Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.5.253 A büntetőítéletben megállapított "csalás bűntette" a szerződéssel kapcsolatban a tévedésbe ejtésre, illetve tévedésben tartásra utal, ami nem semmisségi, hanem megtámadási ok [Ptk. 207. § (3) bek., 200. § (2) bek., 210. § (1) és (4) bek., Pp. 9. §].

A felperesek - mint tulajdonosok és haszonélvezők - 1990. november 10-én adásvételi szerződést kötöttek az I. r. alperessel, amely szerint az I. r. alperes 300 000 forintért megvásárolta a zártkerti ingatlanukat. Az írásbeli szerződés valótlanul azt is tartalmazta, hogy a vevő a vételárat a jogügylet létrejöttekor az eladóknak kifizette. A szerződés rögzítette, hogy az egyik eladó kiskorúsága folytán a szerződés érvényességéhez gyámhatósági jóváhagyás szükséges. A felperesek a szerződésben hozzájárultak az I. r. alperes tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez. A K. Körzeti Földhivatal az I. r. alperes tulajdonjogát 1990. november 13-án bejegyezte. Nincs adat arra, hogy gyámhatósági jóváhagyás történt volna. A szerződés aláírásakor a felek külön írásbeli megállapodásban rögzítették, hogy a vételár a valóságban 450 000 forint, és ebből az összegből az I. r. alperes 1990. november 20-ig 300 000 forintot, 1990. december 1-jéig pedig 150 000 forintot fog megfizetni.

Az I. r. alperes megbízásából 1990. november 13-án ingatlanközvetítő és ingatlanforgalmi szakértő a perbeli ingatlan forgalmi értékét 936 790 forintra becsülte. E szakvéleménnyel és tulajdonjogának igazolásával fordult a fakitermeléssel foglalkozó I. r. alperes kölcsönért a II. r. alpereshez. Az 1990. november 20-án kötött szerződéssel a II. r. alperes 600 000 forint kölcsönt biztosított az I. r. alperes részére, a fakitermelés finanszírozásához. A kölcsön biztosítására a földhivatal 1991. február 4-én a perbeli ingatlanra a II. r. alperes javára jelzálogjogot jegyzett be.

Az I. r. alperes az ingatlan vételárát nem fizette meg a felpereseknek, a bíróság által kibocsátott és jogerőre emelkedett fizetési meghagyás alapján megindult végrehajtási eljárás nem hozott eredményt. Időközben az I. r. alperessel szemben büntetőeljárás indult, és a K. Városi Bíróság az 1992. szeptember 10-én hozott ítéletében bűnösnek mondta ki 5 rendbeli jelentős értékre üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében, 4 rendbeli nagyobb értékre üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében, továbbá 2 rendbeli kisebb értékre üzletszerűen elkövetett csalás bűntettében és egyebekben. A büntetőbíróság mind a perbeli ingatlanra, mind a kölcsönre vonatkozó jogügyletet érintően megállapította a bűnösséget. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét 1992. december 8-án lényegében helybenhagyta.

A felperesek az 1993. február 17-én benyújtott keresetükben mind az adásvételi szerződés, mind a kölcsönszerződés semmisségét kérték megállapítani. Másodlagos kereseti kérelmükben a jogügyleteket megtévesztésre hivatkozással támadták meg, és e címen kérték azok érvénytelenségének megállapítását és a szerződéskötés előtti állapot helyreállítását. Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Indokolása szerint sem az adásvételi szerződés, sem a kölcsönszerződés nem ütközött megkötésekor jogszabályba. A szerződés nem teljesítése nem vezet annak semmisségéhez, s ezen nem változtat az a tény sem, hogy a jogerős büntetőítélet később e jogügyletekkel kapcsolatban megállapította az I. r. alperes bűnösségét. Rámutatott arra, hogy a II. r. alperes a kölcsönszerződés megkötésekor a jogszabályokat betartva, az ingatlan-nyilvántartásban jóhiszeműen bízva járt el. A szerződések megtámadására irányuló felperesi másodlagos kereseti kérelemmel kapcsolatban azt állapította meg, hogy a felperesek a megtámadási határidőt elmulasztották. Az I. r. felperes 1991. december 19-én a rendőrségi meghallgatásakor már tudomást szerzett arról, hogy az I. r. alperes a szerződéseket nem fogja teljesíteni.

Ehhez képest a keresetnek az 1993. február 17-én történt benyújtása már a megtámadásra rendelkezésre álló egyéves határidőn túl történt.

Az elsőfokú bíróság ítélete elleni fellebbezésükben a felperesek az ítélet megváltoztatását és a kereseti kérelmük szerinti döntés meghozatalát kérték.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és az adásvételi szerződés, valamint a kölcsönszerződés semmiségét megállapítva elrendelte az eredeti állapot helyreállítását, a jelzálogjog törlését. Az ítélet indokolása szerint a jogügyletek azért semmisek, mert azok megkötésével az I. r. alperes bűncselekményt követett el. Álláspontja szerint az adott esetben a Pp. 9. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján is erre a következtetésre kell jutni. A jogerős ítélet ellen a II. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, mert a kölcsönügylettel kapcsolatos ítéleti rendelkezést jogszabálysértőnek tartja. Állítása szerint jogszerűen és jóhiszeműen járt el a kölcsön nyújtásakor, így harmadik félként a felperesek és az I. r. alperes közötti jogviszony hátrányosan nem érintheti. Az I. r. alperes az ingatlan megvásárlásával és tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésével rendelkezett azzal a fedezettel, amelyre figyelemmel a II. r. alperes a hitelt biztosította. Véleménye szerint a szerződés megkötésekor úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben elvárható volt. Mindezekre figyelemmel a kölcsönszerződésre vonatkozóan és ezzel összefüggésben a jelzálogjog törlését érintően a jogerős ítélet megváltoztatásával az első fokú ítélet helybenhagyását kérte.

A felperesek ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!