Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21317/2018/4. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.317/2018/4-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Vigh és Kemenes Ügyvédi Iroda; ügyintéző: dr. Kemenes Patrik ügyvéd által képviselt Kurhéjja László felperesnek, az Országos Bírósági Hivatal Jogi Képviseleti Osztály, ügyintéző: Beerné dr. Vörös Helga bíró által képviselt alperes ellen, bírósági jogkörben okozott kártérítés iránt indított perében, a Budapest Környéki Törvényszék 2018. október 25. napján meghozott, 10.P.20.048/2018/11. számú ítélete ellen, a felperes részéről 13. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.500.000 (egymillió-ötszázezer) forintot, és ezen összeg után 2015. szeptember 24. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatot. A felperest mentesíti az alperes javára perköltség fizetés kötelezettsége alól, és az alperest kötelezi, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 95.250 (kilencvenötezer-kétszázötven) forint elsőfokú perköltséget. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 47.625 (negyvenhétezer-hatszázhuszonöt) forint másodfokú perköltséget. A le nem rótt 240.000 (kétszáznegyvenezer) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2000. áprilisban 9.000.000 forintot helyezett letétbe dr. B. M. ügyvédnél. Az ügyvéd a pénz visszafizetését megtagadta, ezért a felperes pert indított az ügyvéd ellen. Dr. B. M. a 2000. október 20-án kelt ajándékozási szerződéssel a lányának ajándékozta a ..., '1' hrsz. alatt nyilvántartott ingatlan 1489/2556 arányú tulajdoni illetőségét. Az ajándékozási szerződés alapján a földhivatal bejegyezte a tulajdonosváltozást az ingatlan-nyilvántartásba. A Budai Központi Kerületi Bíróság a 2.P.XII.20.404/2001/33. számú ítéletével - amit a Fővárosi Bíróság az 57.Pf.24.612/2003/5. számú ítéletével helybenhagyott - kötelezte az ügyvédet, hogy fizessen meg a jelen per felperesének 9.000.000 forintot és annak járulékait. A jogerős ítélet alapján a felperes végrehajtást kezdeményezett. Az eljáró végrehajtó 2004. április 25-én megállapította, hogy a követelés behajthatatlan, és megállapította a végrehajtási eljárás szünetelését. Ezután a felperes 2004. augusztus 3-án keresetlevelet nyújtott be a Budai Központi Kerületi Bírósághoz, amelyben a 2000. október 20-án létrejött ajándékozási szerződés semmisségének megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását kérte. Keresetlevele azonban hiányos volt, többek között nem jelölte meg a pertárgy értékét. A hiánypótlás teljesítése után a Budai Központi Kerületi Bíróság a keresetlevelet áttette a Fővárosi Bírósághoz. A Fővárosi Bíróságon 2005. november 2-án megtartott tárgyaláson kereseti kérelmét módosította és az ajándékozási szerződés vele szembeni hatálytalanságának megállapítását és azt kérte, hogy a bíróság annak tűrésére kötelezze az alpereseket, hogy az ügyvéddel szembeni követelését kielégíthesse az ajándékozási szerződéssel átruházott tulajdoni illetőségből. Az eljárás többszöri félbeszakadását és terjedelmes bizonyítást követően a bíróság 2013. október 7-én hozott elsőfokú ítéletet, amellyel helyt adott a felperes keresetének. A Fővárosi Ítélőtábla a 2015. szeptember 24-én kelt, 5.Pf.21.336/2014/10/II. számú ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, és elutasította a keresetet, a felperes követelésének elévülése miatt.

A felperes a keresetében 3.000.000 forint sérelemdíjnak, ezen összeg után a kifizetésig késedelmi kamatnak és a perrel felmerült költségeinek a megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Követelését arra alapította, hogy az alperes szervezeti egységeként működő Budai Központi Kerületi Bíróság előtt folyamatban volt per indokolatlanul elhúzódott, ezáltal sérült a per tisztességes lefolytatásához és ésszerű időn belüli befejezéséhez fűződő joga. Előadta, hogy a per első tárgyalása és több folytatólagos tárgyalás azért nem volt megtartható, mert a kézbesítés nem volt szabályszerű, a bíróság több tárgyalást a törvényben előírt határidőnél későbbi határnapra tűzött ki, nem szabott ki pénzbírságot az alperesekkel szemben a per alatt meghalt alperesek halálának késedelmes bejelentése miatt, más módon sem alkalmazta azokat az eszközöket, amelyekkel megakadályozhatta volna az alperesek perelhúzó magatartását, és nem tájékoztatta a peres feleket a bizonyításra szoruló tényekről és a bizonyítási teherről. Vitatta, hogy a saját magatartása közrehatott volna a per elhúzódásában.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezésében kifejtette, hogy a jogerős ítélet tartalma nem tehető vitássá és nem kifogásolható az eljárás elhúzódása miatt. Álláspontja szerint az eljárásban nem voltak indokolatlanul inaktív időszakok, a bíróság maradéktalanul betartotta a Pp. szabályait, a felperes viszont folyamatosan mulasztott. Állította, hogy sem a bíróság, sem a per alperesei nem tanúsítottak perelhúzó magatartást. Hangsúlyozta, hogy a perben háromszor került sor az eljárás félbeszakadására és jogutódlás megállapítására. Előadta, hogy a bíróváltozás miatti halasztás kivételével a bíróság minden esetben a törvényben megszabott határidőn belülre tűzte ki a következő tárgyalást. Rámutatott, hogy a felperes a határidők számításakor nem vette figyelembe a nyári ítélkezési szünet időtartamát.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította, kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 150.000 forint perköltséget, és megállapította, hogy a meg nem fizetett 180.000 forint eljárási illetéket az állam viseli. Ítéletének indokolásában úgy foglalt állást, hogy az alapügyben eljárt bíróság megfelelően intézkedett annak érdekében, hogy a per első tárgyalása megtartható legyen, ezért nem róható fel a bíróságnak, hogy a tárgyalás nem volt megtartható. Okfejtése szerint a Pp. nem írja elő, hogy a bíróságnak formális határozatban kell tájékoztatást adnia a bizonyításra szoruló tényekről és a bizonyítási teherről. Az volt az álláspontja, hogy a tájékoztatás bírói kérdések formájában tetten érhető az alapügy irataiban. Kifejtette, hogy a bíróság számos esetben felhívta a tárgyalásról távol maradó felet vagy tanút távolmaradásának igazolására, és pénzbírság kiszabását is kilátásba helyezte. Rámutatott, hogy a bíróság maga ítélheti meg, hogy milyen jelentőséget tulajdonít annak, ha a fél nem jelenik meg a tárgyaláson. Álláspontja szerint a bíróság a Pp. 142. § (2) bekezdésében előírt 4 hónapos tárgyalási időközt jellemzően betartotta, a kivételeknél a nyári és a téli törvénykezési szünet is közrejátszott. Azt a következtetést vonta le, hogy a tárgyalások elhalasztása miatt a per nem húzódott el olyan mértékben, amely a bizonyítást megnehezítette volna, vagy amely miatt megállapítható lenne a felperes tisztességes eljáráshoz vagy a per ésszerű időn belüli befejezéséhez fűződő jogának megsértése.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!