Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Törvényszék Mf.20166/2014/6. számú határozata felmentés jogellenességének megállapítása tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 100. §, 178. §, 2011. évi CLXIV. törvény (Üjt.) 43. §, 160. §] Bírók: Bertha Andrea, Mosonyi Eleonóra, Stániczné dr. Imre Csilla

Győri Törvényszék

2.Mf.20.166/2014/6. szám

A Győri Törvényszék Forgács & Kiss Ügyvédi Iroda (képviseletében. dr. Kiss Elemér ügyvéd, ...) által képviselt (...) felperesnek Személy 1 (...)

által képviselt Legfőbb Ügyészség (...) alperes ellen felmentés jogellenességének megállapítása iránt a Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság előtt folyamatba tett perében a Szombathelyen, 2013. évi november hó 25. napján 1.M.160/2013/29. sorszám alatt hozott ítélet ellen felperes részéről 30. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

ítéletet:

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és megállapítja, hogy a Legfőbb Ügyész 16.597/504-I/2012 számú - 2013. május 31. napján kelt - felmentése jogellenes. Felperes ügyészségi szolgálati jogviszonya jelen ítélet jogerőre emelkedésekor szűnik meg.

Kötelezi alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg felperesnek 6.409.708 (hatmillió-négyszázkilencezer-hétszáznyolc) forint elmaradt illetményt és 300.000 (háromszázezer) forint cafetéria juttatást. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasítja.

Mellőzi a felperest perköltség és illeték megfizetésére kötelező rendelkezéseket.

Kötelezi alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg felperesnek 400.000 (négyszázezer) forint elsőfokú és 200.000 (kétszázezer) forint másodfokú perköltséget.

A feljegyzett 592.100 (ötszázkilencvenkétezer-száz) forint kereseti és 789.500 (hétszáznyolcvankilencezer-ötszáz) forint fellebbezési illetéket az Állam viseli.

A törvényszék megállapítja, hogy felperes részére - kérelmére - 2.500.000 (kétmillió-ötszáz) forint fellebbezési eljárási illeték visszatérítésének van helye. Elrendeli az elsőfokú bíróság útján a határozat megküldését az illetékes Nemzeti Adó- és Vámhivatal részére.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, kötelezte felperest 74.415 Ft perköltség és 1.500.000 Ft eljárási illeték megfizetésére azzal, hogy ezt meghaladóan felperes saját költségét maga viseli.

Ítéletében hivatkozott a 2012. január 1-jétől hatályos Üjt-t megelőző 1994. évi LXXX. tv. 26. § k) pontjára, miszerint a legfőbb ügyész által kinevezett ügyész ügyészségi szolgálati viszonya megszűnik 70. életévének betöltésével. A 28. § (1) bekezdés alapján pedig, az ügyész szolgálati viszonyát a legfőbb ügyész felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha a d) pont szerint az ügyész rokkantsági nyugdíjban részesül vagy a 65. életévét betöltötte.

Az Üjt-nek a 2012. január 1-jétől hatályos 34. § d) pontja szerint a legfőbb ügyész által kinevezett ügyész ügyészségi szolgálati viszonya megszűnik a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésével. A 160. § (3) bekezdése alapján, ha az ügyész a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt 2012. január 1. és 2012. december 31. közötti időszakban tölti be, szolgálati viszonyát felmentéssel - végkielégítés, felmentési tilalom és korlát nélkül - kell megszüntetni: a felmentési idejének kezdő időpontja 2012. július 1., záró időpontja 2012. december 31., s az ügyész szolgálati viszonya 2012. december 31. napjával szűnik meg. Utalt az Alkotmánybíróság IV.2096/2012. számú döntésére, mely megállapította, hogy a bírák jogállásról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. tv. 90. § ha) pontja, valamint a 230. § Alaptörvény-ellenes, ezért azt hatályba lépésének napjára visszaható hatállyal - 2012. január 1. napjával - megsemmisítette. Miután az Alkotmánybíróság a bírák jogállásával kapcsolatos törvényi rendelkezéseket vizsgálta, s csupán a bírák jogállásra vonatkozó törvényi rendelkezéseket érintette, de nem érintette az Üjt. rendelkezésit - az elsőfokú bíróság végzésével az Üjt. rendelkezései kapcsán az Alkotmánybírósághoz előterjesztéssel élt Alaptörvény-ellenesség megállapítása és jelen peres ügyben alkalmazás kizártsága vonatkozásában. Az Alkotmánybíróság végzésével az Alaptörvény-ellenesség megállapítására és a folyamatban lévő ügyben történő alkalmazhatóság kizárására irányuló bírói kezdeményezést visszautasította. Megállapította, hogy a bírói kezdeményezés elbírálásra alkalmatlanná vált a konkrét ügyet érintő jogszabályi változás miatt. Ez azt jelenti, hogy az Alaptörvény-ellenesség megállapításának, valamint konkrét ügyben való alkalmazhatóság kizárásának kezdeményezését lehetővé tévő, s ezáltal az alkotmánybírósági eljárás megindításának alapjául szolgáló jogi tények időközben megváltoztak. Az Alkotmánybíróság végzése egyértelműen rögzítette, hogy a 2013. április 2-án hatályba lépett 2013. évi XX. tv. rendelkezései jelen ügyben is irányadóul szolgálnak. Ennek fényében kellett vizsgálni, hogy a jogalkotó e törvénnyel kívánta-e általánosan rendezni az Európai Bíróság ítéletében megállapított, a felmentés időpontjában hatályos Üjt-nek azon rendelkezéseit is, melyek nem vitásan - most már az Európai Bíróság ítélete alapján - sértették a foglalkozatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmód általános kereteinek létrehozásáról szóló 2000/78/EK Irányelv rendelkezéseit.

A bíróság rögzítette, hogy 2013. március 25-én került kihirdetésre a 2013. évi XX. tv., mely módosította az Ütj. rendelkezéseit, s akként rendelkezetett, hogy a felső korhatárral kapcsolatos törvénymódosítást a hatályba lépéskor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell. Ekként az elsőfokú bíróság álláspontja szerint alkalmazandó azon módosítás, miszerint, ha az ügyész nem kéri az ügyészi tisztségbe való visszahelyezését, a legfőbb ügyész intézkedik számára 12 havi illetménynek megfelelő összegű átalány- kártérítés megfizetése iránt. Az ügyész ezt meghaladó vagyoni kárát bíróság előtt érvényesítheti.

A bíróság megítélése szerint a 2013. évi XX. tv. 165/J. § (5) bekezdése rendezte a jogalkotó által okozott jogellenesség jogkövetkezményeit. Ekként az általános Mt. 100. § alapján külön felmentés jogellenességét sem kellett megállapítani, hiszen törvényi szinten a 2013. évi XX. törvény e jogkérdést rendezte, és annak a jogalkotó hibájából előállt jogellenességnek a kiküszöbölését szabályozta le teljes körűen a jelen ügyre vonatkoztatottan a 165/J. § (5) bekezdése többek között. Álláspontja szerint eltérő jogértelmezés szerint a felperes az (5) bekezdésben írt 12 havi illetményen túli, az Mt. 100. §-ában szabályozott egyéb követeléseket is támaszthatna, amely a törvény - az (5) bekezdés általános és teljes körű szabályozásába nem fér bele. Ugyanakkor annak nem volt, és nincs akadálya, hogy az (5) bekezdésben írtakat meghaladó vagyoni kárt is a bíróság előtt a felperes érvényesíthessen. Vagyis nem szűkíti le az (5) bekezdés a vagyoni kártérítést csupán 12 hónapra. Ugyanakkor ezen "kártérítési keresetbe", jogcímen nem érvényesíthető az Mt. 100. § (7) bekezdése szerinti végkielégítés, illetve felmondási idő.

Az (5) bekezdés ugyanakkor nem szűkíti le felperes jogérvényesítését, vagyis a bíróság álláspontja szerint az általános törvényi rendelkezések alapján kártérítési igénnyel, így nem vagyoni kártérítési igénnyel is felléphet felperes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!