BH 1985.6.221 Befejezett lopás esetén a ténylegesen eltulajdonított értékhez igazodik a bűncselekmény minősítése akkor is, ha az elkövető szándéka a dolog elleni erőszakkal elkövetés megkezdése előtt kisebb érték eltulajdonítására irányult [Btk. 316. § (1), (3) bek., és (4) bek. b/1 pont].
A katonai bíróság a honvéd vádlott cselekményét a Btk. 316. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés szerint minősülő kisebb értékre elkövetett lopás vétségének minősítette.
A megállapított tényállás lényege a következő.
A vádlott ittas állapotban az alakulat egyik helyiségéhez ment, hogy ott - a szabályok megszegésével árusított - pálinkát vásároljon. Amikor a helyiséget zárva találta, annak ajtaját erőszakkal benyomta azzal a szándékkal, hogy onnan kisebb mennyiségű pálinkát tulajdonítson el további italozás végett. Amikor a helyiségbe ílymódon behatolt, pálinkát nem talált, viszont az ott levő diplomatatáskából 6800 forint készpénzt vett magához eltulajdonítási szándékkal.
A katonai bíróság tévedett a vádlott cselekményének jogi minősítésében. Nem alapos ugyanis az az állásfoglalása, hogy a 6800 forint jogtalan eltulajdonítására nézve a dolog elleni erőszak mint minősítő körülmény nem állapítható meg, mivel a vádlott szándéka az erőszakos behatoláskor csupán egy kisebb mennyiségű pálinka megszerzésére irányult.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!