Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2003.934 I. A fellebbezés elintézésének eljárási formái.

II. A másodfokú eljárásban a megkezdett tárgyalásról, avagy a nyilvános ülésről, a tanácsülésre áttérni nem lehet [Be. 234. §, 275. §, 345. §, 360. §, 373. §].

A városi bíróság a 2002. április 29. napján meghozott ítéletével K. I. I. r. terheltet 6 rendbeli folytatólagosan, társtettesként elkövetett jelentős kárt okozó bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, 2 rendbeli társtettesként folytatólagosan elkövetett nagyobb kárt okozó bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, 2 rendbeli közokirat-hamisítás bűntette, valamint 48 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségbe miatt - amelyet 33 esetben bűnsegédként, 15 esetben társtettesként követett el - 3 évi és 6 hónapi börtönre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte, s elrendelte egy korábbi ítélettel kiszabott 1 évi börtönbüntetés végrehajtását is. K. Zs. II. r. terheltet 6 rb. társtettesként jelentős kárt okozó bűnszövetségben üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, 2 rb. társtettesként folytatólagosan nagyobb kárt okozó bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, valamint magánokirat-hamisítás vétsége miatt - halmazati büntetésül - 4 évi börtönre és 5 évi közügyektől eltiltásra; míg D. J. III. r. terheltet 6 rb. folytatólagosan társtettesként, jelentős kárt okozó bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, 2 rb. folytatólagosan társtettesként, nagyobb kárt okozó bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, valamint 116 rb. magánokirat-hamisítás vétsége miatt - halmazati büntetésül - 2 év és 6 hónapi börtönre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy I. r., II. r., valamint III. r. terheltek nem bocsáthatók feltételes szabadságra. Rendelkezett a sértettek részére a kár megtérítéséről, valamint az eljárási illeték megfizetéséről, valamint a bűnügyi költség viseléséről is.

A megyei bíróság a 2003. szeptember 25. napján tartott tanácsülésen meghozott ítéletével K. I. I. r., K. Zs. II. r. és D. J. III. r. terheltek, valamint védőjük által bejelentett fellebbezések alapján eljárva - e terheltek tekintetében - az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta. Így az I. r. terhelt 6 rb. folytatólagos jelentős kárt okozó bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének minősülő cselekményeiből 1 rendbelit bűnsegédként valósított meg; 2 rb. közokirat-hamisítás bűntettének értékelt cselekményéből 1 rb. kísérlet, 1 rb. pedig folytatólagosan elkövetett; a magánokirat-hamisítás vétségének minősülő cselekménye 13 rb., melyből 12 rendbeli folytatólagos, 9 rendbeli bűnsegédként elkövetett. A II. r. terhelt valamennyi cselekményét felbujtóként követte el; míg a magánokirat-hamisítás vétségében bűnsegéd. A III. r. terhelt 6 rendbeli folytatólagos jelentős kárt okozó bűnszövetségben üzletszerűen elkövetett csalás bűntettének értékelt cselekményeiből 5 rendbeli társtettesként elkövetett; a magánokirat-hamisítás vétségének minősülő cselekménye helyesen 10 rendbeli, melyből 8 rendbeli folytatólagos. Az I. r., a II. r., a III. r. terhelteket a feltételes szabadságból kizáró rendelkezéseket mellőzte. Rendelkezett még a bűnügyi költség viseléséről, az előzetes fogva tartás beszámításáról, valamint a magánfelek polgári jogi igényének elbírálásáról és az ehhez kapcsolódó illeték megfizetéséről.

A Pest Megyei Bíróság az eljárást az alábbiak szerint folytatta le:

A fellebbezések alapján a megyei bíróság, mint másodfokú bíróság először 2003. évi május hó 5. napján 9 órára tűzött ki tárgyalást, amelyre idézte I., II. és III. r. terheltek védőjét és értesítette e terhelteket. A rendőrhatóság 2003. március 6-án értesítette a másodfokú bíróságot, hogy az I. r. terheltet előzetes letartóztatásba helyezték. Ezután a III. r. terhelt védője kérte a május 5. napjára kitűzött a tárgyalás "elnapolását", miután külföldi tartózkodása miatta azon nem tud részt venni. A megyei bíróság a végzésével a kitűzött tárgyalást elhalasztotta és új tárgyalási határnapként 2003. évi június 16. napját tűzte ki. A 2003. június 13. napján érkezett faxon a II. r. terhelt védője e tárgyalás elhalasztását is kérte, miután előző nap kapott az ügyben meghatalmazást, s emiatt nem volt lehetősége felkészülni a védelem ellátására.

A megyei bíróság a 2003. június 16. napján 9 órakor megnyitotta a fellebbezési tárgyalást. Megállapította, hogy szabályszerű értesítés ellenére nem jelent meg I. és II. r. terhelt, meghatalmazott védőjük pedig távbeszélőn illetve faxon kimentette magát, kérve a tárgyalás elhalasztását. Erre figyelemmel a megyei bíróság nyomban kihirdetett végzésével új határnapul 2003. szeptember hó 15. napját tűzte ki, amelyre III. r. terhelt védőjét szóban idézte, míg e terheltet és a sértett képviselőjét értesítette. Írásban idézte I. r. és II. r. terheltek védőjét, és írásban értesítette I. r. és III. r. terhelteket. 2003. június 19-én I. r. terhelt védője értesítette a megyei bíróságot, hogy I. r. terhelt által adott ügyvédi meghatalmazást "visszamondta". 2003. június 26-án pedig II. r. terhelt védője igazolási kérelmének előterjesztésével egy időben közölte, hogy felmondta védence felé az ügyvédi megbízását.

A megyei bíróság a 2003. július hó 1. napján kelt hivatalos feljegyzésében rögzítette, hogy az I. r. terhelt előzetes letartóztatásban van.

A megyei bíróság a 2003. augusztus 12-én kelt végzésével 2003. szeptember 15. napjára nyilvános ülést tűzött ki és az I. r. terhelt részére kirendelt védőt idézett. 2003. szeptember 15-én a II. r. terhelt új meghatalmazott védője bejelentette, hogy aznap kapott meghatalmazást a védelem ellátására, ehhez azonban időre van szüksége, ezért kérte az ülés elnapolását.

Mindezek után a megyei bíróság 2003. szeptember 15-én nyilvános ülést tartott, amelynek jegyzőkönyve szerint tanács elnöke megnyitotta a nyilvános ülést a vád tárgyának megjelölésével. Megállapította, hogy a II. r. terhelt védője - fentiek szerint - faxon bejelentette a korábbi védő lemondását, és kérte a nyilvános ülés elnapolását. Ezt követően a megyei bíróság végzést hozott, amely szerint a "mai tanácsülést elnapolja." 2003. szeptember 25-én pedig - anélkül, hogy az eljárásban részt vevő feleket értesítette volna - tanácsülésen ítéletet hozott.

A megyei bíróság 2003. szeptember hó 25. napján tanácsülésen meghozott ezen ítélete ellen a II. r. terhelt, valamint a III. r. terhelt - meghatalmazott védője útján - terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése és a másodfokú bíróságnak új lefolytatás lefolytatására való utasítása végett.

E terheltek felülvizsgálati indítványa megegyezett abban, hogy - álláspontjuk szerint - a másodfokú bíróság határozatának meghozatalára a Be. 405. §-ának (1) bekezdés c) pontjában írtak szerint a Be. 373. § (1) bekezdésének II/d) pontjában meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor. Ezért indítványozták a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és új másodfokú eljárás lefolytatására történő utasítását. Álláspontjukat azzal indokolták, hogy a megyei bíróság tanácsülésen hozta meg az ítéletet, annak ellenére, hogy az ügyben több alkalommal idézte a III. r. terheltet, aki védőjével együtt megjelent a másodfokú bíróság előtt, érdemi tárgyalásra azonban ennek ellenére nem került sor. 2003. szeptember 15. napjára kitűzött nyilvános ülésre azonban II. r. terhelt és védője nem jelent meg, s erre tekintettel közölte "a másodfokú bíróság, hogy az új időpontot majd hivatalból tűzi ki." Ehhez képest 2003. szeptember 25. napján értesítés és idézés nélkül tanácsülésen meghozta a korábban hivatkozott ítéletét. Erre tekintettel csorbult e terheltek a Be. 5. § bekezdésében szabályozott joga, mely szerint személyesen védekezhet és védelmét az eljárás bármely szakaszában védő is elláthatja.

Indítványozták állásfoglalás meghozatalát abban az eljárásjogi kérdésben, hogy "tárgyaláson elkezdett másodfokú eljárás befejezhető-e idézés és értesítés mellőzésével lefolytatott tanácsülésen, abban az esetben, ha egyetlen érdemi tárgyalás sem lett foganatosítva."

A Legfőbb Ügyészség átiratában indítványozta a felülvizsgálati indítványok elutasítását.

A Legfelsőbb Bíróság a terheltek felülvizsgálati indítványát az alábbiak szerint találta alaposnak:

A megyei bíróság az ügyben a tárgyalást 2003. május 5-ére, illetve 2003. június 16-ára még az 1973. évi I. tv. rendelkezései alapján tűzte ki. Időközben 2003. július 1-jén hatályba lépett az 1998. évi XIX. tv., amely megváltoztatta a bírósági eljárás általános szabályait. A Be. 234. §-a pedig megállapította a bírósági eljárás formáit, ezen belül megjelölte mindazon eljárási cselekményeket, amelyek keretében a bíróság eljárhat, és határozatot hozhat. E rendelkezések szerint a bírósági eljárás formái a tárgyalás, a nyilvános ülés, illetve a tanácsülés. A bírósági eljárás alapvető formája a tárgyalás, amelyben a büntetőjogi főkérdésről dönt, amennyiben a vádlott büntetőjogi felelősségének megállapítására bizonyítást vesz fel [Be. 234. § (1) bek.].

A nyilvános ülés - az ügy tárgyaláson kívüli elintézésnek eljárási formája [Be. 234. § (2), (3) bek.]. Ebben a formában is a tárgyalás nyilvánosságára vonatkozó szabályok az irányadók [Be. 237-238. §]. A bíróság a másodfokú eljárásban akkor tart ülést, ha az ítélet megalapozatlan, de a megalapozatlanság kiküszöbölése érdekében nem szükséges a bizonyítás felvétele; jóllehet kivételesen a nyilvános ülésen is lehet felvenni bizonyítást. Míg a tárgyalást a teljes nyilvánosság jellemzi, a nyilvános ülésen az ún. "ügyfélnyilvánosság" érvényesül; vagyis a nyilvános ülésen azok lehetnek jelen, akiknek a jelenlétét a törvény kötelezővé teszi, vagy megengedi [Be. 234. § (4) bek.].

A harmadik forma pedig a tanácsülés, amelyen már nem vehetnek részt a büntetőeljárásban részt vevő személyek [Be. 421. §, Be. 234. § (5) bek.]. A bíróság tanácsülésen is hozhatja meg az ügydöntő határozatát is, vagyis kizárólag az érintettek meghallgatása nélkül bírálja felül az ügyet.

A kifejtettekből az is következik, hogy a magasabb garanciális eljárási formát kizárólag a tárgyalás, illetve a nyilvános ülés biztosítja [Be. 5. § (1) és (3) bek.]. A törvényhozó a tárgyaláson, de a nyilvános ülésen olyan garanciákat biztosít, mint az eljárási jogok kiteljesülése, a nyilvánosság, a közvetlenség, valamint a kontradiktórius eljárás elvének érvényesülése. A tanácsülésen azonban a hatékony és gyors döntéshozatal igénye érvényesül e fenti elvekkel szemben. Ebben a formában tehát a törvényi garanciák korlátozottan érvényesülnek, amiből az is következik, hogy a jogalkotó ezt nem tekinthette parttalanul alkalmazható eljárási formának. Bár a törvény kifejezetten nem írja elő, de a kontradiktórius eljárás elvének az felel meg, hogy a tanács elnöke értesítse az ügyészt (a vádlót), a vádlottat és a védőt a tanácsülés előrelátható időpontjáról, és tájékoztassa őket arról, hogy a tanácsülésen nem vehetnek részt, de észrevételeiket és indítványaikat - a meghatározott határidőn belül - előterjeszthetik. (A büntető kollégiumok vezetői országos értekezletének véleménye.)

A hatályos törvény biztosítja, hogy a másodfokú tanács elnöke - a tanácsülés helyett - a magasabb eljárási garanciákat tartalmazó eljárási formát, nevezetesen tárgyalást, vagy a nyilvános ülést válassza [Be. 360. § (2) és (3) bek.]. A megkezdett tárgyalásról, avagy nyilvános ülésről azonban az alacsonyabb formára, a tanácsülésre nem térhet vissza; ha visszatér ebben az esetben eljárási szabályt sért. A Be. 345. §-a szerint a másodfokú bírósági eljárásban a XI-XIII. Fejezetben megállapított rendelkezéseket a XIV. Fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A Be. 275. §-a pedig arról rendelkezik, hogy mit tehet a tanács elnöke a tárgyalás kitűzése után: így a kitűzött tárgyalást fontos okból elhalaszthatja. Ebből következik, hogy "alacsonyabb" eljárási formára már nem térhet át.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a Pest Megyei Bíróság - a jelen esetben - megszegte a büntetőeljárás szabályait, amikor a nyilvános ülés eredménytelensége után "tanácsülésen", fejezte be az ügyet és a védelem ellátásához kapcsolódó jogosultságot ezzel korlátozta.

Ezen eljárási szabálysértés jogkövetkezményeit illetően a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati tanácsa számára a Be. 425. §-ának rendelkezései az irányadók, mert a felülvizsgálati eljárás eredményeként kizárólag az ott írt határozatok hozhatók. Ez ügyben az eljárási szabálysértés jellegére tekintettel a Be. 425. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltak alkalmazása kerülhetett előtérbe.

Ez szerint a felülvizsgálati tanács hatályon kívül helyezi a megtámadott határozatot, és új eljárást rendel el, amennyiben a határozat meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés II. d) alpontjában meghatározott eljárási szabály megsértésével került sor; vagyis ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek részvétele a törvény értelmében kötelező.

A megyei bíróság a 2003. szeptember 15-én tartott nyilvános ülésről a II. és a III. r. terhelteket értesítette, mert a meghallgatásukat nem tartotta szükségesnek, a nyilvános ülésen részvételük tehát nem volt kötelező. A Be. 46. §-ára és a Be. 242. § (1) bekezdésére figyelemmel a tárgyaláson, a nyilvános ülésen a védő részvétele nem volt kötelező. A Be. 361. §-ának (3) bekezdése pedig akként rendelkezik, hogy a nyilvános ülés megtartására, a tárgyalásra (366. §) vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A megyei bíróság tehát helytállóan járt el, amikor a II. r. és a III. r. terheltek védőit a nyilvános ülésről értesítette [Be. 362. § (1) bek.].

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati tanácsa - törvényesen - nem juthatott olyan következtetésre, amely szerint a megyei bíróság az ügyben olyan személy részvétele nélkül hozott érdemi döntést, akinek a jelenléte a tárgyaláson - nyilvános ülésen - kötelező volt. A II. és III. r. terheltek vonatkozásában a védőik távollétében a nyilvános ülést is megtarthatta volna. Ehhez képest az, hogy az ügyet a védők részvétele nélkül nem nyilvános ülésen hanem tanácsülésen fejezte be olyan egyéb - relatív - eljárási szabálysértés, amely a Be. 375. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megállapítását eredményezi.

A felülvizsgálati eljárásban a Be. 375. §-ának (1) bekezdésben írt eljárási szabálysértések azonban nem vezethetnek az ítélet hatályon kívül helyezésére [Be. 425. §].

Ehhez képest a Legfelsőbb Bíróság az eljárási szabálysértést megállapította, ugyan, de nem volt törvényes oka olyan következtetés levonására, amely szerint ez az ítélet hatályon kívül helyezéséhez kellene, hogy vezessen.

Ezért - a szabálysértés megállapítása mellett - a megtámadott határozatot mindkét terhelt vonatkozásában hatályában fenntartotta.

A Legfelsőbb Bíróság felülvizsgálati tanácsa nyomatékkal utal azonban arra, hogy mások a jogkövetkezmények abban az esetben, ha olyan személy (védő) részvétele nélkül történik az érdemi döntés meghozatala, akinek részvétele a törvény értelmében kötelező. Ez esetben ugyanis ún. feltétlen eljárási szabálysértés valósul meg.

(Legf. Bír. Bfv. I. 2473/2003. sz.)