három ingatlant ajánlotta fel, amelyeket már fedezetként N.G. is lekötött, elhallgatva, hogy azokat jelzálogjog terheli. B.G. sértett 4.480.000 forint kölcsönt folyósított a terheltnek, aki ennek fejében adásvételi szerződésben az előző ingatlanokat eladta a sértettnek 1993. január 28. napján, azaz ugyanazon a napon, amikor az azonos tartalmú szerződést N.G. sértettel is megkötötte. Ebben ugyancsak visszavásárlási jogot kötött ki, ennek határideje 1993. február 28. napja volt.

A terhelt a sértettet a kölcsön felvételekor tévedésbe ejtette, később a kölcsön visszafizetése kapcsán tévedésben tartotta, nem rendelkezve sem olyan ingó vagyonnal, sem olyan tehermentes ingatlannal, illetve saját tőkével, amely a kölcsönt fedezte volna.

A terhelt további 2.240.000 forint kölcsönt is felvett B. G. sértettől, aminek a terhelt ismerősének, B.Gy.-nak budapesti ingatlana szolgált fedezetül. Az előzővel azonos időpontban, 1993. január 28-án kötött a kölcsön fejében egy adás-vételi szerződést a két sértett B. Gy. családi házára, amelyen a vételár a kölcsönnek megfelelő összegben, 2.240.000 forintban szerepelt, és amelyben visszavásárlási jogot kötött ki B.Gy. sértett. B.Gy. sértett a szerződést azért kötötte meg a terhelt kérésére, mert a terhelt őt úgy tájékoztatta, hogy a kölcsön visszafizetéséhez megfelelő és tehermentes ingatlanvagyonnal rendelkezik.

A terhelt B.Gy. sértettet tévedésbe ejtette a fedezetek kapcsán, így a sértett nem juthatott volna hozzá a pénzéhez. A terhelt ígérete ellenére a 2.240.000 forintot nem fizette meg B.Gy.-nak. (Ítéleti tényállás 3. pontja.)

Emellett ugyan az ítélet indokolásában, de tényként rögzítette a bíróság azt is, hogy B.G. a tulajdonjogát az ingatlanra bejegyeztette (első fokú ítélet 8. oldal utolsó bekezdés).

- A terhelt 1993. június 12-én a BBM Igazgatóságától 1.500.000 forintot igényelt rövid lejáratú hitelként. A hitel fedezetéül a 1. alatti ingatlant ajánlotta fel, azzal, hogy az tehermentes és mással szemben kölcsöntartozása nincs.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!