Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.10.248 I. A felszámoló évente köteles közbenső mérleget előterjeszteni. Ha a közbenső mérleget az elsőfokú bíróság jóváhagyja, a felszámoló a jóváhagyott mérlegadatokból kiindulva készítheti el a következő közbenső mérleget, a jóváhagyó végzés elleni nem halasztó hatályú fellebbezés ezt a kötelezettségét nem befolyásolja. E kötelezettség megsértése megalapozza a felszámoló felmentését.

II. Az adós vagyonának indokolatlan ügyvédi letétbe helyezése a Cstv. 54. §-ában szabályozott kötelezettség súlyos megsértésének minősül, amely a Cstv. 27/A. § (7) bekezdése értelmében alapul szolgálhat a felszámolói tisztségből történő felmentésre. [1991. évi XLIX. tv. 27/A. § (7) bek., 51. § (2) és (6) bek., 54. §].

A jogerős végzésben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás a következő:

Az adós felszámolását a bíróság elrendelte, felszámolóként az M. Felszámoló és Szakértő Iroda Kft.-t jelölve ki. A felszámolás kezdő időpontja 2003. szeptember 24., a felszámolást elrendelő végzés 2003. október 22-én jelent meg a Cégközlönyben.

A felszámoló 2004. szeptember 30-i fordulónappal elkészítette az adós közbenső mérlegét, melyet az elsőfokú bíróság 2006. június 26-án kelt végzésével jóváhagyott. A felszámoló díját a közbenső mérleg elkészítéséig tartó időszakra 5 630 551 Ft-ban állapította meg, melynek egy részét a nyilvántartásba vételi díjakból, másik részét az adós vagyonából rendelte kifizetni. A végzés ellen benyújtott fellebbezés folytán az ítélőtábla 2007. május 10-én kelt végzésével az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az első közbenső mérleg fordulónapját követő időpontban a felszámoló (2004. október 12-én) értékesítette - a hitelezői választmány hozzájárulásával, pályázaton kívül - az adós vagyonát (a Csongrád X. hrsz. alatti ipartelep megnevezésű ingatlant, a technológiai berendezéseket, felszereléseket, gépparkot, vagyoni értékű jogot, raktárkészletetet és egyéb ingóságokat bruttó 250 millió forintért) működő egységként a R.-T. Kft. részére. A vevő az adásvételi szerződésben vállalta, hogy 104 fő munkavállalót egy évig munkáltatói jogutódlással továbbfoglalkoztat.

A felszámoló az első közbenső mérleget követően nem készített közbenső mérleget, ezért az M. K. Zrt. és a NAV Dél-alföldi Regionális Igazgatósága hitelező kifogással élt a bíróságnál a felszámoló mulasztása miatt. Mindketten sérelmezték, hogy a felszámoló 2004 óta nem nyújtott be közbenső mérleget, holott az évente kötelező lett volna.

Az elsőfokú bíróság 2008. június 25-én kelt végzésében megküldte a felszámolónak a hitelezők kifogásait és kötelezte a felszámolót, hogy a kézbesítéstől számított 20 nap alatt adjon számot a közbenső mérleg beterjesztése óta a felszámolási eljárás során bekövetkezett eseményekről, ezen határidő alatt terjessze elő a zárómérleget és a vagyonfelosztási javaslatot, illetve amennyiben ez nem lehetséges, úgy készítse el a közbenső mérleget és azt nyújtsa be a bírósághoz. Figyelmeztette a felszámolót, hogy ha a felhívásnak nem tesz eleget, akkor a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 27/A. § (7) bekezdésében foglaltak alapján tisztségéből felmenti.

2008. július 18-án a felszámoló közölte, hogy a felszámolási zárómérleg elkészítése, a hitelezőkkel - köztük a kifogást előterjesztővel - a követelésük egyeztetése folyamatban van és kérte, hogy engedélyezzen a bíróság további 60 napot a felszámolási zárómérleg előterjesztésére.

A felszámoló a NAV hitelező felszámolási költségek közé sorolható hitelezői igényét vitatta, melyről az elsőfokú bíróság határozott. A felszámoló fellebbezése folytán indult másodfokú eljárás miatt a felszámoló 2008. október 31-én további határidő hosszabbítást kért a felszámolási zárómérleg benyújtására.

A bíróság 2009. február 5-ig meghosszabbította a zárómérleg benyújtásának határidejét. A benyújtott kifogások alapján az elsőfokú bíróság a hitelezők kifogását elbírálta és a 2009. január 14-én kelt, február 5-én jogerőre emelkedett végzésével kötelezte a felszámolót, hogy 20 nap alatt terjessze elő a közbenső mérleget.

2009. február 10-én a felszámoló nem felszámolási zárómérleget, hanem - 2008. december 31-i mérlegfordulónapra elkészítve - a II. számú közbenső mérleget nyújtotta be. Eszerint az adós vagyona összesen 393 593 108 Ft volt, ebből 91 438 838 Ft pénzeszköz maradt a közbenső mérleg fordulónapján, melyből 83 249 466 Ft ügyvédi letétben volt.

Az elszámolási időszakra (2004. október 1. - 2008. december 31.) 390 787 096 Ft bevételt jelölt meg, ugyanakkor kiadásként 302 154 240 Ft-ot tüntetett fel azzal, hogy abból 26 370 000 Ft-ot hitelezői igény, míg 275 784 240 Ft-ot a felszámolás alatti költségek kiegyenlítésére fordította.

Az elsőfokú bíróság a 2009. június 17-én kelt végzésében a közbenső mérleg jóváhagyását megtagadta, egyben kötelezte a felszámolót a végzés jogerőre emelkedésétől számított 30 napos határidővel a felszámolási zárómérleg és vagyonfelosztási javaslat előterjesztésére. Kifejtette, a közbenső felszámolási mérleg célja, hogy megbízható, hiteles helyzetfelmérés alapján történjen a hitelezők és a bíróság tájékoztatása az adós pénzügyi helyzetéről. A kifogást benyújtó hitelező alappal kifogásolta, hogy a közbenső mérleg számadataiból - további részletezés nélkül - nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, a felszámoló az eljárás során milyen jellegű költségeket egyenlített ki, azok valóban felszámolási költségnek minősíthetőek-e vagy sem. Nem állapítható meg az "a" kategóriás hitelezői követelések kielégítésének időpontja és esedékessége, továbbá helytállóan utalt arra is a hitelező, hogy a felszámolói díj esedékessége a közbenső mérleget jóváhagyó végzés időpontjával azonos. Mindezekre tekintettel tagadta meg a közbenső mérleg jóváhagyását a Cstv. 50. § (6) bekezdése alkalmazásával.

A felszámoló fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta azzal, hogy az adós második közbenső mérlegét elutasította. Kifejtette, a felszámoló a fellebbezésében alaptalanul hivatkozott arra, hogy a közbenső mérleg megfelelő bontásban tartalmazza a felszámolási eljárás során felmerült költségeket, melynél részletesebb kimutatást sem a Cstv., sem a 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) nem ír elő. A Rendelet 7. § (7) bekezdése értelmében ugyanis a felszámolónak részletes tájékoztatást kell nyújtania a nyitó mérleg és az aktuális közbenső mérleg adatai közötti eltérések, változások minősítéséről, indokairól. A felszámoló által készített kimutatások ezt az előírást nem elégítették ki, ezért indokolt volt az adóhatóság bevételek-költségek alakulásának részletezésével kapcsolatos igénye.

Az elsőfokú bíróság 2009. november 13-án kelt végzésében felhívta a felszámolót a záróanyag benyújtására. A felszámoló közölte, hogy ellene a VPOP Dél-alföldi Regionális Nyomozóhivatal Békés Megyei Osztálya büntetőeljárást folytat, ennek során lefoglalták a zárómérleg elkészítéséhez szükséges iratokat és főkönyvi kartonokat. Iratok hiányában a felszámolási zárómérleget nem tudja előterjeszteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!