Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.11.517 I. A hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége helyett, hivatali visszaélés bűntettének megállapítása, de az eljárás megszüntetése és megrovás alkalmazása a cselekmény csekély fokú társadalomra veszélyessége miatt [Btk. 36. §, 225. §, 226. §].

II. A rendfokozatra és a szolgálatra méltatlanná nem vált katonával szemben a felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása mellett indokolt az előzetes bírósági mentesítésben részesítés [Btk. 104. §, 131. §, 132. §].

A városi bíróság az 1997. február 28-án kihirdetett ítéletével a terheltet 3 rb. hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége miatt halmazati büntetésül 6 hónapi - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - fogházbüntetésre ítélte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege szerint a terhelt rendőr őrmesteri rendfokozatban a városi rendőrkapitányság őr-járőr alosztályának az állományába tartozik, büntetlen előéletű.

A terhelt 1996. október 22-én a városban T. B. rendőr őrmesterrel járőrszolgálatot teljesített, és hajnali 5 óra 30 perckor a belvárosban egymás mellett haladtak, amikor velük szemben közeledett három nő.

A sértettek a terhelttől és a társától kb. 2 méter távolságra lehettek, amikor a terhelt a nála levő könnygázsprayből - azt maga elé mellmagasságban tartva, jobb és bal oldalra történő vízszintes mozdulatokkal - minden indok nélkül a levegőbe fújt azzal a céllal, hogy a szemből közlekedő sértettek a könnygázfelhőbe belehaladjanak.

A sértettek a könnygáz okozta szúró-maró érzéstől könnyezni, köhögni és tüsszögni kezdtek. Velük szemben a vegyi eszköz alkalmazását egyébként semmilyen körülmény nem indokolta.

Az elsőfokú bíróság ítéletét a megyei bíróság a terhelt és védője által bizonyítási indítvány elutasítása miatt és felmentés végett bejelentett fellebbezés alapján bírálta felül, és azt az 1997. június 6-án kihirdetett végzésével helybenhagyta.

Ennek során a megyei bíróság a tényállást azzal a kiegészítéssel tekintette irányadónak, hogy amikor a terhelt és járőrtársa észlelték, hogy a sértettek könnyezni, köhögni, tüsszögni kezdtek a könnygáz okozta szúró, maró érzéstől, kinevették őket. K. F.-né sértettnél az orvosi vizsgálat megállapította, hogy szeme kissé belövellt, bal pupillája szűkebb, míg D. I.-né sértett szeme enyhén belövellt, és arca vérbőséggel jellemzett volt, P. A.-nén a vizsgálat során külsérelmi nyomot nem észleltek.

A jogerős határozatok ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt bűncselekmény hiányában történő felmentése végett. A felülvizsgálati indítvány szerint az irányadó tényállás alapján a Btk. 226. §-ában meghatározott, hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétségének a tényállási elemei egyetlen sértett tekintetében sem valósultak meg, mivel a terhelt a sértettekkel nem került olyan kapcsolatba, amely a hivatalos eljárást irányukban megalapozná. Ezen túlmenően arra sem vonható következtetés, hogy szándéka sérülés okozására irányult volna, mivel a tényállás szerint nem irányította a könnygázsprayt a sértettek felé, hanem előttük fújta ki úgy, hogy azon áthaladjanak. Amennyiben ez a magatartás eredményezett egyes sértetteknél kötőhártya-lobosodást, ezért őt legfeljebb gondatlanság terhelheti, a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége azonban gondatlanságból nem valósítható meg.

A legfőbb ügyész átiratában kifejtett álláspontja szerint a felülvizsgálati indítvány nem alapos.

Az ítélkezési gyakorlat minden olyan tevékenységet, amely hivatali kötelezettség teljesítéseként jelentkezik, a hivatalos eljárás részének tekint. Ekként az irányadó tényállás alapulvételével, a terhelt cselekményét a hivatali kötelezettségének a teljesítése során követte el. Az adott tényállásból ugyanakkor a terheltnek a bántalmazásra irányuló szándéka egyértelműen megállapítható.

Képtelenség, hogy a hivatalos eljárásban gondatlanságból elkövetett bántalmazást a törvény nem bünteti, a gondatlanságból elkövetés azonban az adott esetben fel sem merülhet; az viszont a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétségének nem tényállási eleme, hogy a tettleges bántalmazás tényleges sérülést is okozzon.

A fentiekre figyelemmel a legfőbb ügyész indítványozta a jogerős határozatok hatályban tartását.

A nyilvános ülésen a terhelt és a védője a felülvizsgálati indítványban foglaltakra figyelemmel elsősorban a terhelt felmentését, másodsorban - arra is hivatkozva, hogy a tényállás felderítetlen, s ekként a jogerős határozatok megalapozatlanok - a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak új eljárásra utasítását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!