Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2000.295 Az államigazgatási eljárásban hozott határozatban hivatali hatáskörben tett megállapítás - jogellenesség hiányában - rágalmazást vagy becsületsértést nem valósít meg [Btk. 10. §, 179. §, 180. §].

A Kerületi Bíróság, valamint a Fővárosi Bíróság a magánvádló feljelentése alapján rágalmazás vétsége miatt indított magánvádas eljárást megszüntette.

A jogerős bírósági határozatok ellen a magánvádló terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amelyben törvénysértőnek tartja a büntetőeljárás megszüntetését.

A terhelt meghatalmazott védője a nyilvános ülésen a megtámadott bírósági határozatok hatályban tartását indítványozta.

A magánvádló - a személyes meghallgatáson pontosított - feljelentésében foglaltak szerint a terhelt azzal rágalmazta meg őt, hogy munkanélkülinek titulálta, s így gyakorlatilag "majdhogynem csavargónak" tüntette fel.

A terhelt a kerületi önkormányzat Polgármesteri Hivatal Családvédelmi Iroda Gyámhatóságának ügyintézője. Ebben a minőségében intézkedett a magánvádló fiainak ideiglenes hatályú gyermekotthonban való elhelyezése ügyében. Az erről szóló, általa hozott első fokú államigazgatási határozatot - amely tartalmazza a sérelmezett megállapítást "az apa munkanélküli" - a másodfokú hatóság jóváhagyta.

A felülvizsgálati eljárás tárgyát képező bírósági végzések az eljárás megszüntetését azzal indokolták, hogy az államigazgatási határozatok kifogásolt megállapítása bűncselekmény törvényi tényállását nem valósítja meg, illetve nem alkalmas rágalmazás megállapítására.

A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint nem sértettek törvényt az ügyben eljáró bíróságok.

Az állandó bírói gyakorlat értelmében a hivatalos személy által az ügyintézés során és azzal összefüggésben a hivatali hatáskörében tett megállapítás - jogellenesség hiányában - becsületsértést vagy rágalmazást nem valósít meg. A hivatali hatáskörben eljáró hivatalos személyeknek ugyanis vizsgálataik során az eljárás eredményeként sokszor kell olyan tényeket leszögezniük, ténybeli következtetéseket levonniuk és megállapításokat tenniük, amelyek esetleg a rágalmazás vagy becsületsértés vétségének törvényi tényállásába illeszkednek ugyan, de a hivatali működésből eredő jogok gyakorlása, illetve kötelességek teljesítése - mint büntethetőséget kizáró ok - a cselekmény jogellenességét kizárja, és így bűncselekmény nem valósul meg (BH 1991. évi 338. sz.).

Egyébként még rá kíván mutatni a Legfelsőbb Bíróság arra, hogy a magánvádló által kifogásolt kijelentés egy az ügyhöz szorosan kapcsolódó - objektíve fennálló állapot rögzítése, amely nem alkalmas a becsület csorbítására, és önmagában sem valósítaná meg a rágalmazás vétségének törvényi tényállását.

A terhelt cselekménye tehát nem bűncselekmény, ezért a büntetőeljárás megszüntetése nem volt törvénybe ütköző.

A fentiekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Be. 291. §-a (7) bekezdése alapján a felülvizsgálat indítvánnyal támadott bírósági határozatokat hatályukban fenntartotta.

A végzés ellen nincs helye fellebbezésnek és az indítvány benyújtója részéről újabb felülvizsgálati indítvány előterjesztésének sem [Be. 284/A. § (5) bekezdés]. (Legf. Bír. Bfv. IV. 246/2000. sz.)