Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.11.309 A végrehajtó mulasztására alapított kárigény esetén, amennyiben a sérelmezett intézkedés ellen volt helye rendes jogorvoslatnak és azzal a károsult nem élt, a kártérítési felelősség általános feltételeinek vizsgálata szükségtelen [Ptk. 339. § (1) bek., 349. § (1) és (3) bek., Vht. 217. § (1) bek.].

A bíróság ítélete annak tűrésére kötelezte a felperest és feleségét, hogy a v.-i 5290/106 helyrajzi számú, 1/2-1/2 arányban tulajdonukban álló ingatlanukból a bank, mint zálogjog jogosultja egy 2 000 000 forint tőke és járulékai iránti követelést kielégítsen. A végrehajtási eljárást a bank jogutódja, az M. S. Kft. kezdeményezte. A végrehajtási lap az I. r. alperes részére 2000. február 22-én érkezett meg, de szabályszerű kiállítására 2000. május 16-án került sor. A városi bíróság igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő szakvéleménye alapján a 2003. június 10-én meghozott végzéssel az ingatlan becsértékét lakottan 21 500 000 forintban, beköltözhetően 36 000 000 forintban állapította meg és felsorolta, hogy a becsérték melyik végrehajtási eljárásokban érvényes tekintettel arra, hogy a felperessel szemben több végrehajtási eljárás is indult. Ezek között szerepelt a D. F. által kezdeményezett végrehajtási eljárás is. Az 1997. május 5-én közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés szerint D. F. több részletben nyújtott kölcsönöket a felperes részére. A végrehajtási záradék azt tartalmazza, hogy a felperes tartozása 6 680 225 forint és kamatai; a záradék 4/A. pontja szerint a felperesnek végrehajtható követelése áll fenn, a K. Kft.-vel szemben és a vállalkozási szerződésből származó árbevételeiből összesen 4 000 000 forint erejéig árbevételét D. F.-nek engedményezi.

Az ingatlan árverését az I. r. alperes 2004. március 12. napjára tűzte ki, ez ellen a felperes és felesége kifogást terjesztettek elő, amelyet a bíróság elutasított. A kitűzött időpontban megtartott árverésen az ingatlan 25 200 000 forint vételáron elkelt. Az I. r. alperes által 2004. április 30-án készített felosztási tervet a felperes házastársa 2004. május 5-én mindkét fél nevében átvette, a felperes ez ellen végrehajtási kifogást nem terjesztett elő. A befolyt összegből az OTP Bank Rt., az M. S. Kft. és az M. Kft. követelésének teljes, illetőleg részbeni kielégítésére került sor.

A felperes a keresetében az I. r. alperes mulasztásai, hibái miatt keletkezett vagyoni és nem vagyoni kárai, összesen 159 063 063 forint megfizetésére kérte az I. r. alperes kötelezését. Utóbb a keresetét több alkalommal pontosította és II. r. alperesként az I. r. alperes felelősségbiztosítóját is perbe vonta.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Hivatkoztak arra, hogy a kártérítés feltételei nem állnak fenn, az I. r. alperesnek nem volt jogellenes tevékenysége, az okozati összefüggés nem bizonyított és a felperes nem minden esetben vette igénybe a rendes jogorvoslati eszközöket sem.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítélete indokolásában azt állapította meg, hogy a kereset egyetlen petítuma esetében sem valósultak meg a kártérítésnek a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdésében és a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésében előírt feltételei. A felperes tévesen állította, hogy az I. r. alperes végrehajtható okirat hiányában árverezett. Az I. r. alperes észlelte az eredetileg megküldött végrehajtási lap hiányait és azt a bíróságnak visszaküldte, a végrehajtási lap 2000. május 16-án pedig már szabályszerűen kiállított volt.

A végrehajtási záradék kibocsátását megelőzően engedményezett követelésre tekintettel a végrehajtási eljárás idején a felperesnek már nem volt végrehajtás alá vonható követelése a K. Kft.-vel szemben. E körben a végrehajtó a jogszabályoknak megfelelően járt el. Nem volt jogszabálysértő továbbá, hogy az I. r. alperes nem szerzett be az árverés előtt hat hónapnál nem régebbi adó és értékbizonyítványt, mert a becsérték megállapítása a bíróság által szakértői vélemény alapján történt. A felosztási tervet az I. r. alperes a törvénynek megfelelően elkészítette és megküldte a felperes részére, aki ez ellen nem élt jogorvoslattal. A felperes alaptalanul hivatkozott az M. Kft.-vel szemben fennálló követelésére is, mert a Kft. esetében egy jogerősen megítélt követelésről volt szó, ezzel szemben a felperesnek a Kft.-vel szembeni követelése még csak peresített követelés volt.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A másodfokú bíróság az ítélete indokolásában kiemelte, hogy a kártérítési perben mindig azt kell vizsgálni, hogy a kár okozójaként megjelölt intézkedés vagy mulasztás tekintetében kimerítette-e a károsult a kár elhárításához szükséges jogorvoslati lehetőségeket. A másodfokú bíróság szerint a felperes az árverés ténye ellen és a felosztási tervvel szemben kifogást nem terjesztett elő, ebből következően a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése szerinti speciális feltétel hiányzik. Érdemben a másodfokú bíróság utalt arra, hogy az M. S. Kft. által kezdeményezett végrehajtási eljárásban a végrehajtási lapok a jogerőre emelkedés időpontját tévesen tartalmazták, ennek pontosítása mellett szükséges volt továbbá a jogutódlás megállapítása is, mindezeket figyelembe véve nem két végrehajtási lap kibocsátására került sor, a kibocsátott végrehajtási lap pedig a jogszabályi előírásoknak megfelelt. A becsérték megállapítása körében az adó- és értékbizonyítvány beszerzésére nem volt szükség. A D. F. végrehajtást kérővel szemben végrehajtás korlátozása iránt indított keresetet a bíróság jogerősen elutasította, a 4 000 000 forintos követelést a végrehajtó nem foglalhatta le, mert azt a felperes már D. F.-re átruházta.

A felperes felülvizsgálati kérelme a keresetének helyt adó, illetőleg a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasító döntés meghozatalára irányult. Jogi álláspontja szerint a jogerős ítélet megalapozatlan, a Pp. 206. §-ának (1) bekezdését sérti, mert a bíróság a bizonyítékok egy részét nem értékelte, illetőleg kirívóan tévesen értékelte és ezzel csorbult a felperesnek a tisztességes eljáráshoz való joga is. A másodfokú ítélet indokolásával szemben a felperes utalt arra, hogy az árverés ellen négy kifogást terjesztett elő 2003. március 31-én, 2004. március 2-án, 2004. március 11-én és 2004. április 6-án. A felperes szerint a felosztási tervet az I. r. alperes sem a felperes, sem a végrehajtást kérő, sem a városi bíróság részére nem küldte meg, így ez ellen a felperes nem is terjeszthetett elő kifogást. A felperes házastársa 2004-ben semmilyen küldeményt nem vehetett át, mert a házastársi életközösség régen megszűnt. A végrehajtási lap kibocsátásával kapcsolatban a jogerős ítéletben megállapítottakat cáfolja a városi bíróság kezelő irodája által 2006. július 3-án kiállított igazolás. Nem hagyható figyelmen kívül továbbá, hogy a becsértéket megállapító jogerős végzés és az árverés megtartása között mennyi idő telt el, amelyre tekintettel a felperes szerint helye lett volna a forgalmi érték újbóli meghatározásának. Miután a végrehajtó tudott a 4 000 000 forint engedményezéséről, ezt mint megtérült összeget kellett volna figyelembe vennie. Az elsőfokú ítélet tévesen állapította meg, hogy az M. S. Kft.-vel szemben a végrehajtási lap kiállítása 2000. május 16-án szabályszerűen megtörtént. Kifogásolta a felperes az elsőfokú ítéletnek az engedményezéssel kapcsolatos okfejtését, valamint azt, hogy a végrehajtó az árverést a kifogás elbírálása előtt két hónappal megtartotta. Ténybelileg és jogilag is téves a felülvizsgálati kérelem szerint az a megállapítás, hogy az I. r. alperesnek jogellenes magatartása nem volt. A felperes szerint a másodfokú bíróság csak formailag bírálta el a fellebbezést a végrehajtási lap kiállításával és a 4 000 000 forint követelés be nem hajtásával kapcsolatban előterjesztett kifogások tekintetében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!