Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.11.611 Az adós gazdálkodó szervezet által a felszámolás elrendelése előtt kötött előszerződés esetén a felszámoló jogosult a szerződés megkötését megtagadni [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 34. § (2) bek., 47. § (1) bek., Ptk. 208. § (5) bek.].

Az adós részvénytársaság felszámolására irányuló, a Cégközlönyben közzétett felszámolási eljárás során az első fokon eljárt bíróság végzésével a hitelező kifogásait elutasította. A határozat indokolásában tényként állapította meg, hogy a felszámolási eljárást csődeljárás előzte meg. Az 1992. július 24-én indult csődeljárás egyezséggel zárult, s azt az elsőfokú bíróság az 1992. december 14-én kelt végzésével befejezetté nyilvánította.

Az adós gazdálkodó szervezet és a hitelező - az adós hitelezővel szembeni tartozásainak rendezése érdekében - 1992. július 15-én előszerződést kötöttek. Abban állapodtak meg, hogy az adós mint eladó 1992. augusztus 30-ig megnyugtatóan igazolja a B. községben lévő üdülőre vonatkozó rendelkezési és elidegenítési jogát, majd ezt követően adásvételi szerződést kötnek, amely alapján az adós 14 250 000 Ft vételárért eladja a hitelezőnek az üdülőingatlant, s a hitelező a vételárat az adóssal szemben fennálló követelései beszámításával egyenlíti ki. A hitelező mind az időközben megindult csődeljárásban, mind az 1993. március 3-án kezdeményezett felszámolási eljárásban bejelentette az adóssal szembeni, szállítási szerződésen alapuló követelését. Miután pedig a felszámolás keretében a felszámoló az 1993. szeptember 21-én kelt nyilatkozatával megtagadta az előszerződésben rögzített adásvételi szerződés megkötését, a hitelező 1993. szeptember 23-án kifogást nyújtott be az elsőfokú bírósághoz. Kérte a felszámolót az előszerződésben foglaltak teljesítésére, az adásvételi szerződés aláírására való kötelezését, majd 1993. december 22-én újabb kifogásában a felszámolónak az adott ingatlant érintő vagyonértékesítési intézkedését sérelmezte.

A felszámoló az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 47. §-ában, valamint a Ptk. 208. §-ának (5) bekezdésében írtakra hivatkozva, a kifogások elutasítását kérte. Az elsőfokú bíróság a hitelező kifogásait alaptalannak találta, azokat a Ptk. 208. §-ának (5) bekezdése, illetve a Cstv. 47. §-ának (1) bekezdése alapján utasította el.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a hitelező élt fellebbezéssel, amelyben a határozat megváltoztatását és a kifogásainak helyt adó döntés hozatalát kérte, továbbá költségigénnyel is élt. Fellebbezése indokolásául a részéről az első fokú eljárásban előadottakat megismételve, kifejtette: véleménye szerint a Ptk. 208. §-ának (5) bekezdésében foglaltak alapján azt kell vizsgálni, hogy ha a felszámoló az üdülőingatlanra vonatkozó adásvételi szerződést megkötné, e szerződésre megilletné-e az elállás vagy a felmondás joga. Álláspontja az, hogy a felszámoló az általa megkötött szerződést a felszámolási eljárásra hivatkozva nem mondhatja fel, és attól nem állhat el, mert a Cstv. 47. §-a a felszámoló saját szerződéseire nem alkalmazható, a Ptk. 370. §-a alkalmazásának pedig nincs helye.

A hitelező okfejtése értelmében az adott esetben a Cstv. 47. §-ának a szerződéstől való elállást tartalmazó fordulata azért sem követhető, mivel a felek egyike, a hitelező az adóssal szemben fennálló követelésével a vételárat már ténylegesen kiegyenlítette. Követelése ugyanis eredetileg baromfi eladásából származó vételárra vonatkozott, így a Ptk. 117. §-ának (2) bekezdésére tekintettel "a baromfik átadásával teljesítette a vételártartozását". Az előszerződés aláírásával a korábbi vételár-követelését már az adásvételi szerződésből eredő vételár-fizetési kötelezettsége teljesítéseként kell értékelni. Ezen nem változtat az, hogy a teljesítések számviteli elszámolása milyen rendben történik, vagy a tartozásokról az adós, illetve a elszámoló milyen nyilvántartásokat vezet. A Ptk. 296. §-a (1) bekezdésének megfelelően járt el akkor, amikor az adásvételi szerződésből eredő vételártartozásába beszámította az adóssal szembeni követelését.

Az adós gazdálkodó szervezet felszámolója a fellebbezésre tett észrevételében az első fokú végzés helybenhagyását s a hitelezőnek az eljárás költségeiben való marasztalását kérte. Többek között előadta, csupán fikciónak minősülhet a fellebbezés azon része, amely azt fejtegeti, hogy a felszámoló nem jogosult az előszerződés alapján kötendő adásvételi szerződéstől való elállásra, mivel az adásvételi szerződést a felszámoló nem is a saját, hanem csakis az adós nevében köthetné meg. A kérdéses ingatlan nem a felszámoló tulajdona, az az adós vagyonának a része.

A fellebbezés nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!