Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2019.18 A KÖZHATALOMMAL OKOZOTT KÁRÉRT VALÓ FELELŐSSÉG FELTÉTELEI

I. A nyomozó hatóságnak a Be. 155. § (3) bekezdése alapján a büntetőeljárás keretein belül nem feladata, hogy több igénybejelentő közül a jogosult személyét a bejelentők közötti polgári jogi jogvita eldöntésének eredményeként válassza ki.

II. A jogszabály által megengedett magatartás tanúsítása önmagában a károkozást nem teszi jogszerűvé. Ehhez a Ptk. 6:520. § d) pontja alapján annak a további feltételnek a teljesülése szükséges, hogy a magatartás más személy jogilag védett érdekét ne sértse, vagy a jogszabály a károkozót kártalanításra kötelezze.

III. Ha a közhatalmat gyakorló szerv határozatát többféle értelmezést (is) engedő jogszabály alapján hozta, az esetleges téves jogalkalmazáson alapuló tévedése a felróhatóság körén kívül esik.

[Ptk. 6:548. §, 6:520. §; Be. 155. §]

A felperes a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:548. § (1)-(2) bekezdése alapján 1 796 112 forint kártérítés és annak késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Kárigényének ténybeli alapjaként előadta, hogy a 2014. július 8-án kötött szerződés alapján a B. A. Zrt.-től lízingbe vette az általa választott F. M. típusú gépjárművet, amelyet a lízingbeadó kifejezetten ebből a célból vásárolt meg az A. H.B. Kft.-től. A gépjárművet az alperes Bűnügyi Igazgatóságának Felderítő Osztálya jelentős értékre elkövetett orgazdaság bűntette és más bűncselekmények gyanúja miatt D. G. és társai ellen indított büntetőeljárásban 2015. április 15-én lefoglalta, mert fennállt az alapos gyanú, hogy azt korábban ismeretlen tettesek eltulajdonították, majd az egyedi azonosító jel megváltoztatását követően, hamis okmányokkal forgalomba hoztak.

Az alperes 2016. április 14-én a lefoglalást megszüntette és a járművet a Be. 155. § (3) bekezdése alapján a H. V. Ag. részére rendelte kiadni. Határozatának indokolása szerint az eredeti tulajdonos A. H. társaságot a jármű eltulajdonítása miatt a német biztosító kártalanította, ezért a biztosító jármű kiadása iránti igénye alapos. A felperesnek a határozattal szemben bejelentett panaszát a Járási Ügyészség 2016. május 17-én meghozott határozatával elutasította. Álláspontja szerint a lefoglalt dolgot a Be. 155. § (2) bekezdése alapján elsődlegesen az elkövetéskori tulajdonosának kell kiadni. A casco biztosítása alapján a tulajdonost kártalanító biztosító társaság pedig a gépkocsira vonatkozó igényét a hatóságnak bejelentette.

A lízingbeadó a felperessel kötött szerződését 2016. június 13-án azonnali hatállyal felmondta. A felmondás folytán a felperesnek 1 796 112 forint tartozása vált egy összegben esedékessé, melyet a lízingcéggel kötött megállapodása alapján részletekben teljesít.

A felperes álláspontja szerint a jármű biztosító részére való kiadásával az alperes jogszabályt sértett. A bűncselekmény elkövetésének időpontjában ugyanis a biztosító nem volt a jármű tulajdonosa, és a büntetőeljárás során - az alperes kiadásról hozott döntéséig - igényét nem jelentette be, tulajdonjogát nem igazolta. A hatóságnak ezért egyedüli igénybejelentőként a járművet részére kellett volna kiadnia.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, annak jogalapját és összegszerűségét egyaránt vitatta. Arra hivatkozott, hogy a nyomozati cselekményei jogszerűségét kizárólag az ügyészség jogosult felülbírálni, azt polgári bíróság nem mérlegelheti felül, és az ügyészség szerint a lefoglalás megszüntetéséről hozott határozata jogszerű volt. A jármű kiadásáról az eljárási szabályoknak megfelelően határozott, ezért magatartása nem volt jogellenes.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte.

Ítéletének indokolása szerint az alperes nem rendelkezett az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről szóló 2012. évi CLXXX. törvény (a továbbiakban: Jogsegély törvény) 53. § (1) bekezdésében meghatározott iratokkal. Rendelkezésére állt ugyanakkor a Nemzetközi Bűnügyi Igazgatóság Bűnügyi Együttműködési Főosztálya Sirene Irodájának hivatalos jelzése a Németországban folyt eljárás részleteiről, a gépjármű kártalanítást követő tulajdonosáról, illetve arról, hogy a jelenlegi tulajdonos a járműre igényt tart. Kiemelte, hogy a felperes csak üzembentartó volt, és a tulajdonos B. A. Zrt. a gépjárműre vonatkozó igényt a nyomozó hatóságnál nem jelentett be igényt. A felperes a lízingszerződésben vállalt kötelezettsége ellenére nem tájékoztatta a tulajdonost a lefoglalásról. A lízingbeadó ezért arról csupán a lefoglalást megszüntető határozatból szerzett tudomást, azonban a határozat ellen jogorvoslattal nem élt. Mindezeket értékelve nem találta kirívóan jogellenesnek az alperes azon magatartását, hogy a magyar tulajdonos igénybejelentésének hiányában a magyar üzembentartóval szemben a német biztosítótársaság igényét látta alaposnak. Hangsúlyozta, hogy nem volt feladata a jogosult kilétének felderítése, vita esetén annak megállapítása. Az alperes magatartása nem volt jogellenes, ezért a felperes kárigénye alaptalan.

Az ítélettel szemben annak keresete szerinti megváltoztatása iránt a felperes terjesztett elő fellebbezést fenntartva az elsőfokú eljárásban tett nyilatkozatait. Hangsúlyozta, hogy nem tulajdoni, hanem kártérítési igényt érvényesít a perben. A kára nem a lízingszerződés felmondásából, hanem abból keletkezett, hogy elvesztette a gépkocsi megszerzésének a lehetőségét. Rámutatott, hogy a lízingbeadó - a tulajdonjoga kivételével - az adásvételi szerződésből eredő jogait rá engedményezte, ezért jogosult volt a gépjármű kiadása iránti igényét érvényesíteni. Állította, hogy a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (Be.) 155. § (3) bekezdése alapján az alperesnek a gépjárművet neki kellett volna kiadnia. A német nyomozó hatóság jelzése ugyanis sem formailag, sem tartalmilag nem volt igénybejelentésként elfogadható, a határozata keltének időpontjában pedig az alperesnek még nem állt rendelkezésére a biztosító 2016. október 16-i igénybejelentése. A jármű abban az esetben is őt illette volna meg, ha a kiadásról az alperes a Be. 155. § (4) bekezdése alapján dönt. Álláspontja szerint az az ítéleti megállapítás, hogy nem álltak az alperes rendelkezésére a tulajdonjogot kétséget kizáró módon igazoló okiratok, önmagában megalapozza kárigényét. Ez azt eredményezte, hogy az alperes jogszabálysértő módon adta ki a lefoglalt gépjárművet, mivel az nem rendelkezett a Jogsegély törvény 53. § (1) bekezdésében előírt okiratokkal. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság figyelmen kívül hagyta, hogy az átvevő nyilatkozata, valamint a rendőrségi jegyzőkönyv tartalma alapján a gépjármű átvételének időpontja és a helyszíne is ellentmondásos. Hangsúlyozta, hogy a jármű vásárlására kereskedelmi forgalomban és ellenérték fejében került sor, ezért az alperes eljárásával megsértette a Jogsegély törvény 53. § (3) bekezdésébe ütköző módon a jóhiszeműen szerzett jogát. A károkozó jogellenes magatartásának a Ptk. 6:548. § (1) bekezdése és a Ptk. 6:519. §-a szerint sem kell kirívónak lennie, ezért az elsőfokú bíróság tévesen utalt az alperes kirívó jogellenességének hiányára. Álláspontja szerint a bíróságnak feladata lett volna a jogosult kilétének felderítése, ugyanakkor a H. V. Ag. jogosultsága téves, illogikus, és jogszabálysértő következtetés eredménye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!