Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2005.1279 A dohánytermék és szeszes ital 18. életévüket be nem töltött fiatalkorúak számára történő kiszolgálása objektív felelősséget alapoz meg [1997. évi CLV. tv. 6. §, 43. §, 46. §; 1999. évi XLII. tv. 5. §; 4/1997. (I. 22.) Korm. r. 16. §].[1]

A Megyei Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége határozatával a felperest dohány- és szeszesital-termékek kiszolgálására vonatkozó előírások megsértése miatt 100 000 Ft fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes másodfokú határozatával, az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A határozatok indokolása szerint az elsőfokú hatóság dohány- és szeszesital-termékek értékesítésének vizsgálata keretében 2003. október 10. napján ellenőrzést végzett a felperes által üzemeltetett k.-i Élelmiszer Diszkontban.

A próbavásárlás során Sz. R. fiatalkorú dohánytermékkel, valamint szeszes itallal való kiszolgálása megtörtént. A pénztáros a vételár megfizetésére való felszólítás előtt nem bizonyosodott meg arról, hogy a fiatal betöltötte-e a 18. életévét.

A felperes keresetében az alperesi határozatok felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte.

Álláspontja szerint nincs bizonyítva a határozat alapjául szolgáló tény - a vásárló fiatalkorú volta -, mivel a jegyzőkönyv azt nem tartalmazza, és az életkor igazolása az ellenőrzés során a valóságban sem történt meg.

Az eljáró hatóságok emellett nem tisztázták kétséget kizáróan a tényállást.

A megyei bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 6. § a) pontjára, 43. §-ára, 46. §-ára, 47. § (2) bekezdésére és 48. § (1), (2) bekezdésére, a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 5. § (2) és (3) bekezdésére, valamint az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-ára hivatkozott.

Kifejtette, hogy a Tv. 5. § (2) bekezdése és az R. 16. § (1) bekezdése egyértelmű rendelkezést tartalmaz a fiatalkorúak dohánytermékekkel, szeszes itallal való kiszolgálásának tilalmára.

A Tv. 5. § (3) bekezdésében írt felhatalmazás nem valamiféle kereskedői mérlegelési jogról szól a (2) bekezdés körében, hanem felhatalmazást ad az életkor igazolására való kereskedői felhívásra.

Helytálló az az alperesi álláspont, hogy a dohánytermékekkel, a szeszes itallal való kiszolgálás során - ha az értékesítés a fiatalkorú részére történt - a kereskedő e tilalmazott kiszolgálás következményeit kénytelen viselni, függetlenül attól, hogy alkalmazottja miként ítélte meg a vásárló korát.

A megyei bíróság álláspontja szerint az elsőfokú hatóság és az alperes a tényállást kellően tisztázta.

Az ellenőrzés során felvett jegyzőkönyv leírta a vásárlás körülményeit, és a felperes alkalmazottai e jegyzőkönyvben a jogsértés tényét elismerték.

A próbavásárlás során a felperes alkalmazottai nem vonták kétségbe, hogy a vásárló fiatalkorú volt és a felperes - ahogy azt a bíróság a tárgyaláson tisztázta - keresetlevelében sem vitatta a vásárló fiatalkorú voltát. Ilyen körülmények között a megyei bíróság szükségtelennek látott bizonyítást felvenni a vásárló életkorára vonatkozóan.

Kifejtette a megyei bíróság, hogy az ellenőrzés időszakában - noha a fogyasztóvédelmi hatóságot a jogalkotó a próbavásárlásra feljogosította - a próbavásárlás szabályait a jogszabály részleteiben nem rögzítette.

A megyei bíróság kifejezett jogszabályi tilalom hiányában nem látta gátját annak, hogy a fiatalkorúak kiszolgálásának ellenőrzése körében a hatóság eseti, ingyenes megbízással fiatalkorú személyt alkalmazzon közreműködőként.

Mindebből viszont a megyei bíróság álláspontja szerint az következik, hogy a hatóság közreműködője - mint a hatóság "tagja" - nem kezelhető tanúként.

Eljárási jogszabályt sértett tehát az elsőfokú hatóság, amikor egyrészt az ellenőrzött személy távollétében egyoldalúan kiegészítette a jegyzőkönyvet, továbbá, amikor a hatósági közreműködőt helytelenül tanúként - és ráadásul az Áe. 30. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó 25. § szerinti értesítés hiányában - hallgatta meg.

A "tanú" adatainak zártan kezelésére sem látott a megyei bíróság jogalapot. Ugyanakkor - mivel a jegyzőkönyv szabályszerűen felvett része kellően igazolta a bírság jogalapját - ezen eljárási szabályszegéseket a megyei bíróság nem tartotta olyan súlyúnak, amelyek az érdemi határozatra oly mértékben kihatottak volna, hogy annak hatályon kívül helyezését tették volna szükségessé.

Rámutatott arra is a megyei bíróság, hogy nem volt adat arra, miszerint a hatóság kifejezetten megtévesztésre alkalmas személyt használt volna fel közreműködőként a próbavásárlás során, illetve, hogy a hatóság fellépése a jogsértés kiprovokálására irányult volna.

A dohánytermékek kiszolgálása, illetőleg a szeszes ital értékesítése megtörtént, mindez pedig alapot adott a bírság kiszabására.

Nem tartotta a megyei bíróság kifogásolhatónak a hatóságok mérlegelését sem a bírság összegszerűsége körében.

Az Fgytv. 48. § (2) bekezdése az eset összes körülményét rendeli figyelembe venni a mérlegelés során.

A felsorolás nem taxatív hanem példálózó, ebből eredően a felsorolás nem minden eleme illik az adott jogesetre.

Az alperes határozatában hivatkozott az általa mérlegelt körülményekre, az eljárási szabályokat betartva számot adott a mérlegelés szempontjairól, ezért a határozat indokolásából a mérlegelés jogszerűsége megállapítható.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, elsődlegesen annak megváltoztatását és a kereseti kérelemnek megfelelő határozat hozatalát, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte.

Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet az ügy érdemi elbírálására kihatóan sérti az Áe. 25. és 26. §-ait, valamint 30. § (1) és (3) bekezdését, az Fgytv. 46. § (1) bekezdését, 47/A. § (1)-(3) bekezdéseit, a Pp. 163. § (1) bekezdését és 167. §-át.

Kifogásolta, hogy a közigazgatási szerv a fiatalkorú tanú adatainak védelme érdekében a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvényben (a továbbiakban: Be.) szereplő eljárási szabályokat alkalmazta, így különösen a Be. 96. §-ában foglaltakat.

Álláspontja szerint az Fgytv. egyetlen rendelkezése sem nyújt lehetőséget arra, hogy a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség eljárására a Be. rendelkezéseit alkalmazza.

Felperesi állítás szerint az alperes jogszabálysértő módon járt el akkor, amikor az államigazgatási eljárásban - külön jogszabályi felhatalmazás nélkül - más jogág szabályait (Be.) alkalmazta.

A bírság összegszerűsége tekintetében az Fgytv. 48. § (2) bekezdése körében kifejtette a felperes, hogy a rendelkezés kötelezővé teszi a jogalkalmazó hatóságnak, hogy az eset összes körülményét vizsgálja.

Mivel a perbeli esetben a fiatalkorúra nézve sérelem valójában nem esett, az alperes a bírságot egy hipotetikus, absztrakt, avagy potenciális sérelemre, és annak hipotetikus súlyára alapozhatta, hiszen a jogsértő állapot időtartama és gyakorisága értékelhetetlen, a jogsértéssel pedig a felperes nem ért el előnyt. Ráadásul az alperes nem értékelte saját - a korábbiakban leírt és értékelt - magatartását, amely szintén az eset összes körülményéhez tartozik.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A fogyasztók (jelen esetben a 18. életévüket be nem töltött vásárlók) érdekeinek védelmében született jogszabályi előírások betartásának ellenőrzése a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség hatáskörébe tartozik [Fgytv. 43. §, Tv. 7. § (1) bekezdése, R. 8. § (1) bekezdése].

E jogkörében eljárva a kötelező szabályok megszegőivel szemben az Fgytv. 48. § (1) bekezdésének megfelelően fogyasztóvédelmi bírság kiszabására jogosult, összegszerűségének meghatározására vonatkozóan a törvény mérlegelési jogkört biztosít.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az elsőfokú hatóság a jogszabályi rendelkezések megsértése nélkül folytatta le az ellenőrzést a felperes üzletében.

A próbavásárlás lebonyolítása során elkerülhetetlen volt fiatalkorú személy bevonása, a fiatalkorúak védelmét szolgáló jogszabályi rendelkezések - Tv. 5. § (2) bekezdése és R. 16. § (1) bekezdése - érvényesülése csak ily módon volt ellenőrizhető.

Az ügy érdemét a felperesi jogszabálysértő kiszolgálás képezte, amely a törvényi előírások szerinti szankcionálást vonta maga után.

Az ellenőrzési jegyzőkönyvezés során történt szabálytalanságok - amelyeket a jogerős ítélet is megállapított -, semmiképp sem minősültek az ügy érdemére kiható eljárási jogszabálysértésnek. Sem a próbavásárlásba bevont fiatalkorú eljárási szempontból való minősítése, sem adatainak elkülönített kezelése, nem képezhette olyan eljárási kifogás alapját, amely a felperesi jogszabálysértés megítélését befolyásolta volna.

Alapvetően téves a felperesi érvelés az alperesi ellenőrzés, a próbavásárlás lényegét illetően.

A rendelkezésre állt iratok tanúsága szerint tény, hogy a felperes a fent hivatkozott jogszabályi tilalmakat megsértve szolgálta ki a próbavásárlás során a 18. életévét be nem töltött személyt.

Ebbéli felelőssége nem az alperes ellenőrzési eljárásából vezethető le. E körben az alperes megtévesztő, jogsértést provokáló eljárására vonatkozó felperesi előadás értékelhetetlen volt, az azonban nyilvánvaló, hogy az ellenőrzés jogszabályi felhatalmazás alapján, szándékosan történt.

Hangsúlyozza a Legfelsőbb Bíróság, hogy a fiatalokat védő jogszabályi tilalom megszegése miatti felelősség objektív jellegű, azt a jogszabályi rendelkezések egyértelműen rögzítik.

A Tv. 5. § (2) bekezdése szerinti igazoltatás nem kötelező, de ennek hiányában a vásárló életkorára vonatkozó tévedés jogkövetkezményeit a forgalmazónak kell viselnie.

A forgalmazónak a kiszolgálás során - tekintettel arra, hogy a rendelkezés megsértéséért a felelősség őt terheli - azzal is számolnia kell, hogy az idősebbnek kinéző személy esetlegesen még fiatalkorú.

A forgalmazó alkalmazottjának élettapasztalatától, illetve a 18. életévét be nem töltött vásárló testi fejlettségétől, megjelenésétől és magatartásától nem tehető függővé a törvényi tilalom betartása. Az idevonatkozó jogszabályi előírások nem követelnek meg az eljárásokban ügyfélként szereplők részéről sem bűnösséget, sem felróhatóságot a fogyasztóvédelmi intézkedések alkalmazásának, a fogyasztóvédelmi bírság kiszabásának előfeltételéül.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint sem a közigazgatási eljárásban, sem a perben bizonyítási mulasztás nem történt. A felperes olyan bizonyítási indítvánnyal nem élt, amely a perbeli felülvizsgálat tárgya - a közigazgatási határozatok jogszerűségi vizsgálata - szempontjából, éppen a fent kifejtettek miatt, relevanciával bírt volna.

A felülvizsgált közigazgatási határozatok indokolása tartalmazza a bírság mértékének meghatározásakor elvégzett mérlegelés szempontjait. Helyesen foglalt állást a megyei bíróság atekintetben is, hogy a mérlegelés jogszerűsége [Fgytv. 48. § (2) bekezdése] - ezen szempontokat figyelembe véve - megállapítható volt, a kiszabott fogyasztóvédelmi bírság összegszerűségében eltúlzottnak nem tekinthető.

A Legfelsőbb Bíróság megállapítása szerint a közigazgatási hatóságok eljárásuk során a Be. szabályait nem alkalmazták, azokra nem hivatkoztak; a felperes erre irányuló kifogása alaptalan.

Minderre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályokat nem sértette meg, ezért azt a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Kfv. IV. 37.246/2004. sz.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2005.119 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.