Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék Mf.20228/2015/5. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 239. §, 253. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 89. §] Bírók: Gieszné dr. Boda Orsolya, Kaló Zsuzsanna, Varga Péter Pál

Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság

2.Mf.20.228/2015/5. szám

A Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság a Becker Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, - a dr. Bódis Ügyvédi Iroda (ügyvéd címe.) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen munkaviszony megszüntetése tárgyában indult perében a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.110/2012/48. számú ítéletével szemben az alperes által 49. sorszám alatt benyújtott fellebbezése alapján meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

Az elsőfokú ítélet fellebbezett részét megváltoztatja, és a felperes teljes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 465.000,- (négyszázhatvanötezer) Ft első- és másodfokú perköltséget.

A kereseti és a fellebbezési illetéket, valamint az állam által előlegezett költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

Az elsőfokú bíróság a keresetnek nagyrészt helyt adva megállapította, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg az alperes munkaviszonyát, a munkáltatót intézkedése jogellenességének jogkövetkezményeként sérelmi díj, valamint annak késedelmi kamatai, továbbá perköltség jogcímén marasztalta.

Az elsőfokú ítéletet az alperes támadta meg fellebbezéssel, annak megváltoztatását, a felperes keresetének teljes elutasítását kérve. Hivatkozása szerint az elsőfokú bíróság pontatlanul, a peradatoknak ellentmondóan, a bizonyítékok helytelen értékelésével állapította meg a tényállást, ezért a felmondási indok tényszerűsége kérdésében megalapozatlanul foglalt állást. Változatlanul a frissüzemi területen végrehajtott létszámcsökkentés tényszerűségét állította. Kiemelte, hogy a felperes távozását követően ezen üzemegységénél új munkatársat nem állított munkába, és csak a másik műszakvezető K.A. számára 2010 decemberében ismertté váló kilépése után rendelt e területre - egyébként megosztott munkakörben - dolgozót M. Zs. személyében.

Szerinte P.G. és O.S. frissüzemi területre történő műszakvezetői beosztása körülményeit az elsőfokú bíróság helytelenül értékelte. Azt hangsúlyozta, hogy nevezettek nem valamiféle munkajogilag értelmezhetetlen véglegesítéssel kerültek a munkaterületre szeptember végén, azaz a felmondást közvetlenül megelőzően, hanem már július 1. napjától, mint az üzemegység dolgozói folyamatosan ellátták újabb munkafeladataikat. Beosztásuk - nézete szerint - a létszámcsökkentés tényszerűségét cáfoló fejleményként nem értékelhető. E kérdéskörhöz kapcsolódóan utalt arra is, hogy N.J. munkavállaló a felperes által előadottaktól eltérően, nyugdíjazása folytán csak 2011 áprilisában távozott társaságától.

A termelés csökkenésével kapcsolatos vizsgálódást, az elsőfokú bíróság ezen alapuló következtetéseit a per szempontjából irrelevánsnak tartotta, utalva arra, hogy a felmondásnak ilyetén indokát nem adta. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a termelés visszaesése valójában már 2010 szeptemberétől tapasztalható volt az üzemben, a folyamatokra valós rálátással rendelkező tanúk (gyárigazgató, termelésvezető, főművezető) egyértelműen e tendenciáról adtak számot.

Tagadta, hogy rendeltetésellenes motiváció, megtorló szándék állna intézkedése hátterében, ezt nézete szerint a peradatok is cáfolják. Nyomatékkal hivatkozott arra, hogy a felperes munkabér iránti keresetindításáról csak a felmondás közlését követően értesült, illetve, hogy a jogkörgyakorló már a felperes szakszervezetbe történő belépését megelőzően meghozta döntését dolgozója jogviszonyának megszüntetéséről. Hangsúlyozta továbbá, hogy az új bérezési rendszer el nem fogadása, miként mások, úgy a felperes esetében sem járt retorzióval, meglátása szerint a tanúvallomások ezt ugyancsak igazolják. Mint megjegyezte, a felperes gyengébb műszakvezetői teljesítményére kizárólag azért hivatkozott, hogy rávilágítson, a vele szemben felhozott rendeltetésellenes motivációval szemben milyen szempontokat mérlegelt a létszámcsökkentéssel érintett dolgozó személyének kiválasztása során.

A felperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helytállóan következtetett a felmondási indok nem valós voltára, és okszerűtlenségére, a munkáltatói intézkedés rendeltetésellenességére. Állította, hogy a létszámcsökkentés perben felhozott indokairól, így a termelés visszaeséséről maga semmilyen tapasztalatot nem szerzett, erre nézve munkáltatójától tájékoztatást nem kapott. Jogviszonya létszámcsökkentésre hivatkozással történő felmondása szerinte azért sem tekinthető indokoltnak, mivel a munkáltató előtt is ismert volt, hogy egy kolléga nyugdíjba készül, egy további munkatárs távozása pedig ugyancsak napirenden van. A munkáltatói intézkedés jogszerűtlenségére valló körülménynek tekintette, hogy az alperes éppen a felmondást megelőzően növelte a műszakvezetők létszámát, utóbb érthetetlen módon csak a friss üzemet érintően határozott a létszámcsökkentés felől. Meglátása szerint létszámcsökkentésre valójában nem volt szükség az alperesnél, arról a munkáltató kizárólag "félreállítása" érdekében döntött. Továbbra is a bérharc, a bérkülönbözet miatt kezdeményezett jogvita és szakszervezeti tisztségviselői jelölése tényét feltételezte a munkáltató intézkedése, felmondása mögött.

A fellebbezés alapos.

A másodfokú bíróság az iratok alapján megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a lefolytatott széleskörű bizonyítás során a tényállást részben helytelenül állapította meg, a jogvita érdemi részére vonatkozó jogi következtetése ezért téves.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kiegészítendő az alábbiakat szükséges rögzíteni:

Az alperes üzemében a funkcionálisan elkülönülő három munkaterületen 2010 októberében 12 műszakvezető dolgozott, az ezzel járó munkaköri feladatokat 11 saját és 1 kölcsönzött munkavállaló látta el. A kölcsönzött munkaerő, M.Zs. az aktuális igény szerint végzett munkát az egyes munkaterületeken, adott esetben megosztott közreműködéssel.

A felperes távozását követően az alperes társaság műszakvezetői munkakörre szólóan újabb munkaviszonyt 2010 év végéig és azt követően sem létesített, a 2010 decemberében a cégtől kilépő K.A., majd a 2011 tavaszán nyugdíjba vonuló N.J. pótlása végett sem intézkedett.

A kiegészített tényállás részeként kellett továbbá figyelembe venni a felperes munkavégzésével kapcsolatban felmerült kifogásokat. A felperesnek tulajdonított hibát a munkáltató ún. "eseményösszesítőn" dokumentálta, illetve azt - így például 2010. június 21. napján - írásbeli figyelmeztetéssel szankcionálta.

A jogvita másodfokú elbírálásánál a fentiek szerint kiegészített tényállást kellett irányadónak tekinteni. Nem érte fellebbezés az elsőfokú bíróság azon ténybeli következtetését, amely szerint a felperes a felmondás közlésekor műszakvezetői státuszban állt az alperesnél, a munkáltatói intézkedés tényszerűsége, okszerűsége így ennek tükrében volt vizsgálandó.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!