Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.3.110 I. Nem tettese (társtettese), hanem felbujtója a csalásnak, aki újsághirdetés közzététele útján valótlan tartalmú olyan bizonylatok kiállítására (számlagyártásra) vállalkozik, amelynek a felhasználásával a vállalkozók az APEH megtévesztésével károsítják meg az állami költségvetést [Btk. 20. §, 21. § (1)bek., 318. § (1) bek.].

II. Felbujtás esetén a csalási cselekmény kárösszeg szerinti jogi minősítése - a bűnrészesség járulékos jellege folytán - a tettesi alapcselekmény elkövetője által ténylegesen megvalósított eredményhez igazodik [Btk. 21.§ (1) bek., 318. §].

III. A felülvizsgálati eljárás során a büntető anyagi jogi rendelkezés sérelmeként értékelhető, ha a jogerős ítéletben megállapított tényállás alapján a Legfelsőbb Bíróság megalapozottan nem foglalhat állást a terhelt cselekményének a törvényes minősítése, következésképpen a büntetés kiszabása kérdésében [Be. 284. § (1) bek. b) pont, (2) bek., 291. § (1) bek. a) pont].

A városi bíróság az 1996. június 20. napján meghozott ítéletével a terheltet folytatólagosan elkövetett, különösen nagy kárt okozó csalás bűntette; folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége és a számviteli fegyelem megsértésének a vétsége miatt halmazati büntetésül 4évi börtönbüntetésre, 5 évre a közügyektől eltiltásra, valamint - egy Ford Transit gépkocsi és egy utánfutó tekintetében - vagyonelkobzásra ítélte; egyben 6 rb. adócsalás vétségének a vádja alól felmentette, illetőleg 2501 rb. bűnsegédként elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette.

Az ítéletnek a felmentésre, illetve a büntetőeljárás megszüntetésére vonatkozó rendelkezései - fellebbezés hiányában - jogerőre emelkedtek. A terhelt terhén maradt egyéb bűncselekmények tekintetében a megyei bíróság az 1997. március 14. napján kelt ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a vagyonelkobzást két ingatlannak a terhelt gyermekei nevén álló tulajdoni illetőségére is kiterjesztette.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított és a másodfokú bíróság által szűk körben kiegészített tényállás lényege a következő.

A terhelt 1991. október 1 napján alapította meg a kft-t, amelynek a cégjegyzésre jogosult ügyvezetője lett. A kft. a megalakulásától kezdve foglalkozott termelőeszközöknek és más áruknak az ún. használtcikk-kereskedelmével. A használtcikk-kereskedéshez - az efféle áruforgalom lebonyolításánál szokásos - üzlethelyiséget, telephelyet, raktárt a kft. nem tartott fenn. Üzlethelyiségre, telephelyre, raktárra - a tevékenység végzésének a módja folytán - nem is volt szükség, mert a használtcikk-kereskedelemként feltüntetett tevékenység az áruk tényleges birtokbavétele, mozgatása, átadása, átvétele nélkül bonyolódott le.

A terhelt különféle lapokban újsághirdetéseket adott fel, amelyekben a közreműködésével vállalkozók részére "kellő bizonylatolás hiányában el nem számolható álló- és fogyóeszközök, anyagok számlaképessé tételét", illetőleg "számla nélküli, régen meglevő gépeik, eszközeik költségként történő elszámolásának a lehetővé tételét" ajánlotta. Az újsághirdetésekben közzétett ajánlatoknak az ötletét és elvi alapját az adta, hogy az akkor hatályos jogszabályok az önálló tevékenységet folytató magánszemélyek részére a tevékenység megkezdésének az évében lehetővé tették az önálló tevékenység végzése során felhasznált, de még a tevékenység megkezdése előtt - legfeljebb 3 évvel korábban - beszerzett anyag- és árukészlet termelési költségként történő elszámolását.

A terhelt - illetve esetenként a megbízottjai - a kft. nevében a hirdetésre jelentkező, önálló tevékenységet folytató magánszemélyektől felvásárolta azokat az eszközöket, amelyekre a vállalkozásukban a költségként történő elszámoláshoz szükséges számlával nem rendelkeztek, majd ezeket az eszközöket ugyanezeknek a személyeknek, illetve azok gazdasági társaságainak, vállalkozásainak számla átadása mellett eladta. Ehhez a művelethez (felvásárlás és eladás) az ügylet tárgyának az átadására-átvételére nem volt szükség, az nem is történt meg.

Amikor a terhelt a kft. nevében a magánszemélyektől eszközöket felvásárolt, a megegyezéssel kialakított bruttó felvásárlási árban - visszaszámítással - ún. előre felszámított adót (áfát) különített el. A bruttó felvásárlási árat effektíve nem fizette ki az árut eladó személy részére. Erre azért nem volt szükség, mert a magánszemély - mint önálló tevékenységet folytató vállalkozó - a vállalkozása nevében vásárolta meg a kft-től ugyanezeket az áruféleségeket, a nettó vételár pedig megegyezett a bruttó felvásárlási árral. A kft. mint kereskedő, az értékesítési művelet során a nettó vételárra - az idevonatkozó szabályok szerint - áfát is rászámított. Az önálló tevékenységet folytató magánszemély vállalkozása mint vásárló csak a felszámított áfa összegét adta át a kft. részére, amely pénzösszeget azután a kft-től átvett számla alapján a költségvetéstől visszaigényelhetett.

A terheltnek az ilyen módon végzett "használtcikk-kereskedelmi" tevékenysége révén az üzleti haszna (döntően és az alább említendő esetenkénti 2%-os jutalékfelszámítástól eltekintve) abból képződött, hogy a "forgalmával" összefüggő általános forgalmi adó elszámolása körében az "értékesítési" művelet során felszámított és beszedett áfá-ból levonta a "felvásárlási" művelet során a bruttó felvásárlási árban elkülönített, előzetesen felszámított adót - ez volt lényegében ennek a tevékenységnek a bruttó nyeresége -, és csak az így jelentkező különbözetet kellett az adóhatóság részére áfaként befizetnie, amelyet egyébként be is fizetett.

A fenti (fiktív) felvásárlási-eladási ügyletekről alakilag kifogástalan, de tartalmilag valótlan bizonylatok (felvásárlási jegyzék, felvásárlási szerződés, értékesítési számla) készültek, amely bizonylatokat a kft. a könyvelésében is szerepeltette, ezáltal a beszámolójában és a mérlegében ezt a tevékenységet valóságos tevékenységként, annak a bevételét pedig nyereségként tüntette fel.

A kft. a fenti tevékenysége után, 1991., 1992. és 1993. évekre összesen 416.836.319 forint bruttó bevételt számolt el, amelynek a ténylegesen átvett áfa-tartalma a 80.000.000 forintot meghaladta, és amely összeget a kft-től "vásárló" vállalkozók visszaigényelhettek az adóhatóságtól. A kft. ugyanezekben az években az általa felvásárolt érték után összesen 62.369.468 forint előzetesen felszámított áfát különített el, amit az "értékesítő" tevékenysége után felszámított és beszedett áfa összegéből levont; ezáltal ugyanebben az időszakban összesen 13.418.000 forintot fizetett be az adóhatóságnak áfa-bevétel címén. A 62.369.468 forint összeget kitevő, előzetesen felszámított adó a kft. nyeresége lett, amely után a terhelt nyereségadót, illetve személyi jövedelemadót fizetett.

A kft. használtcikk-kereskedelmi tevékenységét a cégbíróság 1994. február 3-án 6 hónapra felfüggesztette.

A kft. eladási ügyleteiről kiállított számlák 1991. és 1992. években nem tartalmazták azt az 1%-os jutalék összegét, amelyet a terhelt az újsághirdetésekben a "számlaképessé tétel" ellenszolgáltatásaként megjelölt, ám az ügyfelek esetenként fizettek ilyen összeget a kft. részére. Ezek az összegek nem jelentek meg a kft. nyilvántartásában, ezért az ezen a címen felvett pontos összeg sem állapítható meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!