Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Törvényszék M.70022/2020/47. számú határozata sérelemdíj tárgyában. Bíró: Karácsonyi Katalin

Kapcsolódó határozatok:

*Szegedi Törvényszék M.70022/2020/47.*, Szegedi Ítélőtábla Mf.40048/2021/8.

***********

Szegedi Törvényszék

4.M.70.022/2020/47.

A Szegedi Törvényszék a H. Ügyvédi Iroda (Cím10 ügyintéző: dr. H.L. ügyvéd) által képviselt Felperes1 Cím4 szám alatti lakos felperesnek - a dr. E.A. ügyvéd (Cím9) által képviselt Alperes1 Cím1 szám alatti székhelyű alperes ellen - munkabér és sérelemdíj megfizetése iránt indított perében meghozta a következő

rész- és közbenső ítéletet:

A bíróság a felperes munkabér megfizetése iránti keresetét elutasítja.

Megállapítja, hogy a felperes 2017. július 29. napján bekövetkezett munkahelyi balesetéért az alperes kártérítési felelőssége 80%-os mértékben áll fenn.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Szegedi Törvényszékhez címzett, de jelen bíróságnál írásban, elektronikus úton előterjeszthető fellebbezésnek van helye.

A jogi képviselővel eljáró fél által jogi képviselő nélkül, továbbá az elektronikus úton kapcsolatot tartó fél által nem elektronikus úton vagy elektronikus úton, de nem az E-ügyintézési törvényben és végrehajtási rendeleteiben meghatározott módon előterjesztett fellebbezést a bíróság visszautasítja.

A bíróság tájékoztatja a jogi képviselő nélkül eljáró felet, hogy a fellebbezését az elsőfokú bíróságon, a bíróság elnöke által jogszabályban foglaltak szerint erre a célra meghatározott ügyfélfogadási időben szóban is előadhatja és a fellebbezésben a fellebbezés alapjául szolgáló jogszabálysértés feltüntetéseként elegendő, ha a fellebbező megjelöli, hogy az elsőfokú eljárás mely részét tartja jogszabálysértőnek vagy az elsőfokú ítélet mely jogát vagy jogos érdekét sérti.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet elleni fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú ítéletet az eljárás megszüntetése vagy eljárási szabálysértés miatti kötelező hatályon kívül helyezési okból kell hatályon kívül helyezni, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k o l á s

Tényállás

[1] A bíróság a következő tényállást a peres felek előadásai, a per iratai, szakértő1 igazságügyi szakértő 2020. november 18-án kelt szakvéleménye és 2021 március 21-én kelt kiegészítő szakvéleménye, valamint a szakértő személyes előadása, tanú2, tanú1, tanú6, tanú4, képviselő1, tanú3, tanú5 tanúk vallomása, a csatolt iratok és a tárgyalások alapján állapította meg.

[2] A felperes 2017. július 24. napjától állt határozatlan időtartamú munkaviszonyban a bútorgyártással foglalkozó alperesnél "egyéb egyszerű építőipari foglalkozású" segédmunkás munkakörben. A munkaszerződés szerint személyi alapbére havi bruttó 64.000,- forint volt. Munkakörében a felperes feladatát képezte az alperesi ügyvezető utasításai szerint faelemek ragasztása, festése, csiszolása, gyalulása és marása.

[3] A foglalkoztatás megkezdése előtt a felperes írásban dokumentált baleseti és munkavédelmi oktatásban nem részesült, a gépek használatára az alperes ügyvezetője tanította be. A gyakorlati munkavégzésre történő rávezetés során bemutatta a gépek használatát, és megmutatta, hogy miként kell végezni az adott feladatot.

[4] A felperes 2017. július 29. napján az alperes telephelyén lévő műhelyben bútor fabetét elemek harmadszori marását végezte K5-320 típusú kombinált faipari gép marógép egységével. Előző két napon az alperesi ügyvezető felügyelete mellett együtt elvégezték a kb. 25 darab különböző méretű betételem első és másodszori marását. A marógépet - ideértve a vágásmélységeket is a marógépen - az alperesi ügyvezető állította be. A közös munkavégzés során az alperesi ügyvezető több alkalommal utasította a felperest, hogy a legkisebb elemek marását ne végezze el, azt tegye félre, azok marását saját maga végzi el. 2017. július 29-én, a munkakezdést követően, a felperes és az alperesi ügyvezető bútorelemek ragasztását végezte, majd a ragasztást követően, 11 óra 20 perc körül megkezdték az előkészületet a maráshoz. A felperes ezt követően hozzákezdett a fabetét elemek marásához, amikor az alperesi ügyvezető elindult a közeli boltba ásványvízért. Hátra volt még több megmunkálandó betét, amikor a munkavégzés során a felperes a soron következő betét - ami kis betét volt - marásához kezdett. A 46X16 cm méretű betétet a vezető vonalzó mellett, hosszoldalával elhelyezte a forgó marókés elé a munkaasztalra. Bal kézzel elől, míg jobb kézzel hátul megtámasztva tolta. E művelet közben egy reccsenést - pukkanást - hallott, a forgó marókés a fabetét oldalába vágott, és a felperes jobb kezének három ujját felsértette.

[5] A felperes a munkát azonnal abbahagyta, és segítséget kért. A felperes kiabálását meghallotta az alperesi ügyvezető és az ügyvezető műhely közelében tartózkodó testvére, akik mindketten a műhelybe siettek. Látták, hogy a felperes sérülése súlyos, azt a helyszínen ellátni nem tudják, ezért az ügyvezető a felperest személygépkocsival a Szegedi Traumatológiai Klinikára szállította, ahol még aznap a felperes jobb kezének III-IV és V csonkolt és sérült ujjait megműtötték.

[6] A baleset következtében a felperes 2017. november 05. napjáig keresőképtelen volt, baleseti táppénzben részesült.

[7] A felperes 2017. november 05. napját követően már nem végzett munkát az alperes részére, hivatásos vadászként kívánt elhelyezkedni, a peres felek a felperes kezdeményezésére a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről tárgyaltak. Ennek eredményeként a felek a közöttük fennálló munkaviszonyt 2018. február 07. napján aláírt megállapodással "többszöri előzetes megbeszélésüknek megfelelően, a munkavállaló kezdeményezésére, mivel a munkavállaló nem jelent meg munkavégzésre, közös megegyezéssel 2018. február 07. napi hatállyal" megszüntették.

[8] A megállapodás 1. és 3. pontja szerint a munkaviszony megszüntetése kapcsán munkáltató a munkavállaló részére a megszüntetés napjáig a ledolgozott munkaidőre járó munkabérét, egyéb járandóságait, valamint az esetlegesen ki nem vett szabadságának pénzbeli megváltását legkésőbb jelen megállapodás aláírását követő 5. munkanapjáig megfizeti. A munkáltató a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos igazolásokat jelen megállapodás aláírásának napján kiadja, a korábban tévesen kiadottat pedig hatálytalannak tekintik. A 4. pontban a felek kijelentették, hogy a jelen megállapodással megszüntetésre kerülő munkaviszonyból eredően a mai napig egymással szemben elszámoltak, különös tekintettel a munkabér, és az esetleges túlórák vonatkozásában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!