Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.8.307 A kutatási szerződésnek a vállalkozási elemeket tartalmazó részében a vállalkozási szerződésre vonatkozó szabályokat, a megbízási elemeket tartalmazó részében pedig a megbízási szerződésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni [Ptk. 228. § (1) bek., 395. § (1)-(2) bek., 412. § (1) bek., 414/A. §, Pp. 206. § (3) bek., ].

A peres felek 1996. június 6-án kutatási-fejlesztési szerződést kötöttek nagytisztaságú alumíniumoxid kerámia-alapanyag és annak felhasználásával készített - a szabvány előírásainak megfelelő - kerámia kifejlesztésére és megvalósítására. A szerződésükben részletesen meghatározták a kutatást-fejlesztést végző felperes (2.1. pont), illetve a megrendelő alperes (2.2. pont) együttműködés keretében teljesítendő feladatait, és meghatározták az egyes feladatok teljesítési határidejét (3.1. pont) is, valamint a részfeladatok elvégzését követően a felperest megillető (rész)díjazás összegeit (3.2. pont), amelyből három részfeladat kapcsán a felperest feladatonként 300 000-300 000 forint, az utolsó részfeladat után pedig 600 000 forint, összesen tehát 1 500 000 forint díjazás illette meg.

A peres felek e kutatási-fejlesztési szerződésüket 1996. december 4-én úgy módosították, hogy a szerződés 2.1.2. pontjában és a 2.1.3. pontjában foglalt feladat teljesítésének határidejét 1997. augusztus 31. napjában állapították meg. Kikötötték, hogy e feladatok végrehajtása után döntenek a többi feladat folytatásáról, és úgy rendelkeztek, hogy amennyiben e feladatok végrehajtását folytatni kell, azokat 1997. december 31. napjáig kell teljesíteni.

Az alperes céget 1997-ben privatizálták. E tény és az emiatt megváltozott fejlesztési stratégia miatt az alperes 1997. szeptember 3-án a szerződést azonnali hatállyal felmondta. A felperes a szerződés felmondását nem fogadta el. Az alperes a szerződés felmondásában elismerte, hogy a felperes a szerződés 2.1.1. pontban foglalt kötelezettségét teljesítette, amelynek ellenértékét már 1996. július 30-án kifizette.

A felperes keresetében 1 200 000 forint, abból 300 000 forint után 1997. augusztus 31. napjától, 900 000 forint után pedig 1997. december 31. napjától számított évi 20%-os késedelmi kamat megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Álláspontja az volt, hogy a felek között vállalkozási szerződés jött létre, amelyet az alperes megszegett. A szerződés felmondására ugyanis sem a szerződés, sem pedig a Ptk. rendelkezései alapján nem volt jogosult. A szerződésszegésből eredő kárát pedig az alperes köteles megfizetni. A kárát a szerződésben kikötött (elmaradt) díj öszzegében jelölte meg.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a peres felek között megbízási szerződés jött létre. A privatizációt követően már nem állt érdekében a szerződés fenntartása, ezért álláspontja szerint a szerződés felmondása jogszerű volt. A felperes az elvégzett munkájával arányos díjat kézhez kapta, ezért a további díjkövetelésének nincs jogalapja.

A jogerős ítélet a felperes keresetét elutasította. A jogerős ítélet a rendelkezésre álló okiratok és egyéb bizonyítékok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a peres felek között a Ptk. 412. §-ában nevesített kutatási szerződés jött létre, amely szerződés elbírálása során a Ptk. 414/A. §-a alapján a vállalkozási szerződésekre, illetve a megbízási szerződésekre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. A jogerős ítélet álláspontja az volt, hogy a szerződésben meghatározott kutatási célfeladatok vonatkozásában a szerződés a vállalkozás elemeit tartalmazza. Figyelemmel azonban arra, hogy a kutatási tevékenység eredménye "bizonytalan", a szerződéses jogviszony felszámolására a megbízásra vonatkozó szabályok az irányadóak. Ezért az alperes felmondása következtében a kutatási szerződés a felek között a Ptk. 481. §-ának a) pontja alapján megszűnt. Figyelemmel arra, hogy a szerződés a megbízás teljesítése előtt megszűnt, a felperes a kikötött megbízási díjnak a tevékenységével arányos részére tarthatott igényt. Ezt a díjat az alperes a pert megelőzően teljesítette, ezért a felperes további díjkövetelése alaptalan volt.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatása és a keresetnek történő helyt adás érdekében a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabálysértően minősítette a peres felek között létrejött kutatás-fejlesztési szerződést megbízási szerződésnek. A szerződés tartalmi elemzése alapján ugyanis az állapítható meg, hogy a felperes által vállalt feladatok egyértelműen eredményt előíró kötelmek. A vállalkozási szerződés tartalmi elemeit túlsúlyban tartalmazó szerződéses rendelkezések miatt a felek jogviszonyát a vállalkozási szerződésre vonatkozó szabályok alapján kell elbírálni. A vállalkozási szerződés felmondására - szerződéses kikötés hiányában - pedig jogi lehetőség nem volt. Az alperes a szerződéstől a Ptk. 395. §-ának (1) bekezdése értelmében a vállalkozó kára megfizetésének kötelezettsége mellett állhatott el. A felperes a szerződés teljesítése érdekében folyamatosan az alperes rendelkezésére állt, ezért kára az elmaradt díjjal egyező mértékű.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!