Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2003.2.59 Alaptalan a törvényes vád hiányára való hivatkozás, ha a bíróság elé állítás során a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező városi ügyészség - vádirat benyújtása nélkül - a feljegyzésben összegezi a vád tárgyává tett tényeket, majd a tárgyaláson a vádat szóban terjeszti elő [Be. 250. § III. pont, 347. § (5) bek., 349. § (2) bek.].

A városi bíróság a 2000. december 5. napján kihirdetett ítéletével a terhelt bűnösségét 2 rb., lopás bűntettének kísérletében állapította meg, ezért őt - mint többszörös visszaesőt - halmazati büntetésül 1 év 8 hónapi börtönbüntetésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A felmentésre irányuló védelmi perorvoslatok kapcsán eljárt megyei bíróság mint másodfokú bíróság a 2001. január 23. napján kelt végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Az iratok tartalmából kitűnően a városi ügyészség feljegyzés alapján állította a gyanúsítottat a bíróság elé. A feljegyzés szerint a terhelt 2000. november 30-án két személygépkocsi ajtaját próbálta kifeszíteni valamilyen betörő-szerszámmal, és onnan 10 000 forintot meghaladó, de 200 000 forintot el nem érő értéket akart eltulajdonítani. A cselekményt azonban befejezni nem tudta, mert abban a gyalogosforgalom megzavarta, de azt a közeli épületben tartózkodó két nyomozó is észlelte, és őt igazoltatta. A ruházat átvizsgálása során a terhelt kabátja zsebéből előkerült egy több funkciós, házilag készített, zártörésre alkalmas speciális szerszámkészlet és kulcscsomó, amelyen több személygépkocsi kulcsa volt található. Ezek a tárgyak lefoglalásra kerültek.

Az eljárt bíróságok által a bizonyítékok értékelése során megállapított tényállás lényegében a feljegyzésben foglaltakkal megegyezik.

A városi bíróság ítélete, valamint a megyei bíróság végzése ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a Be. 284/A. §-ának (2) bekezdésére hivatkozással.

A felülvizsgálati indítványban részletesen kifejtett érvek szerint a Be. 346. §-a alapján nem volt helye bíróság elé állítás útján a terhelt felelősségre vonásának. A törvényben felsorolt feltételek hiányoztak, többek között a terhelt a bűncselekmények elkövetését nem ismerte el, a tárgyi bizonyítási eszközöknek a bírósági tárgyaláson való bemutatása elmaradt, azok nem álltak rendelkezésre. Miután a bíróság elé állítás feltételei hiányoztak, a bíróságnak az iratokat vissza kellett volna küldeni az ügyésznek.

Sérelmezte a védő, hogy a lényeges eljárási szabálysértést a másodfokú bíróság sem orvosolta. A jogerős határozat meghozatalára a Be. 250. §-ának III. pontjában megfogalmazott eljárási szabály megsértésével került sor, mivel az alapeljárásban a bíróság törvényes vád hiányában járt el, amikor vádirat nélkül, előállítás útján lefolytatott eljárásban döntött.

Ezen túlmenően sérelmezte a védő az eljárt bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységét is, amely hiányosság az ítéletet megalapozatlanná tette.

Mindezekre figyelemmel a védő a Be. 290. §-ának (1) bekezdése alapján mindkét fokú bírósági határozat hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte, kérte továbbá a terhelt azonnali szabadlábra helyezését.

A legfőbb ügyész átiratában kifejtett álláspontja szerint az indítvány nem alapos. A Be. 250. §-ának III. pontja szerinti eljárási szabálysértés megállapítására akkor kerülhet sor, ha a bíróság túlterjeszkedik a vád alá vont személyek vagy cselekmények körén, illetve ha a vád nem az arra jogosulttól származik. A jelen ügyben a bíróság a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező városi ügyészség bíróság elé állítási feljegyzésében foglalt, az ügyész által szóban is előterjesztett vád keretei szerint járt el. Téves tehát a törvényes vád hiányára történt hivatkozás.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!