Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.7.281 Ha a gyermekeket gondozó szülő indokoltan, a megfelelő életkörülmények megteremtése érdekében költözik a különélő szülőtől távolabbi helységbe, a kapcsolattartás során így jelentkező többletterhek nem háríthatók át rá [Csjt. 92. § (1) bek.].

A peres felek a folyamatban volt bontóperben a 2000. június 22-én megtartott tárgyaláson a járulékos kérdésekben egyezséget kötöttek. Ennek keretében az anyánál elhelyezett 1990. április 8-án született A. és az 1992. július 31-én született Á. utónevű gyermekeknek az apával való folyamatos kapcsolattartását akként szabályozták, hogy az apa minden hónap páratlan hét szombat reggel 8 órától vasárnap délután 17 óráig az anya mindenkori lakásáról a gyermekeket elviheti és a befejező időpontban ugyanoda köteles visszavinni.

A felperes a 2000. november 2-án benyújtott keresetében a kapcsolattartás módjának a megváltoztatását kérte akként, hogy a gyermekek átadásának és átvételének helye ne az alperes lakóhelye legyen, hanem minden második alkalommal az anya legyen köteles a gyermekeket hozzá elhozni vagy az átadás minden alkalommal a Budapest-D. közötti útvonal felénél történjen. Keresetét arra alapította, hogy az alperes nem tárta fel azt, hogy a gyermekekkel D.-be költözik. A kapcsolattartás utazási költségeit a felperes jelenlegi kereseti viszonyai mellett fedezni nem képes.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ezt azzal indokolta, hogy a gyermekeket nevelő szülő kizárólagos döntési joga, hogy a gyermekével új lakóhelyre költözzön. A Csjt. 92. § (1) bekezdése a gyermeket nevelő szülő kötelességévé a zavartalan kapcsolattartás biztosítását teszi, azonban annak nem tartalmi eleme a különélő szülő kapcsolattartási jogának gyakorlása során felmerülő költségek egy részének viselése, a terhek enyhítésére való kötelezettség. Hivatkozott arra is, hogy a Csjt. 18. § (3) bekezdése alapján a felek tartós jogviszonyát rendező egyezség megváltoztatását az egyezség jóváhagyásától számított két éven belül csak akkor lehet kérni, ha az a felek kiskorú gyermekének érdekét szolgálja és a körülmények változása folytán a megállapodás valamelyik fél érdekét súlyosan sérti. A felperes számára ugyan a kapcsolattartás jelentős anyagi terhet jelent, ez azonban részben sem hárítható át a nehéz anyagi körülmények között élő és gyermekeit nevelő alperesre, aki egyéb lehetőség hiányában egy távolabbi városba költözött.

A felperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a jóváhagyott egyezségben megjelölt folyamatos kapcsolattartást akként módosította, hogy minden második páratlan hétvégén a gyermekek átadásának és átvételének helye Budapest Nyugati pályaudvar főbejárata, kezdő időpontja a D. érkező vonat érkezésétől függően legkésőbb 10 óra és a visszaadás időpontja a Budapestről induló vonat menetrendjétől függően legkésőbb 17 óra.

A másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy az egyezségkötéskor az alperes P.-án a volt közös lakásban lakott és Zs.-on dolgozott. Az egyezségkötést követően költözött a gyermekekkel D.-be, ezen elhatározását a felperessel nem közölte és arra utalás sem található, hogy az alperes eddigi lakó- és munkahelyéről távol kíván letelepedni. A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a gyermeket nevelő szülő kizárólagos döntési joga, hogy a gyermekekkel új lakóhelyre költözzön, a Csjt. 92. § (1) bekezdésével kapcsolatban azonban a gyermek azon jogát emelte ki, hogy különélő szülőjével kapcsolatot tartson és ennek megvalósulásában mindkét szülőt felelősség terheli. Úgy foglalt állást, hogy az alperes nem akadályozhatja illetve nem nehezítheti meg a zavartalan kapcsolattartást azzal, hogy az ország másik felébe költözik. A saját érdekkörében felmerült lakóhelyváltozásának a kapcsolattartásra gyakorolt következményeit nem háríthatja át egyoldalúan a felperesre, az utazás fizikai és anyagi terheiben neki is osztoznia kell.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!