Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20418/2018/4. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Fermanné dr. Polák Zita, Hegedűs Mária, Véghné dr. Szabó Zsuzsanna

Fővárosi Ítélőtábla

1.Pf.20.418/2018/4/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Szabó István ügyvéd (cím) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a dr. ... (alperes címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2018. január 23. napján meghozott 22.P.21.795/2017/13. számú ítélete ellen a felperes részéről 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felhívására 2.500.000 (Kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A ... Ügyészségen 2004. december 2-án .../2004. számon büntetőeljárás indult dr. P.G. és társai ellen fontosabb ügyben intézkedő hivatalos személy által üzletszerűen elkövetett hivatali visszaélés büntette és más bűncselekmények miatt. Az eljárás során a felperest 2005. április 19-én gyanúsítottként hallgatták ki. A gyanú szerint a ... Karának vadgazda-mérnök szakos hallgatójaként felperes dr. P.G. egyetemi tanár alapítványát a cégén, a K. Kft.-n keresztül 2001-től 2004-ig 1.800.000 forinttal támogatta és ennek ellenében dr. P.G. az egyetemi felvételét és tanulmányi előmenetelét elősegítette. A felperes ellenvetéssel élt a gyanúsítotti kihallgatás ellen, amelynek az eljáró nyomozó ügyészség helyt adott. A ... Ügyészség 2005. február 28. és 2005. május 28. napja között dr. P.G.-rel szemben titkos adatszerzést folytatott, amelynek során további bizonyítékok merültek fel, erre tekintettel a felperest 2005. június 13-án ismét gyanúsítottként hallgatták ki. A nyomozás során alperes írásszakértőt rendelt ki, majd 2006. május 17. napján vádat emelt. 2012. május 3. napján a Debreceni Törvényszék 7.B.365/2006/164. számú ítéletével - többek között - a felperest felmentette az ellene emelt vád alól. A Debreceni Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a 2013. szeptember 3-án meghozott Bf.I.186/2013/13. szám alatti végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A felperes keresetében 45.000.000 forint vagyoni és 15.000.000 forint nem vagyoni kártérítés, valamint a felmentő ítélet jogerőre emelkedésétől számított törvényes késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest a Ptk. 339. § és 349. § (3) bekezdése alapján. Érvelése szerint a meggyanúsítására jogszabály ellenére került sor, kellő bizonyíték nem állt rendelkezésre, amely megalapozta volna vele szemben az alapos gyanút. A bűncselekményt nem követte el, amennyiben az eljáró ügyészség megfelelően értékelte volna a rendelkezésre álló bizonyítékokat, úgy a meggyanúsítására sem került volna sor. A ... Ügyészség annak ellenére gyanúsította meg hivatali vesztegetés bűntette miatt, hogy korábban már meggyanúsították, majd ejtették vele szemben a vádat. Előadta, hogy a Debreceni Törvényszék 2012. május 3. napján kelt ítéletével felmentette, amely ítéletet a Debreceni Ítélőtábla helybenhagyott 2013. szeptember 3-án. Kifogásolta, hogy az ügy kapcsán 7 éven keresztül büntetőeljárás hatálya alatt állt. 2006. június 23. napjától 2010. január 5. napjáig érdemi intézkedésre nem került sor. A büntetőeljárás során B.S.-t tanúként hallgatták ki, aki a felperessel rossz viszonyban volt, nyilvánvalóan neheztelt rá, azonban az ügyészség az ennek alátámasztásául szolgáló iratokat nem szerezte be.

A büntetőeljárás miatt magánnyomozói igazolványa meghosszabbítása iránti kérelmét a ... Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Osztálya elutasította, elveszítette a munkáját. A családi harmóniája megromlott, a házassága tönkrement. 2010-ben felkérték, hogy polgármesterként induljon, de a büntetőeljárásra tekintettel nem tudott ennek a kérésnek eleget tenni. 2014-ben megválasztották polgármesternek. Ugyanebben az évben elnök-igazgatónak választotta a T. Zrt. 2005-ben havi átlagkeresete 330.000 forint volt, a büntetőeljárás miatt azonban tudásának és végzettségének megfelelő munkát nem talált, erre tekintettel 27.720.000 forint jövedelemtől esett el, ügyvédi munkadíj is merült fel a büntetőeljárással összefüggésben. A polgármesteri fizetése 4.800.000 forint lett volna, elnök-igazgatói juttatása pedig 12.000.000 forint. Nem vagyoni kára is van, a családi élete ellehetetlenült, pszichiátriai kezelésre szorult. Az eljárás mind fizikailag, mind lelkileg megviselte, befelé forduló, visszahúzódó személyiség lett, családján belüli megítélése, családfői tekintélye csorbult. Barátai, ismerősei a büntetőeljárás miatt elfordultak tőle, a település lakosainak bizalma megingott benne.

Alperes a kereset elutasítását, a felperes perköltségben való marasztalását kérte.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 1.500.000 forint kereseti illetéket.

A keresetet a Ptk. 339. § (1) bekezdése és 349. § (1) bekezdése alapján bírálta el. Az elsőfokú bíróság kifejtett álláspontja szerint, a perben a felperesnek kellett bizonyítania, hogy az alperes jogellenes, felróható magatartásával okozati összefüggésben az általa állított mértékű vagyoni és nem vagyoni kár érte. Felperesnek ekként azt kellett igazolni, hogy a büntetőeljárás során az alperes kirívóan súlyos jogalkalmazási, jogértelmezési hibát vétett.

Rámutatott, a büntetőeljárás sérti a terhelt személyiségi jogait, de az arra jogosított hatóság eljárása nem jogellenes, felróható cselekmény. A törvény csak abban az esetben biztosít kártalanítást, ha a terhelttel szemben kényszerintézkedést alkalmaznak azonban önmagában a büntetőeljárás ténye nem ad alapot a kártalanításra még akkor sem, ha a vád utóbb alaptalannak bizonyult. A perben az elsőfokú bíróság azt vizsgálta, hogy a nyomozás folytatására jogosult ügyészség a felperes meggyanúsítása során kirívóan súlyos jogalkalmazási, jogértelmezési hibát vétett-e. Kiemelte, a polgári ügyben a kártérítési kereset folytán eljáró bíróságnak nem joga, és nem kötelezettsége a büntető ügyben eljárt hatóságok határozatainak érdemi felülvizsgálata. Önmagában az a körülmény, hogy a felperes álláspontja szerint a bizonyítékok értékelése nem megfelelően történt, nem ad alapot kártérítési igény érvényesítésére. A bíróság az ügyészség mérlegelési tevékenységét nem vizsgálhatja felül, nem minősítheti jogellenesnek. Az elsőfokú bíróság érvelése szerint a felperes nem vitatta, hogy a büntetőeljárás során a bizonyítékok egy része megalapozta a gyanúsítottkénti minőségét. Minderre tekintettel az elsőfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok mérlegelésének eredményeképpen az ügyészség a gyanúsítás mellett döntött, ez pedig nem tekinthető jogellenes magatartásnak. A büntető ügyben a bíróság megállapította, hogy a vád törvényes volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!