A Legfelsőbb Bíróság Kfv.38074/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (RENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) 33. §] Bírók: Bauer Jánosné, Kovács Ákos, Kovács András
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.30850/2010/3., *Kúria Kfv.38074/2010/4.*
***********
Kfv.III.38.074/2010/4.szám
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Magyar György ügyvéd által képviselt N. K. felperesnek a Budapest Rendőrfőkapitánya alperes ellen rendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Fővárosi Bíróság 2010. június 29. napján kelt 27.K.30.850/2010/3. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 4. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 27.K.30.850/2010/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 10.000.- /azaz tízezer/ forint felülvizsgálati perköltséget.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 36.000.- /azaz harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.
Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.
I N D O K O L Á S
A felperes 2008. december 21. napján a W. Üzletközpont bejárata előtt demonstráción vett részt, melynek során egy társával együtt egy 250 cm x 290 cm méretű fehérszínű lepedőt tartottak, melynek baloldalán egy kb. 50 cm méretű ötágú vöröscsillag, jobboldalon középen egy vörös öklöt formázó kéz volt látható, melyeket egy vörös színű nyíl kötött össze, valamint a - "NEO LIBERALISM", "FASCISM". "UNION OF LEFT YOUTH" és a "WWW.FIBU.HU" feliratok voltak olvashatóak. A rendezvény helyszínén megjelent egy rendőr és közölte a felperessel, hogy tiltott önkényuralmi jelképet használ, és felszólította magatartása abbahagyására. A felperes a rendőr felszólításának nem tett eleget, emiatt a rendőrök közölték vele, hogy elő fogják állítani, majd 16 óra 25 perckor előállították.
A felperes panaszt nyújtott be a Független Rendészeti Panasztestülethez, mert vitatta az előállítás jogosságát, és előadta, hogy az indokolatlan előállítás sértette a szabad véleménynyilvánításhoz és a békés gyülekezéshez való jogát.
A Testület az 50/2009./III.4./ számú állásfoglalásában megállapította, hogy az alapjogok korlátozása jogszerűen történt, erre tekintettel a felperes panaszát az intézkedést foganatosító szerv vezetőjéhez a Budapesti Rendőr-főkapitányság kerületi Rendőrkapitányság vezetőjéhez /a továbbiakban: elsőfokú hatóság/ tette át.
Az elsőfokú hatóság 2009. szeptember 10. napján kelt 146-105/12/3/2009.P. számú határozatával a megismételt eljárásban a felperes panaszát elutasította. Indokolásában arra hivatkozott, hogy a felperes cselekménye a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény /a továbbiakban: Btk./ 269/B. § /1/ bekezdésének c/ pontjába ütközött, és e szerint minősülő önkényuralmi jelképek használata vétségének megalapozott gyanúja miatt került sor a rendőri intézkedésre, ekként a fellépés jogszerű volt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!