BH 1997.11.526 Ingatlan használatának - bírói egyezséggel történt rendezése esetén - egyoldalú megváltoztatása birtokháborításnak minősül [Ptk. 188. §].
Az alperes és volt házastársa a közös tulajdonukban álló perbeli ingatlan használatát a bíróság által jóváhagyott egyezséggel rendezte. Az egyezségben az alperes kötelezte magát arra, hogy "az étkezőben a lépcső vonalában egy válaszfalat épít".
A felperes leánya (az alperes volt felesége) 1986. október 27. napján meghalt. A közjegyző végzésével az örökhagyó hagyatékát kiskorú gyermekének adta át a felperes haszonélvezeti jogával terhelten.
Az alperes az ingatlanban a válaszfalat lebontotta.
A felperes a válaszfal helyreállítását és az örökhagyó lakrészének birtokba adását kérte.
Az elsőfokú bíróság kötelezte az alperest arra, hogy az egyezségben szabályozottak szerint állítsa helyre a válaszfalat, és a lakrészt bocsássa a felperes birtokába. Határozatának indokolásában a Ptk. 157. §-ának (2) bekezdésére utalva kifejtette, hogy a tulajdonost csak annyiban illeti meg a birtoklás joga, amennyiben a haszonélvező e jogával nem él. Az alperes és az örökhagyó a lakás használatát jól körülhatárolható módon megosztották, a felperes - haszonélvezeti joga folytán - a megosztott lakrész birtoklására jogosult. Az alperes birtokháborítást követett el a válaszfal lebontásával és az ingatlanrész birtokba vételével. Ezért a bíróság az alperest az eredeti állapot helyreállítására és a jogcím nélkül birtokban tartott lakrész visszaadására kötelezte.
A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Helyesnek fogadta el az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, az elfoglalt jogi álláspontot és az érdemi döntést is, ezért a fellebbezésben foglaltakra tekintettel az elkülönült használat indokoltságát hangsúlyozta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!