Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1980.7.243 Olyan esetben, amikor a baleset folytán életét vesztett személy hozzátartozójának élete és a társadalmi életben való részvétele tartósan vagy súlyosan megnehezül, a változott körülményekre tekintettel részére a nem vagyoni hátrány csökkentése, illetőleg kiküszöbölése végett kárpótlás megítélése is indokolt lehet. Az említett igények érvényesíthetőségét azonban önmagában nem alapozza meg az a körülmény, hogy a hozzátartozó halála folytán a korábbi helyzet változott: pl. a feleség özvegy lett, vagy a gyermek árvaságra jutott. A közeli hozzátartozó halálának ténye és az ennek következményeként jelentkező gyász és fájdalom önmagában nem nyújt alapot nem vagyoni kár megítélésére [Ptk. 345. §, 354. §, 358. § (1) bek.].

Az alperes 1978 év nyarán beton alapzatú kerítését építette. A szakmunkával B. J. kőművest bízta meg, segédmunkásként O. I.-t és a felperes néhai férjét alkalmazta. Betonkeverő gépet az alperes kért kölcsön, és ezzel a géppel kezdték meg a munkát 1978. június 10-én.

Június 11-én a délelőtti órákban a gépet nem üzemeltették, azt kora délután kezdték ismét üzemeltetni, és ekkor a felperes néhai férje a gép csatlakozóját a mosókonyha melletti garázsban levő földeletlen konnektorba dugta be. A munka végzése közben a felperes néhai férje hozzányúlt a betonkeverő géphez, az érintés következtében áramütést szenvedett és meghalt. A balesetet követően megindult rendőrségi vizsgálat során meghallgatott szakértő szerint a baleset bekövetkezésének közvetlen oka az érintésvédelem nélküli dugaszoló aljzat alkalmazása volt. A motor tekercselésében ugyanis test-zárlat keletkezett, és miután a dugaszoló aljzat alkalmatlan volta miatt nem volt biztosítva a betonkeverő gép nullázásos érintésvédelme, ezért következett be az áramütés.

A baleset miatt büntető eljárás nem indult.

A felperes keresetében kártérítés fizetésére kérte az alperes kötelezését, havi 1500 forint járadékot igényelt, valamint a Ptk. 354. §-ára hivatkozással 50 000 forint nem vagyoni kár megtérítésére kérte az alperest kötelezni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első fokú bíróság arra kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 15 000 forint kártérítést, valamint ennek 1978. június 11. napjától járó évi 5%-os kamatát. Kötelezte az alperest 900 forint illeték, valamint 1000 forint részperköltség megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az első fokú bíróság az alperes felelősségét a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján állapította meg. Ugyanakkor utalt arra, hogy a felperes néhai férje sem úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható. Ő volt az, aki a betonkeverőgép csatlakozóját nem a földelt konnektorba, hanem a garázsban levő földeletlen konnektorba helyezte. Ebben közrejátszott nyilván az is, hogy ez időben alkoholos befolyásoltság alatt állott. Ehhez képest a felperesi jogelőd és az alperes felelősségét - az utóbbira terhesebben - 60-40%-os arányban állapította meg.

A járadékigény vonatkozásában az első fokú bíróság megállapította, hogy a néhainak - a társadalombiztosítási eljárás során megállapított - balesetkori átlagkeresete 3560 forint volt. A felperes a férjének balesetét megelőzően és azt követően is kereső foglalkozást folytatott, jelenleg havi 2300 forint a keresete. A társadalombiztosítási bizottság a felperes részére 1978. június 1. napjától kezdődően havi 1711 forint végleges özvegyi nyugdíjat állapított meg. A felperesnek és néhai férjének házasságából született gyermek részére 945 forint árvaellátást folyósítottak. Ilyen körülmények között a felperesnek járadék igénye nem megalapozott. A Ptk. 345. §-ára utalással azonban 15 000 forint összegben nem vagyoni kár megítélését látta indokoltnak. Elfogadta azt a felperesi előadást, hogy "a férje halála miatt bekövetkezett anyagi természetű hátrányokon kívül", a beleset őt "egyéb vonatkozásban is súlyosan" érintette.

Az első fokú bíróság ítélete ellen a felperes, az alperes, valamint a járási ügyész jelentett be fellebbezést. A felperes az első fokú ítélet részbeni megváltoztatásával keresete szerint kérte az alperes marasztalását. Álláspontja szerint az elhunyt sértett közrehatása, ha esetleg fenn is áll, csak igen kis mértékű volt.

A járási ügyész fellebbezésében ugyancsak az első fokú ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását indítványozta. Álláspontja szerint a felperes rászorultság hiányában valóban nem igényelhet járadékot, nincsenek olyan körülmények sem, amelyek a nem vagyoni kár megítélését indokolnák.

A Legfelsőbb Bíróság elnöke a pert másodfokú elbírálásra a Pp. 23/A. §-a alapján a Legfelsőbb Bíróság hatáskörébe vonta.

A felperes fellebbezése alaptalan. Az ügyészi fellebbezés alapos.

Az első fokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, azt a Legfelsőbb Bíróság is elfogadta ítéleti döntése alapjául.

Helytálló az első fokú bíróságnak a kártérítési felelősség arányával kapcsolatos megállapítása is. Az alperes a fellebbezési eljárás során sem vitatta a Ptk. 345. §-a alapján fennálló felelősségét. A felperes fellebbezése folytán elsősorban abban a kérdésben kellett állást foglalni, hogy a felperes jogelődjének a terhére megállapítható-e és ha igen, milyen közreható magatartás a baleset bekövetkeztében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!