A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21913/2008/5. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 76. §, 78. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás, Völgyesi Lászlóné
Pfv.IV.21.913/2008/5.szám
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Vetró László ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. felperesnek a dr. Barabás István ügyvéd által képviselt alperes ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt a Fővárosi Bíróságon 27.P.24.741/2006. számon megindult és a Fővárosi Ítélőtábla 2.Pf.21.574/2007/6. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperesek által 30. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelme folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
A le nem rótt 36.000 (Harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.
I n d o k o l á s :
A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a perbeli időszakban a felperesek a .. szám alatti társasház Számvizsgáló Bizottságának tagjai, az alperes a közös képviselője volt. A felperesek a kifizetések alapjául szolgáló bizonylatok ellenőrzése során azt állapították meg, hogy a takarítói munka elvégzésének igazolása nem történt meg, emiatt a takarító készpénzutalványának aláírását megtagadták. A felperesek a gondnok 2006. július havi teljes bérigényét sem hagyták jóvá, mert megítélésük szerint az adott hónapban csak részben tett eleget a feladatának, szabadsága idejére helyettesítésről nem gondoskodott. A takarító, miután nem kapta meg időben a július havi fizetését, a felmondását is kilátásba helyezve, munkabérének kifizetéséig takarítást a házban nem végzett.
Az alperes 2006. augusztus 6-án a társasházközösséghez tartozó lakóépületek kapujára kitűzött értesítésben arról tájékoztatta a lakókat, hogy a társasház takarítása 2006. augusztus 1-től szünetel. Ennek indokaként tartalmilag azt közölte, hogy a közös képviselő mellett az aláírásra jogosult számvizsgáló bizottsági tagok közül senki nem írta alá a készpénzutalványt, így a takarító részére a kifizetés nem volt teljesíthető, aki mindaddig, amíg juttatását nem kapja meg, a munkavégzést szünetelteti. A felperesek és az alperes között folytatott egyeztetés - az augusztus 9-ei keltű emlékeztetőben rögzítettek szerint - sikertelen volt, a fenti eseményekkel kapcsolatban elfoglalt ellentétes álláspontjukon nem változtattak. Ezt követően az alperes a 2006. augusztus 23-án tartott társasházi közgyűlésen annak ismertetését követően, hogy milyen okból nem történt meg a takarító és a gondnok díjának kifizetése, közölte, hogy nem tudott megállapodásra jutni a számvizsgálókkal, a kialakult helyzetet jellemezve pedig úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint a számvizsgáló bizottság tagjai akadályozzák a munkáját, mivel felülbírálták a döntését, melyre felhatalmazásuk nem volt, és hozzátette, hogy magatartásukkal nem a társasház érdekében tevékenykednek.
A felperesek módosított keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az alperes a társasház hirdetőtáblájára 2006. augusztus 6-án kifüggesztett hirdetményben szereplő közléssel, valamint a 2006. augusztus 23-án tartott társasházi közgyűlésen tett kijelentésével megsértette a jóhírnevüket és a becsületüket. Kérték az alperest elégtételadásra, továbbá személyenként 50.000 forint vagyoni és 300.000 forint nem vagyoni káruk, valamint annak törvényes kamata megfizetésére kötelezni. Az alperesek a kereset elutasítását kérték.
A jogerős ítélet a keresetet elutasította és kötelezte a felpereseket az alperes első- és másodfokú perköltségének megfizetésére, valamint rendelkezett a le nem rótt elsőfokú és fellebbezési illeték államnak való megfizetéséről. A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes a 2006. augusztus 6-ai hirdetményben a valóságnak megfelelően állította, hogy a takarítói díj kifizetésére azért nem kerülhetett sor, mert a számvizsgáló bizottsági tagok közül senki nem írta alá a készpénzutalványt. Nem tüntette fel a valóságot hamis színben sem azáltal, hogy az aláírás elmaradásának okát a hirdetményben nem közölte, ez ugyanis a felperesek által a faliújságon elhelyezett tájékoztató levelek tartalmából a társasház lakói előtt ismert volt. Azok a lakók pedig, akik esetleg erről nem értesültek, a sérelmezett közlés alapján a felperesek személyére nézve legfeljebb csak olyan tartalmú negatív értékítéletet vonhattak le, melyet a felperesek a tisztségükből eredően kötelesek voltak eltűrni. A per adatai alapján az is megállapítható, hogy a felperesek megítélését elsősorban az alperessel fennálló folyamatos nézeteltérés befolyásolta. Az alperesnek a társasház 2006. augusztus 23-i közgyűlésén tett nyilatkozata, mely szerint a felperesek nem a társasház érdekében tevékenykedtek, és eljárásuk akadályozza a munkáját, valós tényeken alapuló véleménynek minősül, amely a becsület és az emberi méltóság megsértésére nem alkalmas. Mindezek alapján a Ptk. 76. és 78. § szerint az alperes jogsértést nem követett el.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!