Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10260/2007/5. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 6. §, 81. §, 87. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Tallián Blanka, Tálné dr. Molnár Erika

Mfv.I.10.260/2007/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Torda Csabáné ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. F.-né dr. N. G. jogtanácsos által képviselt Bank Nyrt. alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei iránt a Tatabányai Munkaügyi Bíróságnál 3.M.485/2006. szám alatt megindított és másodfokon a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2.Mf.21.309/2006/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán

- tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2.Mf.21.309/2006/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek

- tizenöt nap alatt - 30.000 /harmincezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A felperes - aki az alperes k.-i fiókjának vezetőjeként 2006. február 9-én három hónap próbaidő kikötéssel létesített munkaviszonyt az alperessel - a keresetében a munkaviszonyának a próbaidőre vonatkozó szabályok megsértésével való megszüntetésére hivatkozott. Elsődlegesen a munkaviszonya helyreállítását, másodlagosan - ennek mellőzésével - a jogellenes megszüntetés jogkövetkezményei alkalmazását kérte.

A Tatabányai Munkaügyi Bíróság 3.M.485/2006/6. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A munkaügyi bíróság megállapította, hogy az alperes 2006. június 11-én előzetesen szóban tájékoztatta a felperest, miszerint a munkaviszonyát nem kívánják fenntartani. Ezt a felperes tudomásul vette, és arról tárgyaltak, hogy a munkakörét mikor adja át M. P.-nek, akivel június 6-ában egyeztek meg. A felperes június 6-án reggel megjelent a munkahelyén, és M. P. át kívánta adni a részére a munkaviszonyt megszüntető okiratot, amely utalt a próbaidő alatti megszüntetésre, de június 2-ai dátummal; az okirat keltezése pedig 2006. május 31-e volt. A felperes mindezeket kifogásolta, és megtagadta az átvételt. M. P. javasolta, hogy az okiratra az átvétel időpontjaként aznapi dátumot tüntessék fel, a felperes azonban az átvételre így sem volt hajlandó, hanem a munkahelyéről eltávozott, és "betegállományba vetette magát". M. P. egy másik alperesi munkavállalóval még aznap felkereste a felperest a lakásán, azonban ott csak a felperes fiát találta, aki a megszüntető munkáltatói jognyilatkozat átvételét úgyszintén megtagadta. Az alperes ezt követően postára adta a jognyilatkozatot, amit 2006. június 8-án a felperes átvett.

A felperes perbeli álláspontja szerint a munkáltató a postai közléssel a próbaidő leteltét követően szüntette meg a munkaviszonyát.

A munkaügyi bíróság nem osztotta ezt a felperesi álláspontot, megállapítása szerint az alperes a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatát 2006. június 6-án joghatályosan közölte a felperessel.

A felperes fellebbezése alapján eljárt Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2.Mf.21.309/2006/4. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet annak helyes indokai alapján helybenhagyta. Kiemelte még, hogy az a körülmény, miszerint a felperes az okiratot 2006. június 6-án nem volt hajlandó átvenni, a megszüntetés hatályosságát nem érinti.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és az eljárt bíróságok új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Eljárásjogi jogszabálysértésként a Pp. 2. §-ának megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint az eljárt bíróságok nem gondoskodtak a felek perbeli jogegyenlőségéről, amikor a felperes terhére figyelmen kívül hagyták az Mt. kogens szabályait, illetve az alkalmazás során azokat tévesen értelmezték. A felperes szerint az Mt. 87. § (2) bekezdésében kötelezően előírt írásbeli közlésre 2006. június 8-án, a próbaidő leteltét követően került sor arra is tekintettel, mivel az alperes a 2006. június 6-án történtekről nem vette fel az Mt. 6. § (4) bekezdésében előírt jegyzőkönyvet. Azzal is érvelt, hogy a 2006. június 6-án átadni szándékozott jognyilatkozat a dátumok eltérése miatt nem volt azonos a postára adottal, a dátum kijavítására a munkáltatói jogkörrel nem rendelkező M. P. nem volt jogosult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!