Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2010.2195 Az ügy érdemére kiható módon jogszabálysértő az eljárás, ha a bíróság a kiskorú által indított perben nem vizsgálja, hogy ki jogosult a kiskorú törvényes képviseletére, a jogi képviselő meghatalmazására, és az eljárás során a bíróság sorozatos mulasztásaival megakadályozza, hogy a beavatkozó eljárási jogait gyakorolja [1952. évi III. tv. 56. §, 57. §, 72. §, 1959. évi IV. tv. 86. §, 87. §].

A beavatkozó 2008. május 30-án az 1992. december 18-án kelt életjáradéki szerződés 5. pontjába foglalt használati jogának pótlólagos ingatlan-nyilvántartási bejegyzését kérte a felperes tulajdonában álló, g.-i 1475 hrsz.-ú ingatlanra vonatkozóan a felperesi jogelődök tulajdonjogát és beavatkozó tartási jogát bejegyző határozat kiegészítésével. A beavatkozói kérelmet a D. Körzeti Földhivatal 2008. július 14. napján kelt határozatában elutasította, figyelemmel arra, hogy időközben az ingatlanon harmadik személy (a felperes) jóhiszeműen jogot szerzett és a korábbi határozat kiegészítéséhez a felperes nem járult hozzá. A beavatkozó fellebbezése folytán eljárt alperes a 2008. december 1-jén kelt határozatában a fellebbezésnek helyt adott és az elsőfokú határozatot megváltoztatta, elrendelte a V. Körzeti Földhivatal D. Részlege határozatának kiegészítését, és a beavatkozó használati jogának a bejegyzését a g.-i 1475 hrsz.-ú, felperes tulajdonában álló ingatlanra. Az alperes megállapította, hogy a felperes - ellenérték nélküli szerzés miatt - nem jóhiszemű jogszerző és ezért a határozat kiegészítéséhez hozzájárulására nincs szükség.

Az alperesi határozat bírósági felülvizsgálata és az alperesi határozat hatályon kívül helyezése iránt a 17. életévében járó felperes nevében - az édesanyja meghatalmazása alapján eljáró - jogi képviselő nyújtott be keresetet. A felperes állította, hogy a közhiteles ingatlan-nyilvántartási adatok alapján ellenérték fejében, tehát jóhiszeműen szerezte meg a g.-i 1475 hrsz.-ú ingatlant, ezért a határozat kiegészítése hozzájárulásának hiányában törvénysértő. Sérelmezte a tulajdonszerzését megalapozó szerződés tekintetében folyamatban lévő polgári perre figyelemmel az eljárás felfüggesztésének elmaradását, az alperes alapelveket sértő és részrehajló eljárását, a tényállás feltárásának elmaradását, továbbá azt, hogy a használati jog bejegyzésére a gyámhatóság jóváhagyása nélkül került sor. Állította azt is, hogy a használati jog létre sem jött, a bejegyzés iránti követelés elévült.

Az elsőfokú bíróság a beavatkozót értesítette a beavatkozás lehetőségéről és a kitűzött tárgyalás időpontjáról, azonban ez az értesítés "ismeretlen" jelzéssel érkezett vissza a bírósághoz. A peres eljárás során az alperesi beavatkozó és a S.-team Zrt. beavatkozás iránti kérelmet terjesztett elő, a beavatkozás iránti kérelem előterjesztését követően a bíróság a tárgyalás időpontjáról sem a beavatkozót, sem az S.-team Zrt.-t nem értesítette. A 2009. május 19-én megtartott tárgyaláson - a felperes és az alperes jelenlétében - az elsőfokú bíróság a beavatkozó beavatkozási kérelmének helyt adott, az S.-team Zrt. beavatkozás iránti kérelmét elutasította, majd ezen a tárgyaláson meghozott ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, a beavatkozó fellebbezése ellenére az alperest nem kötelezte új eljárásra. Megállapította, hogy a felperes ajándékozással vegyes adásvétel útján szerezte meg a perbeli ingatlan tulajdonjogát, ezért a korábbi közigazgatási határozat kiegészítéséhez a felperesnek, mint tulajdonosnak a hozzájárulására szükség lett volna, ennek hiányában a határozat kiegészítése - így a használati jog bejegyzése - jogszabálysértő. A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 13. § (1) bekezdése alapján egyetértett azzal is, hogy a használati jog alapításához a gyámhivatal hozzájárulása szükséges. Nem vizsgálta a használati jog elévülését, figyelemmel arra, hogy az 1992. december 18-án kelt életjáradéki szerződés a használati jog tekintetében nem tartalmazott földhivatali bejegyzés iránti kérelmet. Az elsőfokú bíróság a feltárt anyagi jogi jogszabálysértés megállapítása mellett szükségtelennek tartotta az eljárási szabálysértések vizsgálatát.

A jogerős ítélet ellen a beavatkozó nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben eljárási és anyagi jogi jogszabálysértésekre hivatkozott. Álláspontja szerint a jogsértő volt, hogy a kiskorú felperes nevében eljáró ügyvéd meghatalmazását kizárólag az egyik törvényes képviselő írta alá, és a meghatalmazás szabályszerűségét az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, és a perbeli képviselet hiányának jogi konzekvenciáit az elsőfokú bíróság nem vonta le, mely okból a jogerős ítélet sérti a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) 157. § a) pontját, illetőleg 130. § (1) bekezdés i) és j) pontjában foglaltakat. Sérelmezte azt is, hogy az elsőfokú bíróság a beavatkozás lehetőségéről nem értesítette a Pp. 54. § (1) bekezdése, Pp. 327. § (1) bekezdése és a Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának KK 9. számú állásfoglalása ellenére, továbbá a Pp. 57. § (2) bekezdését sértve, részére a keresetlevelet és a perben keletkezett egyéb iratokat (ellenkérelem, végrehajtás felfüggesztése tárgyában hozott végzés, előkészítő irat) nem küldte meg, továbbá a beavatkozási kérelmét késedelmesen szerelte az iratokhoz. Állította, hogy az alperesi határozat végrehajtásának felfüggesztéséről rendelkező döntés kézbesítésének elmaradása jogorvoslati jogának gyakorlásában akadályozta. Hiányolta a tárgyalásról szóló értesítését és erre figyelemmel állította, hogy az elsőfokú bíróság jogsértően állapította meg a 2009. május 19-i tárgyalás jegyzőkönyvében, hogy a felek szabályszerű idézésre megjelentek. Kifogásolta a Pp. 56. § (3) bekezdése és a 57. § (2) bekezdése alapján, hogy az S.-team Zrt. - beavatkozási kérelme ellenére - a bírósági tárgyalásra idézést nem kapott, a perben keletkezett iratokat számára a bíróság nem küldte meg és beavatkozási kérelmének elutasítása ellen jogorvoslattal nem élhetett.

Az ügy érdemét érintően állította, hogy a felperes az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 5. § (3) bekezdésére alapján nem ellenérték fejében és ezért nem jóhiszeműen szerzett tulajdont, a korábbi földhivatali határozat kiegészítéséhez a hozzájárulására nem volt szükség. Utalt arra, hogy a felperesi jogszerzést eredményező, 1995. július 20-án kelt szerződésből kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felperes ténylegesen dr. K. A.-nétól és B.-O. Zs.-től ajándékba kapta a g.-i 1475 hrsz.-ú ingatlan 1/2-1/2 tulajdoni hányadát. E körben utalt a PK 81. számú állásfoglalására és a kapcsolódó bírósági gyakorlatra.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte. Állította, hogy B.-O. Zs. szülői felügyeleti joga szünetel tekintettel arra, hogy szülői felügyeleti jogával korrelációban álló kötelezettségeinek folyamatosan nem tesz eleget, és a felperessel szemben apaság vélelmének megdöntése iránt pert kezdeményezett, mely azt jelenti, hogy hallgatólagosan lemondott szülői felügyeleti jogának gyakorlásáról. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat betartva és a jogszabályok helyes értelmezésével hozta meg döntését, a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott jogszabályokat nem sérti. Hivatkozott arra is, hogy az alperesi beavatkozó nem jogosult az S.-team Zrt. nevében eljárási kifogások előterjesztésére. Az ügy érdemét érintően változatlanul állította, hogy ajándékozással vegyes adásvétellel - azaz ellenérték fejében és jóhiszeműen - szerezte meg a g.-i ingatlan tulajdonjogát, ez okból a korábbi tulajdonosok tulajdonjogát bejegyző határozat csak hozzájárulásával egészíthető ki. Utalt rá, hogy a beavatkozó sohasem lakott a g.-i ingatlanban, annak használatára nem szorult, a használati joga elévült.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A beavatkozó felülvizsgálati kérelmének érdemi elbírálására nem volt lehetőség, mert az elsőfokú bíróság az eljárás olyan lényeges szabályait sértette meg, hogy a súlyosan törvénysértő eljárásban meghozott jogerős ítélet érdemi felülvizsgálatára nincs lehetőség.

A Pp. 324. § (1) bekezdése folytán a közigazgatási határozatok bírósági felülvizsgálata iránti perekben is alkalmazandó Pp. 72. §-a alapján az elsőfokú bíróság a meghatalmazott képviseleti jogosultságát az eljárás bármely szakaszában köteles vizsgálni, e kötelezettsége a keresetlevél előterjesztését követően a tárgyalás előkészítő szakaszában is fennáll, különösen, hogy a Pp. 124. § (1) bekezdése kifejezetten előírja, hogy a keresetlevelet az előterjesztést követően haladéktalanul köteles megvizsgálni a bíróság, és amennyiben szükséges a hiány pótlása iránt kell intézkednie, illetve a keresetlevelet - amennyiben annak törvényi feltételei fennállnak - idézés kibocsátása nélkül el kell utasítania.

A felperes tizennegyedik életévét betöltött, korlátozottan cselekvőképes kiskorú volt a perindítás idején, ezért jognyilatkozatának érvényességéhez - ha jogszabály kivételt nem tesz - a Ptk. 12/A. § (2) bekezdése alapján törvényes képviselőjének beleegyezése vagy utólagos jóváhagyása szükséges. A kiskorú törvényes képviselete a házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. év IV. törvény (Csjt.) 71. § (2) bekezdése és 86. § (1) bekezdése alapján a szülői felügyeletet gyakorló szülő kötelessége. A Csjt. 72. §-a alapján a szülői felügyeletet a szülők együttesen is gyakorolhatják, de azt - akár megegyezés, akár bíróság döntése alapján - egyik szülő is gyakorolhatja. Ezért a kiskorú felperes perindítása esetén az elsőfokú bíróság nem mellőzhette volna annak vizsgálatát, hogy a felperes törvényes képviseletét a külön élő szülők együttesen vagy közülük egyikük - akár bírósági döntés, akár erre irányuló külön megállapodás alapján - önállóan látja el, így a kiskorú nevében ki jogosult eljárni és a jogi képviselő részére meghatalmazást adni. Vizsgálnia kellett volna azt is, hogy kizárható-e valamely szülő képviseleti joga a Csjt. 87. § (1) bekezdése alapján. A törvényes képviseleti jog kérdése kihat a felperes nevében eljáró jogi képviselő meghatalmazásának - és ezzel a perindítás - szabályszerűségére is, ezért e körülmények érdemi vizsgálata nélkül és a tárgyalás megfelelő előkészítése hiányában - e körben hiánypótlás kibocsátása nélkül - érdemi tárgyalásra nem kerülhetett volna sor.

A beavatkozó beavatkozás lehetőségéről szóló tájékoztatására a Pp. 54. § (1) bekezdése, de a közigazgatási perekre irányadó Pp. 332. § (5) bekezdése alapján is köteles a bíróság, mert a beavatkozót, mint a közigazgatás eljárásban ellenérdekű felet értesítenie kellett ezen eljárásjogi lehetőségről. Az elsőfokú bíróság a beavatkozó értesítését megkísérelte a közigazgatási iratok között fellelhető címről, azonban ez az értesítés "ismeretlen" jelzéssel érkezett vissza. Az alperesi beavatkozó kérelmének beérkezését követően a bíróság ismételt értesítése szükségtelenné vált. Azt azonban alappal kifogásolta az alperesi beavatkozó, hogy a kérelmének előterjesztését követően az elsőfokú bíróság a perben keletkezett iratokat (ellenkérelem, felperesi előkészítő irat) részére nem küldte meg a Pp. 57. § (2) bekezdésének rendelkezése ellenére és a kitűzött tárgyalás időpontjáról sem értesítette, mert az "ismeretlen" jelzéssel visszaérkezett hivatalos irat a Pp. 99. § (2) bekezdése szerinti szabályszerű kézbesítésnek nem minősült, így a kézbesítés sikertelenségéről az érdekelt feleket a Pp. 98. §-a alapján értesítenie kellett volna. Az elsőfokú bíróság mulasztásai azt eredményezték, hogy a beavatkozó a peres felek perbeli nyilatkozatait nem ismerte meg, és azokra érdemben nem tudott válaszolni, továbbá a tárgyaláson sem tudott részt venni, az ott elhangzottakra sem tudott észrevételt tenni, így eljárási jogainak gyakorlásában a beavatkozó akadályozott volt, és az elsőfokú bíróság lényegében úgy hozott jogerős ítéletet, hogy a beavatkozó jogi álláspontját nem ismerte meg, azt az ellenérdekű felperes álláspontjával ütköztetni sem tudta.

Az alperesi beavatkozó az S.-team Zrt. képviseletére nem jogosult, ezért a perbe beavatkozni szándékozó társaság érdekeinek és jogainak védelmében nem léphet fel, mely okból a Legfelsőbb Bíróság érdemben nem vizsgálta a beavatkozónak az S.-team Zrt. eljárási jogainak állított sérelmével kapcsolatban előterjesztett kifogásait.

Tekintettel arra, hogy az elsőfokú bíróság nem biztosította a beavatkozó részére a tisztességes eljárást, és azt, hogy eljárási alapjogait - az eljárásban való részvételhez, iratmegismeréshez és nyilatkozattételhez való jogát - gyakorolja, súlyosan jogszabálysértő eljárást folytatott le, és ezek a törvénysértések kihatással voltak az ügy érdemében hozott döntés jogszerűségére is, mert a beavatkozó jogi álláspontjának megismerése nélkül határozott, így a beavatkozó által a felülvizsgálati eljárásban előterjesztett kifogások érdemi elbírálására az elsőfokú eljárásban sor sem került, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján az elsőfokú bíróság jogerős ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

(Legf. Bír. Kfv. II. 37.823/2009.)