Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20609/2013/11. számú határozata közgyűlési határozat megsemmisítése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 62. §] Bírók: Molnár Ágnes, Németh László, Senyei György

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22956/2012/16., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20609/2013/11.*, Kúria Pfv.20997/2014/4. (BH+ 2015.3.108), 3092/2016. (V. 12.) AB végzés

***********

Fővárosi Ítélőtábla

4.Pf.20.609/2013/11.

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Mécs László Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Mécs László ügyvéd) által képviselt felperesnek - a dr. Zamadits Péter ügyvéd által képviselt alperes ellen, közgyűlési határozat megsemmisítése iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2013. március 7. napján kelt 70.P.22.956/2012/16. sorszámú ítélete ellen, a felperes részéről 17. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 15.000 (tizenötezer) forint + ÁFA mértékű másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság az alperes 2012. május 29-én tartott közgyűlésének 15. napirendi pontjában a tagsági jogviszonyának megszüntetése tárgyában hozott 28/2012. (05. 29.) számú határozatát semmisítse meg, mert az nem felel meg az alperes belső szabályzataiban foglaltaknak.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint eljárása során jogszabálysértést nem követett el.

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével a keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 38.100 forint perköltséget. Az ítélet indokolása szerint a fegyelmi bizottság határozata meghozatalának napján, 2012. február 20-án a felperes által a bizottság tagjai ellen kezdeményezett fegyelmi eljárás nem volt folyamatban, ugyanis a kérelmet az elnökség a 2011. december 15-én kelt döntésével elutasította és a felperes a határozatot a bíróság előtt nem támadta meg. Így e határozatban foglaltak jelen eljárásban a Ptk. 62. § (6) bekezdésében megállapított jogvesztő határidő eltelte miatt már nem kifogásolhatók. A felperes a fegyelmi bizottság elnökével szemben elfogultsági kifogást jelentett be, azonban az alperesi alapszabály ilyen eljárást nem ismer, ezért annak elbírálására az alperesnek nem volt lehetősége. Megállapította az elsőfokú bíróság, hogy a felperes a fegyelmi határozat részletes indokait a másodfokon eljáró alperesi közgyűlés határozatának meghozatala előtt kézhez vette, a közgyűlésen jelen volt, így az ellene felhozott indokokra érdemben nyilatkozhatott. Mindezekre figyelemmel az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felperes kizárását tartalmazó határozatokat az alperes, illetve szervei törvénysértés nélkül hozták meg. A felperes az alperes közgyűlési és elnökségi határozatai megtámadása iránt korábban számos pert indított, amelyek részben eredményre vezettek. Az elsőfokú bíróság nem vonta kétségbe, hogy a tagnak a Ptk. 62. § (6) bekezdése alapján joga van az egyesület szervei által hozott bármely jog- vagy alapszabálysértő határozat megsemmisítése iránt pert indítani, azonban a Ptk. 5. §-a tiltja a joggal való visszaélést. A Ptk. 5. § (2) bekezdése szerint pedig joggal való visszaélésnek minősül a jog gyakorlása, ha az a jog társadalmi rendeltetésével össze nem férő célra irányul. A felperes 2008 és 2009 években kivétel és egyedi mérlegelés nélkül az alperes valamennyi szerve által hozott határozatokat támadta, tehát a felperes a részére biztosított megtámadási joggal visszaélt. A fegyelmi bizottság hivatkozott arra is, hogy a Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) 2007. évben az alperesnek ítélt jelentős összegű támogatását a felperes bejelentése alapján visszavonta. A felperes általános jelleggel tett bejelentést az NCA felé, azonban az NCA a kedvezőtlen határozatát nem a felperes által szolgáltatott információk alapján hozta meg. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felperes ezen eljárást kezdeményező magatartása illeszkedik a peres eljárások sorába, tehát a felperes folyamatosan, minden lehetséges fórumon kifogásolja az alperes szerveinek működését. A felperesi magatartás nem az alperes működése törvényességének helyreállítására, hanem annak ellehetetlenítéséhez vezetett.

Rámutatott, hogy a fegyelmi határozat nem jelölte meg konkrétan, hogy milyen korábbi, felperes ellen folyamatban volt határozatokra hivatkozik. Így ezen indokok alapján a felperes kizárásának nem lett volna helye. Az elsőfokú bíróság a felperes tevékenységét teljes körben értékelte, így nem volt jelentősége annak, hogy a határozatban hivatkozott egyik első fokú ítélet még nem emelkedett jogerőre, illetve a felperes további perújítási kérelemmel élt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!