Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.10.408 I. Nem követelhet többlethasználati díjat az a házastárs, aki a közös tulajdonú ingatlanból minden kényszerítő körülmény nélkül, önként költözött el [Ptk. 140-141. §-ok].

II. A feleknek - az egyik fél által csatolt - a perbeli jogvita tárgyában kötött megállapodását a felülvizsgálati bíróság nem veheti figyelembe; csak a felülvizsgálati kérelem visszavonására van lehetőség [Pp. 273. §, 275. §].

A bíróság jogerős ítéletével a feleknek az A. P. utca utcai házas ingatlanán fennállott, 1/2-1/2 arányú közös tulajdonát árverési értékesítés útján szüntette meg. A legkisebb árverési vételárat az ingatlan beköltözhetőségével 3 200 000 forintban, az alperes bentlakása mellett 1 600 000 forintban határozta meg úgy, hogy a beköltözhető értékesítés esetén a vételárat a felek közt egyenlő arányban kell felosztani, az alperes bentlakása melletti értékesítés esetén pedig a befolyt vételár a felperest illeti meg. A felek ingó vagyonát természetben osztotta meg, és megállapította, hogy ennek folytán az alperes 3600 forint értékkiegyenlítéssel tartozik a felperesnek. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 1997. szeptember 15-től 1997. december 31-ig havi 5950 forint, 1998. január 1-jétől a közös tulajdon megszüntetéséig pedig havi 7000 forint lakás-többlethasználati díjat, melynek az 1999. július 16-ig lejárt összegét 150 325 forintban állapította meg. A felperest az 1978-ban született Zs. nevű gyermek után 1996. január 1-jétől 1996. június 30-ig esedékes, összesen 27 000 forint gyermektartásdíj megfizetésében marasztalta. A pénztartozások beszámításával az alperest kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 126 925 forintot. A felperes osztott lakáshasználat iránti kérelmét elutasította.

Az irányadó tényállás szerint a felek 1973. március 31-én kötöttek házasságot, melyből 1973-ban A., 1978-ban Zs. nevű gyermekük született. A házasságot a bíróság a kötelék tárgyában 1997. október 1. napján jogerőre emelkedett ítéletével felbontotta. Megállapította, hogy a házasság megromlását a felperes érzelmi elhidegülése okozta, a felek életközössége 1996. január 13-án - a felperesnek a közös lakásból való elköltözésével - végleg megszűnt és az életközösség helyreállítására nincs remény.

A felek utolsó közös lakása a házastársak egyenlő arányú közös tulajdonában álló, két szoba összkomfortos házas ingatlanban volt, melyet a felperes elköltözése után az alperes a Zs. nevű gyermekükkel közösen használt, majd a gyermek elköltözése óta 1999. szeptemberétől az alperes az ingatlanhoz tartozó melléképületben lakik.

Az ingatlanon fennálló közös tulajdont a bíróság a felperes kérelmének megfelelően árverési értékesítés útján rendelte megszüntetni, az árverési vételárat és a felosztás módját pedig a felperes nyilatkozatára figyelemmel - miszerint az ingatlanban lakni nem akar - az alperes kiköltözésétől függően beköltözhető, illetve lakott értékben is meghatározta.

Az 1996. január 1-jétől kialakult ingatlanhasználatra figyelemmel a felperes 1997. szeptember 15-én előterjesztett külön keresetében kérte, hogy a bíróság az alperest többlethasználati díj fizetésére kötelezze. A bíróság ezt a pert a folyamatban lévő vagyonközösségi perhez egyesítette, a használati díj mértékére nézve igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői véleményt szerzett be, és annak alapulvételével az igény előterjesztésétől kezdődően a Ptk. 140. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte az alperest a rendelkező rész szerinti többlethasználati díj megfizetésére.

Az életközösség megszűnését követően az alperes háztartásában élő Zs. után a felperes gyermektartásdíj-fizetési kötelezettségét a gyermek nagykorúságának betöltésére tekintettel a középiskolai tanulmányok befejezéséig állapította meg. Döntését azzal indokolta, hogy a tartásdíj megfizetése a felperes saját létfenntartását veszélyezteti A Csjt. 69/A. §-ának (1) bekezdése szerint a szülő a saját szükséges tartásának rovására csak a kiskorú gyermekével köteles megosztani mindazt, ami a közös eltartásukra rendelkezésre áll. A gyermek nagykorúvá válása utáni időszakra a bíróság a Csjt. 66. §-ának (1) bekezdését alkalmazta, és a rászorultság részletes vizsgálata nélkül kimondta, hogy nem köteles mást eltartani az, aki ezáltal a saját szükséges tartását veszélyezteti, tehát a felperest a nagykorú gyermekével szemben tartási kötelezettség nem terheli.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Arra hivatkozott, hogy a bíróság jogszabálysértően állapította meg terhére a felperes felé teljesítendő lakáshasználati díjat, mert a felperes önként hagyta el a közös tulajdonú ingatlant, az alperes nem tanúsított olyan magatartást, amely a közös használatot lehetetlenné tette. Sérelmezte továbbá, hogy az ő háztartásában maradt gyermek tartásához való hozzájárulásra a bíróság csak 1996. június 30-ig kötelezte a felperest annak ellenére, hogy a gyermek 1997. végéig rászorult a tartásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!